„Implantát se voperuje za ucho pod kůži do kosti lebky. Potom se to nechá několik týdnů zahojit a z venku na hlavu se přiloží procesor, který snímá zvukové vlny,“ popsal přednosta kliniky Urík.
Firmy obviněného podnikatele Tomáše Horáčka dál vydělávají, píšou Hospodářské noviny. A podle Deníku N schválil ministr obrany nákup radarů za tři miliardy. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
„Implantáty do mozku už existují, ale zatím jsou relativně velké, takže je mozek odmítá přijmout. My věříme, že cesta vede spíše vytvořením něčeho minimálního,“ řekl Michal Máslík.
Lékařské implantáty pomáhají milionům lidí po celém světě. Některým z nich ale zároveň působí významné zdravotní potíže. Na problém upozornil mezinárodní tým víc než 250 novinářů ze 36 zemí.
Tři lidé, ochrnutí od pasu dolů, mohou díky elektrickému stimulátoru implantovanému do těla po měsících intenzivní rehabilitace opět samostatně stát a ujít několik kroků.
Vyrobený je ze slitiny titanu a vejde se do dětské ruky. Řeč je o unikátním meziobratlovém implantátu, který vyvinuli neurochirurgové olomoucké fakultní nemocnice. Novinku už si nechali patentovat.
Šestadvacetiletý programátor z Novosibirska si do hrudi nechal implantovat kompas, který se rozvibruje, když se muž natočí tváří k severu. Svým neobvyklým kouskem zaujal i otrlé krajany.
Ostravští vědci v laboratořích vyrobili nejpevnější slitinu titanu pro zdravotnické účely. I díky speciálním tavicím postupům připravili materiál, který mnohem lépe obstojí při zátěžových testech.
Asi dvacet lidí si v Česku nechalo pod kůži na ruku implantovat čip. Mohou tak třeba platit ve vybraných podnicích, podobně jako bezkontaktní kartou, nebo odemykat mobilní telefony. Platba je ale zatím možná pouze v bitcoinech.
Argentinský fotbalový klub Tigre nabízí svým fanouškům novinku v podobě očipování. Jde o podobné implantáty, o kterých se u nás mluví třeba v souvislosti s povinnou identifikací psů. Čipy prý mají usnadnit vstup na stadion.
Lidé, kteří ochrnuli po celém těle, mají zase o něco větší naději, že se jednou budou moci opět hýbat. Může za to zařízení, které pomocí mozkového implantátu pomohlo vůbec poprvé člověku s celkovým ochrnutím těla opět pohnout rukou. Výzkumný lékařský tým ze státní univerzity v Ohiu vyvinul techniku nervového bypassu, díky které se jim u ochrnutého pacienta podařilo opět přenést povel z mozku do svalů.
Místo ocelových šroubů a drátů by v budoucnu mohly se spojováním rozdrcených kostí pomáhat lehké hořčíkové slitiny. Na jejich výzkumu pracují chemici z brněnského Vysokého učení technického. V laboratoři kovů a koroze nyní hledají ideální složení slitiny, která by se postupně v těle vstřebala. Odpadla by tak nutnost několika operací.
Soud ve farncouzském Marseille dnes ukončí dlouhotrvající soudní proces s vedením společnosti PIP. Ta vyráběla v letech l992 – 2010 vadné prsní implantáty, které může mít v těle až tři sta tisíc žen v sedmi desítkách zemí světa. Rozsudek bude vynesen nad pěti členy vedení společnosti. Jejich vinu soud uznal letos v květnu.
V Marseille začal jeden z největších soudních procesů, které Francie pamatuje. Před soudem stane ředitel Jean-Claude Mas a další čtyři manažeři firmy Poly Implant Prothèse (PIP), která dávala do prsních implantátů levnější silikonový gel. Vadné implantáty podle odhadů dostalo na 300 tisíc žen v 65 zemích včetně Česka.
Poškození chrupavky v koleni a s ním spojená bolest potká podle lékařů alespoň jednou v životě téměř každého z nás. Možností léčby je několik - tu nejnovější teď jako jedno ze tří pracovišť na světě zkouší Fakultní nemocnice v Brně. Pacientovi voperují speciální implantát složený převážně z přírodních látek. Výsledkem je to, že se tělísko často samo přemění v jinak neobnovitelnou chrupavku.
Ve skandálu kolem vadných prsních implantátů, který zasáhl řadu evropských zemí, včetně Česka, došlo k významnému posunu. Policie zatkla v jižní Francii Jeana Claudea Mase, zakladatele firmy Poly Implant Prothese, která implantáty z nevhodného silikonu vyráběla.
Větší přehled o implantátech v Česku by měl přinést nový zákon o zdravotnických prostředcích. Chystá ho ministerstvo zdravotnictví. Ani odborníci totiž teď nevědí, kolik žen celkem má u nás prsní implantát. Národní registr neexistuje. Problém s určením typu implantátu tak můžou mít třeba pacientky, které operovalo už neexistující zdravotnické zařízení. Mohla se tak ztratit jejich zdravotnická dokumentace.
V České republice vznikla poradna pro onkologické pacientky s vadnými implantáty firmy Poly Implant Prothese (PIP). Spustila ji Aliance žen s rakovinou prsu.
Ministerstvo zdravotnictví vydává doporučení, aby si ženy nechaly odstranit vadné prsní implantáty z Francie. Rozhodlo se tak na základě názorů odborných lékařských společností. Stovky žen v České republice tak zřejmě čeká operace, pokud ji ale odmítnou, měly by docházet na lékařské prohlídky.
Na ministerstvu zdravotnictví se řeší, co dál s nebezpečnými prsními implantáty. Odborníci nyní dávají dohromady pokyny, podle kterých se bude v Česku postupovat a také další doporučení pro ženy, které mají nebezpečné prsní implantáty od francouzského výrobce voperované.
Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučil ženám s prsními silikonovými implantáty od francouzského výrobce PIP, aby se nechaly vyšetřit. Implantáty mohou být špatné a praskat.
Interpol vyhlásil pátrání po majiteli firmy vyrábějící vadné prsní implantáty. Společnost ale loni zkrachovala, když francouzské úřady nařídily stažení jejích produktů z trhu, a majitel Jean-Claude Mas se od té doby skrývá na neznámém místě. Přišlo se totiž na to, že jeho implantáty často praskají.
Dioxinový filtr, inovativní převodovka pro větrné elektrárny nebo náhrada čelistního kloubu. Výrobci zmíněných českých výrobků za ně získali Cenu Inovace 2011. Hned se dvěma produkty se v soutěži prosadila společnost MEDIN z Nového města na Moravě, která vyrábí ortopedické náhrady a implantáty.
Na tvrdý odpor amerických úřadů narazily společnosti a jednotlivci, kteří se snažili prosadit zrušení zákazu používání většiny silikonových prsních implantátů. Federální agentura pro registraci potravin a léků se domnívá, že vědecké poznání nedospělo tak daleko, aby bylo možné s jistotou tvrdit, že novější verze silikonových implantátů jsou bezpečné.