Evropská komise šetří převzetí IPB
Evropský soud pro lidská práva dostal stížnost na způsob uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku. Žalobu u soudu podala na Českou republiku japonská bankovní skupina Nomura. Prodej IPB Československé obchodní bance zkoumá také Evropská komise.
Evropská komise zjištuje, zda záruky české vlády na špatné úvěry v IPB nejsou v rozporu s pravidly hospodářské soutěže. Bruselský zdrojřekl Českému rozhlasu, že komise zkoumá, proč Zemanova vláda poskytla státní pomoc, zda se tím nevytvořily nerovné podmínky v bankovnictví. Evropská komise také vyjádřila nedávno znepokojení nad způsobem, jak Česko poskytuje investiční pobídky zahraničním podnikům. Podle šéfa Czechinvestu Martina Jána se podařilo tyto obavy rozptýlit. Ján dnes vedl jednání s představiteli komise: Ubezpečili jsme je, že plně respektujeme regule EU v oblasti poskytování státní pomoci a investičních pobídek a že monitorující jednotka, kterou je Úřad pro hospodářskou soutěž, každou investiční pobídku předem schvaluje a aplikuje všechny požadavky EU na tento typ státní pomoci.
Pro předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause není překvapením, že se japonská Nomura Europe cítí roztrpčena. I když Klaus pochybuje, zda právě soud pro lidská práva je v tomto případě tou pravou institucí, která by měla o případu rozhodovat, připustil, že tu zřejmě důvod ke stížnosti je. Nomura podle šéfa dolní komory parlamentu hledala východisko z tehdejší situace, ale - podle jeho informací - nebyla ani přizvána k žádné diskusi o její řešení. Podle jeho vyjádření bylo zvoleno řešení násilné a ještě k tomu ve prospěch jednoho z účastníků této transakce. Nepřál by si, aby Česká republika prohrála někde ve světě, ale myslí si, že protesty tohoto typu jsou oprávněné.