„Kennedy mladší je bez debat dezinformátor těžkého kalibru. Je to také zapřisáhlý antivaxer,“ říká Pačes. Administrativa v USA má ale také celou řadu brzdných mechanismů.
Nemoc mpox není respirační onemocnění a šíření je mnohem menší než u covidu-19, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál genetik Jan Pačes.
Vysoce nakažlivá ptačí chřipka H5N1 byla letos detekována u amerických krav. Od dobytka se tímto virem už nakazili dva lidé. Jak moc se virus dokáže savcům přizpůsobit?
Molekulární genetik z Akademie věd České republiky také vysvětlil V pořadu Jak to vidí… na Dvojce, co jsou skákavé geny, jaké mají vliv na náš mozek a proč lidem během vývoje zmizel ocásek.
Chod buňky se obvykle porovnává k živému velkoměstu. Nachází se v něm mnoho budov, v případě buněk jde o tzv. organely, které plní řadu rolí. Potřebují si proto posílat mezi sebou různé molekuly.
Jak zabránit tomu, aby pacienti dostávali příliš mnoho léků současně? „Není to vina praktiků ani odborníků. Ve zdravotnictví chybí propojenost," řekl pro Český rozhlas Dvojku genetik Jan Pačes.
„Každý člověk totiž dostal vakcínu v jinou dobu, má jiný počet dávek, prodělal třeba covid. Takže individualizace je už hrozně veliká,“ vysvětluje molekulární genetik Jan Pačes.
Americké výzkumy přišly na souvislost mezi velikostí organismu a šancí na přežití v přírodě. „Nejvíc tady ale máme bakterií a organismů, které nevidíme,“ upozorňuje bioinformatik Jan Pačes.
„Přestože už to jsou tři roky od začátku pandemie, nejde o mrtvý stav. Koronavirus pořád získává nové mutace, naše imunita se tomu brání. Dohromady to tvoří fluidní systém,“ přibližuje Jan Pačes.
Moderní svět souvisí s rozvojem zemědělství. Od neolitu, čili mladší doby kamenné, se lidstvu mimořádně daří. Počet obyvatel na planetě za posledních dvanáct tisíc let neustále roste.
Řešením je podle molekulárního genetika univerzální protilátka. Měla by být schopná bránit i kmenům, které zatím nevznikly. Jan Pačes také posuzoval covidovou situaci v Číně.
Omikron podle Pačese zvítězil v evolučním souboji koronaviru a teď spolu soupeří jeho potomci-subvarianty: „Končí nečekané události, když se objevila varianta, o které jsme vůbec nic netušili.“
Studie jednak zmapovaly výskyt desítek prvních nakažených lidí z ledna 2020 pomocí statistické prostorové analýzy. Genetická analýza odhalila, že na počátku se rozšířily dvě lehce odlišné linie viru.
„Mozek je podobně jako stroj v lepším stavu, když zůstává v chodu. Lépe sám sebe udržuje, pokud člověk cvičí,“ poznamenává buněčný a molekulární biolog Petr Svoboda.
Praha||Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Česko míří k rozvolnění pandemických opatření. Od středy končí povinnost prokazovat se ve službách certifikátem o očkování, prodělané nemoci nebo testu. Je na uvolnění opatření správný čas?
Praha||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Varianta omikron se rychle šíří po světě. Nejpozději příští týden převládne podle vědců i v Česku. Co nového o působení omikronu v těle víme? Jak nakažlivý je? A jak vážné důsledky má onemocnění?
„Rychlost, jakou tato nová varianta zabrala území v Jihoafrické republice a jak se lehce šíří do celého světa, naznačuje, že bude zase infekčnější,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
Bude mít případné rozšíření mutace z jižní Afriky vliv na účinnost vakcín, a je třeba se rozšíření obávat? Hostem Radiožurnálu byl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd .
Světová zdravotnické organizace zároveň upozorňuje, že jim dodnes chybí některá data, které po Číně požadovali. „Číňané zatajují informace. O tom není pochyb,“ tvrdí molekulární genetik Jan Pačes.
Delta byla potvrzena ve zhruba 90 zemích světa, a to včetně Česka. Vakcíny jsou proti ní o něco míň účinné, ale v největším riziku jsou lidé, kteří nejsou očkováni.
Jak velké riziko představuje nová mutace covidu, která se objevila na území Vietnamu? „Mění se jen dynamika viru. To jsou z hlediska biologie relativně malé změny,“ říká v rozhovoru genetik Pačes.