V Brně padne dnes rozsudek v kauze Rampula.Šéf pražských vrchních žalobců Vlastimil Rampula a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil jsou totiž stranami sporu, který dopoledne Nejvyšší správní soud rozetne. Rozsudek určí, jestli Rampula dál povede vrchní státní zastupitelství.
Vyrovnání s japonskou Nomurou kvůli IPB nepřišlo český stát tak draho, jak by mohlo. Vyplývá to z materiálů a smluv, které dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Podle dohody o narovnání, která v roce 2006 uzavřela několikaleté soudní spory, zaplatila Česká republika Nomuře 3 miliardy a 600 milionů korun. Bez této dohody by odškodnění bylo o 17 miliard korun vyšší.
Téměř všichni ministři bývalé vlády Miloše Zemana spolu s tehdejším guvernérem České národní banky Josefem Tošovským a konkurzním správcem zkrachovalé IPB Petrem Staňkem budou čelit trestnímu oznámení. Kvůli prohrané arbitráži s ČSOB je na ně podá ministerstvo financí.
Pád Investiční a Poštovní banky, od něhož uplynulo právě deset let, přispěl podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky k vytvoření nového a stabilnějšího bankovního systému v České republice.
Zásadní chyby udělal ve svém rozhodnutí státní zástupce, který o prázdninách zastavil stíhání bankéřů v jednom z případů zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB). Jde o kauzu České pivo, při níž byly vyvedeny do zahraničí tři české pivovary v čele s plzeňským Prazdrojem.
Bývalé manažery zkrachovalé Investiční a poštovní banky osvobodil pražský městský soud. Jde vůbec o první trestní kauzu týkající se IPB, která skončila v jednací síni. Na lavici obžalovaných usedlo šest vrcholných představitelů IPB včetně generálního ředitele Jana Klacka a jeho dvou náměstků Libora Procházky a Aladára Blaase. Spolu s nimi obžalovala státní zástupkyně i Eduarda Onderku z Nomury.
Česká republika se odvolala proti březnovému arbitrážnímu rozhodnutí ve sporu s japonskou společností Nomura, respektive její nizozemskou firmou Saluka. Podle londýnského tribunálu náš stát neochránil investici Nomury v Investiční a poštovní bance a porušil tak závazek "rovného a spravedlivého zacházení".
Smír ve sporu českého státu s japonskou bankou Nomura v souvislosti s pádem bývalé IPB a jejím převzetím Československou obchodní bankou zůstává jednou z možností. V České televizi to řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Dohoda by podle něj měla vypadat tak, že stát bude v plusu. Nomura by tak například musela doplatit ztráty z transakce "české pivo".
Premiér Jiří Paroubek je přesvědčený, že páteční rozhodnutí arbitráže o IPB je jen pouhá remíza. Paroubek tvrdí, že obsáhlý nález arbitrů není zdaleka tak jednoznačný, jak byl prezentován v médiích - tedy že Česko ve sporu s Nomurou prohrálo.
Československá obchodní banka se dočkala dlouho očekávaného ocenění zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Na minus 67 miliard 800 miliónů korun stanovila hodnotu bývalé IPB společnost J.P.Morgan. Zpráva o záporné ceně aktiv přišla od znalce těsně před vypršením nucené správy.
Pondělní setkání ministra financí Jiřího Rusnoka s šéfem Nomury Džuničim Udžiiem v Tokiu bylo soukromou schůzkou. Radiožurnálu to řekla mluvčí ministerstva Jana Vargová poté, co se s Jiřím Rusnokem telefonicky spojila. Nemění to ale nic na faktu, že ministr jednal s Nomurou o usmíření, aby se naše země vyhnula případné další prohře u mezinárodního arbitrážního soudu.
Tentokrát hovoříme o chystaném propouštění v Nové Huti, o dalších investičních záměrech koncernu Matsushita v České republice a také o tom, že automobilce Tatra se podařilo uzvařít smlouvy na prodej 300 nákladních vozů ruským zákazníkům. Vracíme se také k podpisu smluv provázejících prodej IPB.
Zatím nezjištěný člen vedení Investiční a Poštovní banky půjčil fondům amerického finančníka Howarda Goldena 467 miliónů korun na nákup akcií. Československá obchodní banka, která bývalou IPB vlastní od loňského června, však zpět nedostala ani peníze, ani cenné papíry. Podle mluvčího ČSOB Milana Tománka banka proto podala příslušná trestní oznámení.
Bankovní rada České národní banky na svém zasedání rozhodla, že umožní zveřejnění smluvních dokumentů souvisejících s prodejem IPB. Smlouvy podléhaly utajení, proto jejich účastníky musela centrální banka zbavit mlčenlivosti před tím, než dokumenty budou zveřejněny.
Další smlouvy o prodeji Investiční a poštovní banky budou odtajněny. Část smluv už tento týden zveřejnilo na svých internetových stránkách Ministerstvo financí. O osudu dalších smluv by dnes podle mluvčí Alice Frišaufové měla jednat bankovní rada České národní banky.
Ministerstvo financí v poledne na svých internetových stránkách zveřejnilo loňskou smlouvu o prodeji Investiční a Poštovní banky do rukou Československé obchodní banky. Odtajnění vláda schválila minulou středu. Jednou ze smluvních stran je ministerstvo financí, což je podle mluvčího Libora Vacka také důvod, proč je smluvní dokument zveřejněn na stránkách ministerstva.
Vláda odtajní smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance. Celkem jde o šest dokumentů, které by mohly být k nahlédnutí možná už příští týden. Kabinet odmítl senátní návrh ústavního zákona o referendu, ve kterém by se měli občané vyjádřit ke vstupu země do Evropské unie. Ministři se ale postavili za prodloužení zákonné záruční doby spotřebního zboží z šesti měsíců na dva roky. Zákazník, který zjistí, že si koupil vadný výrobek, si bude moci po přijetí novely také vybrat mezi bezplatným odstraněním vady a výměnou vadného výrobku.
|Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská|Zprávy z domova
Poslanecká sněmovna doporučila vládě, aby usilovala o změnu smlouvy s Československou obchodní bankou, na jejímž základě ČSOB získala Investiční a Poštovní banku. Vláda by se podle usnesení poslanců měla pokusit dosáhnout větší vyváženosti transakčních dokumentů ve prospěch státu.
Poslanci budou rozhodovat o doprovodném usnesení ke zprávě vyšetřovací komise, která zkoumala postup státu při prodeji IPB. Průmyslová zóna v Hranicích na Moravě už je kompletní. Mexická společnost Nemak svůj závod možná postaví jinde než v Plzni. Evropská komise poprvé v historii zablokovala spojení dvou amerických podniků.
Poslanci by ve středu měli rozhodnout o podobě usnesení k závěrům sněmovní komise, která vyšetřovala okolnosti kauzy Investiční a Poštovní banky. Očekávaným bodem pokračující schůze zákonodárců je také bilance plnění programového prohlášení vlády za poslední rok.
Poslanecká vyšetřovací komise tvrdí - smlouvy o prodeji IPB Československé obchodní bance jsou výhodné pro ČSOB na úkor státu. Hlavní odpovědnost za tuto situaci nese bývalý ministr financí Pavel Mertlík. Se zjištěními komise seznámil poslance její předseda Miroslav Kalousek.
Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny ke kauze Investiční a Poštovní banky dnes vyslechla další dva svědky. Poslanci také připravovali podklady pro závěrečnou zprávu, se kterou sněmovnu seznámí do konce června. Podle některých členů komise přinese dokument překvapivá zjištění.
Předseda sněmovní vyšetřovací komise k IPB, lidovec Miroslav Kalousek trvá na tom, že ministr financí Pavel Mertlík a nucený správce Petr Staněk nevypovídali pravdivě.
|Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Milada Richterová|Zprávy ze světa
Evropský soud pro lidská práva dostal stížnost na způsob uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku. Žalobu u soudu podala na Českou republiku japonská bankovní skupina Nomura. Prodej IPB Československé obchodní bance zkoumá také Evropská komise.
Stát uhradí ztrátové úvěry Investiční a poštovní banky ve výši 50 až sto miliard korun. Potvrdil to ministr financí Pavel Mertlík. Za konkrétní příklad problémových neboli nebílých aktiv IPB označil její podíl ve společnosti Domeana a dalších firmách spojených s FTV Premiéra.
|Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jaroslav Skalický|Zprávy z domova
Ministr financí Pavel Metlík obvinil Radu pro rozhlasové a televizní vysílání a jmenovitě jejího místopředsedu Petra Štěpánka z toho, že jednali v rozporu se zájmy státu. Minulý týden totiž rada za předsednictví Štěpánka rozhodla o změně vlastnických poměrů v televizi Prima.
Policie už má přibližnou podobu lupiče, který ve čtvrtek 18.ledna přepadl pobočku Investiční a Poštovní banky v Tuklatské ulici v Praze 10. Při přepadení byli přímo v bance dva klienti zraněni. Muž, který utrpěl průstřel hrudníku, po převozu do nemocnice zemřel. Druhá žena byla převezena do nemocnice na Karlově náměstí.