Útočník z Hurghady, který smrtelně pobodal Češku, je psychicky nemocný, informuje německá justice
Útočník, který před více než osmi měsíci v egyptském letovisku Hurghada smrtelně pobodal Češku a další dvě německé turistky, je podle dostupných informací pravděpodobně psychicky nemocný. Osmadvacetiletý muž byl v Egyptě umístěn do psychiatrické léčebny, potvrdilo podle agentury DPA státní zastupitelství v německém Hildesheimu.
Informace o psychickém stavu útočníka údajně vyplývají z verbální nóty egyptského ministerstva zahraničí a ze sdělení příslušného egyptského státního zastupitelství.
České ministerstvo zahraničí ale v úterý uvedlo, že neobdrželo - ani prostřednictvím českého velvyslanectví v Káhiře - informaci o tom, že by pachatel byl zřejmě psychicky nemocný. „Podle našich informací vyšetřování případu i nadále pokračuje," uvedl resort.
Loni 14. července usmrtil Egypťan německé turistky ve věku 56 a 65 let na hotelové pláži několika bodnými ranami nožem. Kromě toho zranil další čtyři cizinky včetně 36leté Češky, která svým těžkým zraněním podlehla o několik dní později v nemocnici.
Okolnosti útoku zůstávají nejasné
Egyptské úřady uvedly, že lékařská expertiza ještě není k dispozici a muž se stále nachází ve vazbě. Pitva obou Němek údajně prokázala, že zemřely na bodné rány.
Tělo turistky zavražděné v Hurghadě je v Česku, případem se bude zabývat policie
Číst článek
Přesné pozadí útoku není dosud zcela vyjasněno. Vyšetřovatelé krátce po útoku informovali, že pachatel byl ve styku s takzvaným Islámským státem.
Německé úřady sice dospěly k tomu, že šlo zřejmě o islamistický čin, Egypt ale nyní hovoří především o tom, že útočník mohl mít psychické problémy.
Spolkový kriminální úřad po krvavém činu na místo poslal vyšetřovatele, kterým jeden ze svědků řekl, že útočník křičel, že v Egyptě nemají cizinci a křesťané co dělat.
Na facebooku zase našli osobní stránku Abdara Rahmána Šaabána abú Kúry, na níž měl černou vlajku džihádistů a také odkaz na stránku vyzývající k boji proti „nevěřícím“.
Podle spolkového kriminálního úřadu se tak nabízí podezření, že čin byl nábožensky motivován a pachatel při něm možná jednal na zadání další osoby či teroristické organizace. „Stále toho hodně hovoří pro islamistické pozadí útoku,“ napsal minulý týden německý týdeník Der Spiegel.