Obzvlášť od roku 2015 se oslavy dne vítězství nad nacismem točí kolem „oblíbených témat“ Vladimira Putina: monopolární svět, hrozba Západu a také válka proti Ukrajině.
Francie truchlí nad smrtí Chiraca. Vlajky na úřadech, vládních institucích a ve školách jsou na půl žerdi a po celé zemi drží státní smutek. S někdejším prezidentem se o už rozloučily tisícovky lidí.
Už dříve ohlásili účast na posledním rozloučení s Chirackem německý prezident Frank-Walter Steinmeier, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo belgický premiér Charles Michel.
Chirac patřil k hlavním osobnostem francouzské pravice, která se hlásí k odkazu exprezidenta Charlese de Gaulla. Stal se oblíbený napříč politickým spektrem hlavně jako starosta Paříže.
Rozsáhlá reforma důchodového systému byla jedním z hlavních slibů předvolební kampaně Emmanuela Macrona v roce 2017, v příštích měsících se pro něj ale může stát politicky vysoce nákladným krokem.
Pařížský odvolací soud dnes vynese rozsudek v aféře Clearstream, do níž je zapletený i bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin. Soud první instance de Villepina osvobodil pro nedostatek důkazů, ale prokuratura se odvolala. Jakýkoliv trest by zřejmě znemožnil de Villepinovi zasáhnout do boje o prezidentský úřad.
V Paříži byl dnes obnoven proces s Jaquesem Chiracem. Bývalý francouzský prezident čelí obvinění ze zaměstnávání fiktivních osob na pařížské radnici v době, kdy byl primátorem města. Hrozí mu až desetiletý trest odnětí svobody a finanční pokuta. Chirac se ale procesu neúčastní osobně.
Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac stane příští týden před soudem. Úřad potvrdil, že se Chirac osobně zúčastní soudního procesu kvůli zaměstnávání fiktivních osob na pařížské radnice v době, kdy byl starostou. Přestože by teoreticky mohl být odsouzen až na deset let, očekává se, že bývalý prezident odejde maximálně s podmínečným trestem.