Mezi zraněnými nejsou podle mluvčího ministerstva cizí státní příslušníci, tedy ani Češi. Pro celý Egypt eviduje úřad 2580 Čechů registrovaných v cestovatelském systému Drozd.
„Je tady hodně Rusů. Hodně mužů, kteří utekli a nechali doma v Rusku rodiny. Spousta lidí také utekla do Thajska, do Indonésie, někdo sem. Hurgháda je pro nás nejlevnější,“ říká Valoďa.
Egyptským ochráncům přírody se podařilo vyléčit zraněného delfína. O delfíní dámu v letech se v Hurgadě postarali v místním delfináriu. A po zotavení ji vypustili zpět do moře.
To, že mají nemoc covid-19, se dozvěděli po povinném testování před odletem. „V sedm ráno nám volal hotelový doktor, že nesmíme vyjít z pokoje, že jsme všichni pozitivní,“ popisuje Tereza Tillmannová.
Zatímco cestovní kanceláře alespoň část testu hradí, individuální turisté si musí připravit desítky eur. Klienti některých hotelů v Hurghádě, ze kterých je laboratoř blízko, musí do laboratoře osobně.
Od pátku se budou muset všichni cestující se Smartwings před odletem prokázat negativním testem. Až do teď mohli cestovatelé například do Egypta létat bez něj.
Zatímco někteří cestující se PCR testem nechají zkontrolovat na přítomnost covidu-19 ještě před odletem z Česka. Jiní nastupují do letadla neotestovaní a proceduru podstupují až v Egyptě.
Na hlavní ulici Šeraton v centru Hurghády jen občas projde nějaký turista. Naprostá většina lidí jsou tu ale zaměstnanci místních hotelů a obchodů, kteří marně čekají na návrat turistů.
Podle oficiálních egyptských údajů je koronavirová situace v zemi příznivá, české úřady ale považují Egypt za rizikovou oblast. Povinnost karantény a testu mnohé zájemce od egyptské dovolené odrazuje.
Otevřít by se tak nyní opět měla letoviska Šarm aš-Šajch a Dahab na Sinajském poloostrově, letoviska Hurgada a Marsa Alam na Rudém moři a Marsa Matrúh na pobřeží Středozemního moře.
Beduínský klan Chušmán kontroluje území, které obklopuje celou Hurghadu. Bez jejich spolupráce by byla ochrana letoviska jen těžko představitelná. Policie či armáda do jeho teritoria téměř nevstupuje.
Na dovolené v Egyptě nevyhazujte nedopité PET lahve. Turisty k tomu vyzývá nová třídírna odpadů v Hurghadě. Těžké lahve totiž linka chybně vyhodnocuje. Víc o recyklaci se dozvíte v reportáži.
Egyptští vinaři nestíhají uspokojovat poptávku. Není to ovšem tím, že by si místní znenadání masově oblíbili tento alkoholický mok. Nedávný příchod nového roku v zemi slavil rekordní počet turistů.
Několik hostů začalo mít zdravotní potíže a tento týden v hotelu za nejasných příčin zemřel britský pár. V hotelu je i několik českých turistů, ti se ale nikam stěhovat nechtějí.
Skupina českých turistů čekala na odlet na dovolenou do Egypta skoro 24 hodin. Jiní klienti cestovní kanceláře EximTours naopak skoro celý den čekali, než se z Egypta budou moct vrátit.
Útočník, který před více než osmi měsíci v egyptském letovisku Hurghada smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky, je podle dostupných informací pravděpodobně psychicky nemocný.
Zájem o dovolenou v Egyptě po letech stagnace znovu rychle roste. Přispívá k tomu zklidnění politického napětí. Reportáž Štěpána Macháčka ze znovuotevřené české restaurace v Hurghádě.
Několik desítek Čechů čeká už od sobotního odpoledne na odlet z egyptské Hurhgady. Společnost Travel Service let třikrát posunula kvůli závadě na letadle.
Dovolené v Egyptě zaznamenaly letos velké oživení. Potvrzují to cestovní kanceláře i zvýšený počet letů k Rudému moři. Důkazem je také obnovená česká hospoda v Hurghadě.
Stovky rodin ze Sýrie přijely do Hurghady přečkat válku a na zpáteční let čekají už pátým rokem. Syřané se ve známém letovisku museli postarat sami o sebe, a tak si otevřeli obchody a restaurace.
Egypťan, který před třemi týdny v Hurghadě zavraždil tři turistky, včetně Češky, byl převezen na psychiatrii. Útočník sympatizující s Islámským státem bude vyšetřen na pokyn žalobce.
Útočník, který v egyptském letovisku Hurghada zabil tři turisty, včetně jedné Češky, byl stoupenec Islámského státu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na policejní vyšetřovatele.