Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě neposlaly finální verzi národního energeticko-klimatického plánu. Komise zahájila řízení pro porušení unijního práva
„V téhle oblasti běží spousta skvělého výzkumu. V čem ale spočívá asi největší výzva, je spolupráce napříč vědeckými obory,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas termální fyzioložka Hilde Færeviková.
„Každý rok se klimatický plán Prahy aktualizuje. Má rozpis, který by se měl ten daný rok splnit. A na konci roku se to vyhodnotí. Je to živý dokument,“ říká Jana Komrsková.
Česku podle Dlouhého hrozí, že může relativně zchudnout vůči ostatním státům, pokud bude namísto nových technologií řešit odklon od uhlí. S Evropskou unií je proto třeba vyjednat přechodné období.
Evropská komise představila klimatický plán, který začne projednávat Evropská rada a europoslanci. Shodnout se musí na tom, jak bude ve finále balíček skutečně vypadat.
Po započítání dotací a úspor, které projekty přinesou, se podle náměstka primátora Hlubučka (STAN) bude dopad na městský rozpočet pohybovat mezi dvěma a třemi miliardami ročně.
Závazkem je snížení emisí oxidu uhličitého v Praze o 45 procent oproti úrovni z roku 2010. V praxi to znamená snížení emisí z 8,8 milionu tun CO2 ročně skoro na polovinu.