Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Před válkou žila v Pardubicích židovská rodina Wernerova. Tatínek prodával gumové podpatky. Maminka se starala o osmiletou Lenku a desetiletého Pavla. Přečtěte si další z Příběhů 20. století.
Kniha zachycuje životní osudy Jiřího Fišera, který se svým dvojčetem Josefem přežil pseudovědecké pokusy přezdívaného Doktora smrti v koncentračním a vyhlazovacím táboře v Osvětimi.
Narodila se v Ostravě, přežila holokaust a od roku 1945 žije v Londýně. Dnes je už 90letá, ale celý svůj profesní život pomáhala traumatizovaným a zraněným dětem, takovým, jakým byla kdysi sama.
Jiří Fišer jako zřejmě poslední Mengeleho dvojče v Česku stále předává svůj životní příběh dalším generacím. S bratrem Janem si je ke svým hrůzným pokusům vybral nacistický „Anděl smrti“.
Mám pocit, že je teď v Evropě takové zvláštní napětí a lidé se začali více zajímat o to, co bylo. Často jsou to právě ti, kteří hodně čtou, věří v hodnoty evropské demokracie, říká Olivier Guez.
Izraelská tajná služba Mosad chybovala při hledání nacistického lékaře Josefa Mengeleho. Podle jejího bývalého agenta to uvádějí dokumenty, které tento týden úřad odtajní.
V koncentračním táboře dělal hrůzné experimenty na lidech a spravedlnosti unikl. Jeho ostatky ale ne. Lebka a kosti nacisty Josefa Mengeleho nyní slouží studentům forenzní medicíny. Od začátku roku je používají k výuce na Univerzitě Sao Paulo. Právě v tomto brazilském státu se nacistický lékař zvaný Anděl smrti naposledy skrýval pod jménem Wolfgang Gerhard a v roce 1979 se tam utopil v moři.