Mezi novými profesory jsou technici, lékaři, právníci, fyzici či chemici. Jmenovací dekret si tak z rukou prezidenta převzalo 21 žen a 72 mužů, které na získání titulu navrhly rady vysokých škol.
Záměr kauzu s oběma akademiky uzavřít, Hrad avizoval už dříve. Prezident ale nechtěl specifikovat datum jejich jmenování, protože celou věc řešili kvůli probíhajícímu sporu právníci.
Podle Jiřího Fajta, který na své jmenování profesorem čeká už osmým rokem, je třeba v případu ještě vyřešit, kdo bude hradit jeho náklady. Podle kunsthistorika je to věc právníků.
Schůzky, na kterých se rozhodovalo, které kauzy zůstanou na Hradě a které si převezme Zemanův advokát a povede je s exprezidentem soukromě, probíhaly během dubna. K větším sporům údajně nedocházelo.
Loni v listopadu soud zamítl také Zemanovu stížnost ve sporu o jmenování historika umění Jiřího Fajta profesorem. Justice dospěla k závěru, že prezident chyboval, když návrhu nevyhověl.
Prezident Miloš Zeman podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli rozsudku, podle kterého jeho rozhodnutí o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem nebylo v souladu se zákonem.
Spor se táhne od roku 2015. Zeman argumentuje tím, že univerzita nevedla řízení o Ošťádalově jmenování řádně a přešla nesoulad jeho styků s komunistickou Státní bezpečností a etického kodexu školy.
Univerzita tento týden podala k Městskému soudu v Praze dvě správní žaloby. Prezident podle mínění pražské univerzity porušil pravidla pro jmenování profesorů a zasáhl do akademických svobod.
Univerzita Karlova podala dvě správní žaloby ohledně nejmenování docentů Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta z téže univerzity profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor univerzity Tomáš Zima.
Těžko počínání prezidenta Zemana v posledních měsících popsat jinak, než že se chová jako utržený ze řetězu. Opakovaně zkouší, co politický a právní systém unese.
V rozhodnutí Hrad uvedl, že nesplnil podmínku souhrnné pětileté pedagogické činnosti na vysoké škole. Zpochybnil také některé údaje, které Fajt předložil ke svým publikačním aktivitám.
Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety fyzika Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta už na jaře 2015. Soud mu věc loni vrátil k novému rozhodnutí, které učinil v listopadu.
„Jeho důvody byly relevantní, ale na druhou stranu pořád zastávám stanovisko, že nejsou hodné toho, aby se zbytečně vyvolával spor mezi prezidentem a vysokými školami,“ uvedl Kubera.
Zeman se rozhodl nejmenovat docenty Ošťádala a Fajta z Univerzity Karlovy profesory. Učinil tak poté, co mu soud věc vrátil k dalšímu řízení. Zeman odmítl podepsat jejich dekrety už na jaře 2015.
Prezident Miloš Zeman vzal zpět kasační stížnost proti rozsudku, podle nějž má znovu rozhodnout o profesuře fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta. Původně je odmítl jmenovat.
Prezidentovi právníci sice o odkladný účinek požádali, jejich návrh ale podle Nejvyššího správního soudu postrádal dostatečně konkrétní tvrzení o případné újmě.
Prezident Miloš Zeman podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Brání se proti rozsudku, který pravomocně zrušil jeho rozhodnutí o nejmenování dvou profesorů.
Rektoři vysokých škol v Česku přivítali páteční rozhodnutí soudu, který zrušil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat akademiky profesory. Verdikt soudu většinou považují za rozumný.
Pražský městský soud v pátek zrušil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta profesorem.
Spor fyzika Ivana Ošťádala s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování profesorem bude znovu řešit pražský městský soud. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud.
Prezident Miloš Zeman se obrátí na papeže Františka s žádostí, aby prodloužil mandát kardinálu Dominiku Dukovi. Zeman považuje Duku za výraznou osobnost a vlastence.
Ošťádal a UK v úterý stáhli žalobu na prezidenta Zemana. Ošťádal se domáhal toho, aby soud určil, že prezident postupoval nezákonně, když nedoručil své rozhodnutí o nejmenování profesorem.
Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který nejmenoval Ošťádala profesorem.
Jste-li docentem a projdete poměrně náročným schvalovacím procesem, měl byste se na jeho konci stát profesorem. Alespoň to předpokládá platné znění vysokoškolského zákona.