Pro onkologické pacientky s vadnými implantáty vznikla poradna
V České republice vznikla poradna pro onkologické pacientky s vadnými implantáty firmy Poly Implant Prothese (PIP). Spustila ji Aliance žen s rakovinou prsu.
Vadné implantáty má 2000 českých žen a odborníci jim spolu s ministerstvem zdravotnictví doporučují, aby si je daly odstranit, případně aby alespoň chodily na pravidelné kontroly.
Kolik onkologických pacientek dostalo potenciálně vadné implantáty, podle mluvčí Aliance žen s rakovinou prsu Táni Pikartové nikdo neví. „Jde o další vyšetření. V každém případě nabízíme pomoc, a i kdybychom radou pomohli pěti, deseti ženám, tak to určitě stojí za tu práci.“
Celý případ podle Aliance svědčí o tom, že v Česku i na celoevropské úrovni neexistuje kvalitní kontrola nad zdravotnickými výrobky a materiály.
„Jedním slovem řečeno, bylo by třeba více zodpovědnosti. Podle mého soudu by o tom všem na té české úrovni mělo rozhodovat ministerstvo zdravotnictví. Je tady velký problém, který buď může, nebo nemusí eskalovat.“
„To samozřejmě ukáže čas, ale jistě by bylo vhodné důvěryhodně říci, jak kontroly léčiv a vůbec zdravotnických prostředků závazně probíhají a zda se může tahle ta situace opakovat,“ poznamenala Pikartová ve Světě o desáté.
Pokud budou muset některé ženy, které prodělaly rakovinu prsu, podstoupit kvůli vadným implantátům reoperaci, Pikartová nevylučuje, že budou žádat odškodnění. Zatím to podle ní žádná neudělala.
Podle právního experta Aliance by mohly žádat náhradu škody, což se ale prý špatné dokládá, anebo náhradu nemajetkové újmy. Případné žaloby by pak podle Pikartové měly směřovat vůči zdravotnickému zařízení, kde vadný implantát ženě voperovali.