Češky s implantáty problémy nemají, měly by ale chodit na vyšetření
Státní ústav pro kontrolu léčiv doporučil ženám s prsními silikonovými implantáty od francouzského výrobce PIP, aby se nechaly vyšetřit. Implantáty mohou být špatné a praskat.
Kvůli závadám se silikonové prsní implantáty loni začaly stahovat z trhu. Žádné nežádoucí případy ale ústav pro kontrolu léčiv v Česku zatím nezaznamenal.
O dalším postupu budou jednat odborné lékařské společnosti s ministerstvem zdravotnictví.
V zahraničí už aféra s implantáty nabývá na rozměrech. Problémové silikony si zřejmě zakoupily desetitisíce žen.
„Vždy když si žena nechá vkládat implantát do těla, musí počítat s tím, že může dojít k nějaké ‚havárii‘, k prosakování implantátu, který se může opotřebovat. Každé tělo na něj reaguje jinak,“ říká předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová.
K panice kvůli prsním implantátům není důvod, uvedla ve Stalo se dnes předsedkyně Asociace mamodiagnostiků Miroslava Skovajsová
Čeští plastičtí chirurgové podle ní nabádají své pacientky, aby chodily na preventivní ultrazvukové kontroly. Díky tomu se daří případné problémy rychle odhalit: „Velká vylití implantátů do prsní žlázy jsme za poslední roky prakticky nediagnostikovali.“
„U PIP implantátu jde o to, že jejich obsah je ‚řidší‘. Dojde-li k překlesání obalu implantátu, obsažený silikon se snáze dostává na zevní stranu implantátu. To je jeho jediný problém. U ostatních implantátů, které mají tužší silikonové vnitřky, k tomu ‚vylití‘ do prsní žlázy nedochází a silikon se dostává ven po mikročásticích. Ale i to je důvod k tomu, aby se implantát včas vyměnil,“ popisuje šéfka Asociace mamodiagnostiků.
K panice podle ní není důvod. „Ženy, které chodí každoročně na ultrazvukové vyšetření, v tom budou nadále pokračovat. Ty, které dosud nechodily, ať se poradí se svým plastickým chirurgem, kam se mají jít vyšetřit,“ dodává Miroslava Skovajsová.