Británie nepředložila jediný důkaz, který by Rusko spojoval s otravou bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery. Ve čtvrtek to prohlásil ruský velvyslanec Alexandr Jakovenko.
V centru Kyjeva byl zastřelen bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov. Podle agentur to potvrdila ukrajinská policie. Šéf ukrajinské tajné služby SBU Vasyl Hrycak řekl, že v centru Kyjeva byli při střelbě zabiti lidé a že na místě jsou speciální jednotky a policie. Vrah, jehož identita dosud není známa, zemřel v nemocnici. Voroněnkov na Ukrajinu emigroval kvůli obavám z ruských bezpečnostních složek. Ukrajinský prezident z jeho smrti obvinil Rusko, což Kreml odmítl jako "absurdní".
Svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč během pondělního výslechu, vedeného na dálku ukrajinským soudem, připustil, že před třemi lety jeho tehdejší kancléř Serhij Ljovočkin mohl vydat příkaz rozehnat opoziční demonstranty v centru Kyjeva. Sám však znovu popřel, že by nařídil do demonstrantů střílet. Ukrajinský generální prokurátor při této příležitosti Janukovyčovi sdělil, že je podezřelý z vlastizrady.
Rusko poprvé přiznalo, že poskytlo svrženému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi "dočasný azyl". Oznámila to ve čtvrtek agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na informaci migrační správy ruského ministerstva vnitra.
Zmrazení kont bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče od března 2015 do března 2016 bylo podle rozhodnutí Tribunálu Evropského soudního dvora oprávněné. Soud ale také částečně vyhověl žalobě někdejší ukrajinské hlavy státu, když rozhodl, že pro zařazení Janukovyče a jeho dvou spolupracovníků na sankční seznam už od jara 2014 nebyl dostatečný důvod.
Spojené státy rozšířily a upřesnily seznam ruských podniků i osob, na které se vztahují sankce. Jde především o dceřiné společnosti ruských státních firem, které mají zakázaný přístup na americké kapitálové trhy a nesmí na nich nabízet své akcie.
Ukrajinská média informují o tom, že exprezident Viktor Janukovyč na Krymu pohřbil svého mladšího syna. Ten zahynul minulý pátek při dopravní nehodě na jezeře Bajkal. Pod autem, které řídil, se prolomil led.
Přesně před rokem zůstala Ukrajina bez prezidenta. Viktor Janukovyč za dramatických okolností uprchl nejprve na východ země a potom s pomocí ruské armády přes Krym do Ruska. Po roce v rozhovoru s ruskými novináři prohlásil, že se chce vrátit a dát zemi do pořádku.
Interpol vydal zatykač na svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, exprezidentova syna Oleksandra, bývalého předsedu vlády Mykolu Azarova a další někdejší hodnostáře, kteří po loňském pádu Janukovyčova režimu vesměs uprchli do Ruska. Oznámil to ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.
Oddělení Krymu od Ukrajiny je podle sesazeného ukrajinského prezidenta Viktor Janukovyče tragédie. Janukovyč to uvedl v televizním vystoupení, kde také prohlásil, že on by ztrátě Krymu zabránil. Janukovyč na veřejnosti promluvil od doby, co uprchl z Ukrajiny, už potřetí.
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmítá předčasné prezidentské volby. Místo nich by se podle něj mělo uspořádat referendum o statusu ukrajinských regionů. Janukovyč to napsal v prohlášení ke sjezdu jeho Strany regionů.
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se dál cítí být hlavou státu i velitelem ozbrojených sil. Vzkázal to dnes z Ruska. Janukovyč vystoupil před novináře v Rostově na Donu. Chtěl prý rozptýlit fámy o tom, že zemřel. Opřel se také do současného ukrajinského režimu. Vlády nad Ukrajinou se podle něj zmocnili „bandité a neonacisté“ a nová moc prý chce rozpoutat na Ukrajině občanskou válku.
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je podle některých ruských médií na klinice v Moskvě. Lékaři ho tam údajně hospitalizovali s podezřením na infarkt. Ruský bulvár už ale před pár dny oznámil, že Janukovyč zemřel, což pak vyvrátil sám prezident Vladimir Putin.
Odvolaný ukrajinský prezident Viktor Janukovyč požádal v dopise ruského prezidenta Vladimira Putina o vojenskou pomoc. Je to prý v zájmu „ochrany ruskojazyčného obyvatelstva“. Mezitím Putin nařídil po vojenských manévrech na západě Ruska stažení armády do míst její stálé dislokace. Podle ukrajinských zdrojů ale Rusko soustřeďuje vojenskou techniku poblíž západní hranice s Ukrajinou.
Viktor Janukovyč věří, že Ukrajina překoná současnou krizi. Sesazený prezident to řekl na tiskové konferenci v jihoruském Rostovu na Donu. Exprezidenta v sobotu zbavil funkce ukrajinský parlament. Janukovyč dnes uvedl, že nebyl svržen, ale nucen odejít, protože byl v ohrožení života.
Sesazený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč v pátek údajně promluví v jihoruském Rostově na Donu. Podle ruských médií tam uspořádá tiskovou konferenci. Dnes vzkázal, že se stále považuje za právoplatnou hlavu státu. Zároveň žádá Rusko, aby zaručilo jeho bezpečnost před "extremisty". A Moskva mu to podle zahraničních agentur vzápětí slíbila.
Ruský prezident Putin vzkázal obyvatelům krymské metropole Sevastopolu, že Moskva stojí při nich. Rusky mluvící menšina na Krymu se totiž obává pogromů a zvažuje nezávislost nebo připojení k Rusku. Naopak krymští Tataři, kteří se aktivně podíleli na protestech proti Janukovyčově režimu, Moskvu v lásce nemají.
Ukrajina vydala mezinárodní zatykač na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, který je na útěku. Podle agentury Reuters to dnes oznámil nový generální prokurátor Oleh Machnyckyj.
Bývalý ukrajinský prezident Janukovyč a ministr vnitra Zacharčenko údajně plánovali, že proti proevropským demonstrantům na kyjevském Majdanu zakročí hrubou silou. Opozice na webu zveřejnila dokumenty, které to mají dokazovat.
Odvolaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče stíhá policie. Informoval o tom nový ministr vnitra Arsen Avakov. Janukovyč a několik dalších vysoce postavených představitelů svrženého režimu čelí podezření z hromadných vražd civilistů.
Julija Tymošenková nebude vést novou vládu národní jednoty na Ukrajině. Politička odmítla nabídku některých poslanců, aby se ujala úřadu, který už zastávala v minulém desetiletí. Prozatímního šéfa vlády by měl ukrajinský parlament vybrat dnes nebo zítra.
Demonstrace proti odvolanému ukrajinskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi už se rozšířily i do jeho bašty. V Charkově na východě země lidé odmítají pokusy Strany regionů zpochybnit dění v Kyjevě a s pomocí Ruska dosáhnout nezávislosti.
VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Majdan souhlasí s kompromisem, cesta k dohodě je prý volná. Vůdci opozice dostali zmocnění od demonstrantů podepsat dohodu s prezidentem Janukovyčem. Ten dopoledne oznámil, že Ukrajina se vrátí k ústavě z roku 2004. Pro Janukovyče to znamená výrazné omezení pravomocí. Přechodná koaliční vláda má podle dohody dovést zemi k předčasným volbám, které by se mohly konat v prosinci. Lidé v ulicích ale zprvu reagovali Jakukovyčovy sliby zdrženlivě.
VIDEOPŘENOS Z MAJDANU UVNITŘ ČLÁNKU. ROZHLASOVÍ REPORTÉŘI PŘÍMO V CENTRU DĚNÍ - Ukrajina čeká na podpis dohody, která by měla ukončit násilné střety mezi protivládními demonstranty a policií. Po celonočním jednání k ní údajně dospěli prezident Viktor Janukovyč s lídry opozice a evropskými emisary. Detaily dohody zatím politici neupřesnili, k jejímu podpisu by mělo dojít v nejbližších hodinách. U budouvy parlamentu se mezi tím opět střetli demonstranti s policií.
Lvovský region je prvním, který vyhlásil autonomii. Starosta Lvova tvrdí, že jeho hlavním cílem je zajistit bezpečnost obyvatel města. A protože silové složky státu přestaly plnit svou funkci, musela regionální samospráva převzít zodpovědnost. Krok Lvova v různé míře následuje celá řada dalších měst. Často i politici z prezidentovy Strany regionů se od něj snaží distancovat.
Ukrajinská opozice se s prezidentem Viktorem Janukovyčem dohodla na příměří. Demonstranti na náměstí Nezávislosti zůstávají ve střehu, dál pálí pneumatiky a svůj postoj nazývají neutrálním odporem.
Schůzka ukrajinské opozice s prezidentem Viktorem Janukovyčem přinesla dohodu o dočasném příměří. Oznámili to opoziční představitelé i prezidentská kancelář. Vláda slibuje, že bezpečnostní složky zatím během této noci proti demonstrantům nezasáhnou.