Detailní statistiky nově zveřejňované ministerstvem potvrzují účinnost vakcín. Ochrana však po půl roce klesá a současná kapacita pro podávání posilujících dávek nestačí pro další zájemce.
Na covidovém oddělení leží i necelá čtvrtina pacientů, kteří jsou očkovaní. Podle vedoucího lékaře jde o seniory, kteří dostali vakcínu na jaře, a kvůli věku jim poklesla hladina protilátek.
„V intenzivní péči je většina pacientů neočkovaná, zhruba 75 procent. Lidé, kteří jsou očkovaní a dostanou se na JIP, jsou pacienti kolem 80 let a více,“ řekl Radiožurnálu lékař Peter Sklienka.
Švýcarská vláda tak chce zmírnit tlak na nemocnice bojující se čtvrtou vlnou infekcí. Podle tamního ministra zdravotnictví Alaina Berseta je vysoká obsazenost jednotek intenzivní péče v nemocnicích.
Nikdo podle něj nevysvětlil, z jakého důvodu je Česko nejhorší počtem mrtvých v přepočtu na počet obyvatel. „Děti už rok nechodí do školy a čísla jsou špatná, tím to evidentně nebylo,“ podotýká.
„Začátky pro mě byly hodně těžké. Na dětském pacienti neumírají skoro vůbec, tady ale umírají opravdu hodně,“ svěřuje se v reportáži lékař z covidové JIP v Ústí nad Labem.
„Už jsme si zvykli na mladé ročníky, je jich čím dál víc. Na co si ale zvykáme stěží, jsou úmrtí,“ říká vrchní sestra. „Najednou nám tu zemřou tři členové jedné rodiny.“
„Chápu, že všechna nařízení a doporučení nemůžeme a už ani nechceme za všech okolností dodržovat. Ale vyhodnotit své chování z hlediska aktuálního rizika pro druhé jsme se za ten rok už naučit měli.“
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Martin Melichar|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Ve Vinohradské 12 mluvíme se třemi zdravotníky z nejpostiženějších regionů Česka. Jak vypadá situace z perspektivy první linie boje proti covidu-19? A jak vypjatým chvílím v zaměstnání čelí?
Podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého se situace v nemocnicích Karlovarského kraje lepší, to ale Kulhánek odmítá. „Situace je setrvale vážná, ale stále pod kontrolou,“ tvrdí.
„Jsme plní skoro pořád a jako na každé JIP i u nás je to nárazové. Teď jsme odeslali jednoho ventilovaného pacienta do Chomutova. Z deseti lůžek je volné jenom jedno,“ říká vrchní sestra kadaňské JIP.
Denní přírůstky lidí nakažených virem covid-19 v České republice konečně začínají klesat. Nemocnice ale největší nápor pacientů teprve čeká. Jak to v českých nemocnicích vypadá právě v těchto dnech?
„Jestliže nebude místo na dvoulůžkovém pokoji, uděláme z něj trojlůžkový. Jestliže bude jeden rozvod kyslíku málo, dáme tam rozdvojku. Musíme si poradit, abychom mohli alespoň nějak pomoct všem.“
O své zkušenosti z nemocnic pod náporem covidových pacientů se s námi podělili zdravotní sestry, medik z odběrové sanitky a lékař pneumolog. Jak vypadá jejich běžný den? A jak to zvládají?
Počet hospitalizací může do konce října podle náměstka ředitele VZP Davida Šmehlíka narůst na osm tisíc, proto doporučují takzvanou stratifikaci péče, tedy odložit to, co je možné.
Nakažených covidem-19 opět rychle přibývá a začínají se plnit i madridské jednotky intenzivní péče. Na ubývající kapacity upozorňují i lékaři ve Francii, například ve druhém největším městě Marseille.
Dramatické fotografie pacientů v přeplněných čekárnách a na chodbách obletěly celý svět. Severoitalské město epidemie zasáhla patrně nejničivěji z celé země.
Nová data ministerstva zdravotnictví hovoří o 291 hospitalizovaných s COVID-19, ve vážném stavu je 64 z nich. Možné přetížení nemocnic akutními případy zatím podle odborníků nehrozí.
Příznaky otravy mělo devět z 16 pacientů, mužů a žen různého věku, kteří v minulém týdnu od pondělí do středy podstoupili operaci v soukromé nemocnici ve Frýdlantu.
Fakultní nemocnice v Hradci Králové otevírá zrekonstruovanou jednotku intenzivní péče pro novorozence. Oddělení prošlo opravami za deset milionů korun. Nově je tam víc místa, lepší hygienicko-epidemiologické podmínky a také nové přístroje.
Bývalý americký prezident George Bush starší je na jednotce intenzivní péče. 88letý politik je v nemocnici už několik dní kvůli horečce, jeho stav se v posledních dnech zhoršoval. Úřady to tajily několik dní.
Přesně před týdnem se ve všech médiích hovořilo o tom, jak moc je nebezpečné akrobatické lyžování, a to v souvislosti se smrtelným pádem skikrosaře Nicka Zoricice. Teď se nepříjemné téma opakuje, ale přesunulo se na fotbalové trávníky. V sobotním čtvrtfinále Anglického poháru totiž zkolaboval Fabrice Muamba.