Z Prahy do Egypta se dál létá i bez negativního testu. ‚V kompetenci to má dopravce,‘ říká ministerstvo

V pátek večer vláda vyhlásila kvůli mutacím koronaviru v Česku zatím nejpřísnější opatření. Ale ani ta nezabránila lidem cestovat například do Egypta. Z ranveje v Praze tak během soboty odstartovala čtyři letadla s více než 500 cestujícími mířícími na oblíbenou dovolenkovou destinaci. Stačilo jim nechat se otestovat až na místě, ne už při nástupu do letadla. Jak zjistil server iROZHLAS, ministerstvo odpovědnost nechává na leteckých společnostech.

Praha/Hurgáda Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo (ilustrační foto)

Někteří cestující nastupují do letadel bez negativního testu | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Jarní prázdniny a zhoršující se situace v Česku vylákaly koncem února některé lidi ke kýženému pobytu u moře, ať na dovolenou, nebo za prací. Egypt stejně jako ostatní oblíbené destinace sice po cestovatelích vyžaduje při příletu prokázat se negativním PCR testem starým nejméně 72 hodin, ale umožňuje jim ho podstoupit až na letištích u Rudého moře. 

AKTUALIZACE

Poté, co na cestování letadlem bez negativního testu s aerolinkami Smartwings a České aerolinie upozornil server iROZHLAS, změnila se pravidla. Od pátku již nebude cestování bez negativního testu možné. Přepravce je bude před odletem na všech svých linkách vyžadovat. „Výsledek antigenního testu nesmí být starší než 24 hodin a výsledek PCR testu nesmí být starší než 72 hodin před nástupem na palubu letadla,“ uvedla mluvčí Vladimíra Dufková. Více zde.

Jak pro redakci uvedla cestovatelka Milena M., podstoupila společně s rodinou test pro jistotu ještě před odletem. Tím, že je takové testování dobrovolné a někteří cestující ho podstoupit nemusí, ale ztrácí takový postup logiku. Během několika hodin v letadle se totiž může nákaza přenést.

Cestování letadlem se totiž s ohledem na šíření covidu-19 považuje za rizikové. „Obecně je letadlo vhodným prostředím pro šíření respiračních virů, včetně nového koronaviru. Například v průběhu konzumace jídla a nápojů nebo když cestujícímu sklouzne rouška v průběhu spánku,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz Rastislav Maďar, epidemiolog a odborník na cestovní medicínu.

Čí je to kompetence?

Mezi leteckými dopravci v Česku a ministerstvem panuje nesoulad v tom, kdo rozhoduje o pravidlech. Například společnost Smartwings se ohledně testování před odletem přizpůsobuje nařízením konkrétního státu. „Letecká společnost se řídí nařízeními příslušných orgánů ochrany veřejného zdraví země odletu, tranzitu a příletu. V České republice je to ministerstvo zdravotnictví, které nařizuje příslušná ochranná opatření, případně jednotlivé hygienické stanice,“ uvedla mluvčí Vladimíra Dufková na dotaz, proč společnost nepožaduje po cestujících negativní test před vstupem na palubu. 

„Levnější testy v zahraničí se mohou výrazně prodražit, pokud člověk skončí třeba v Egyptě v povinné karanténě. “

Tomáš Petříček (ministr zahraničních věcí, ČSSD)

Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že si v tomto ohledu určují pravidla jednotlivé letecké společnosti. „Testování před odlety z České republiky je v souladu se stanoviskem ministerstva vnitra v kompetenci přepravních společností,“ napsala mluvčí Barbora Peterová. 

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) lidem každopádně doporučuje, aby se otestovali ještě v Česku, protože případná karanténa se jim navzdory levnějším testům v zahraničí může prodražit. „Povinné testování je v kompetenci ministra zdravotnictví. Případnou povinnost může ale zavést i stát, do kterého cestujete,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz.

V letadlech společnost Smartwings nařizuje po celou dobu letu mít nasazený respirátor FFP2 nebo KN95. „Roušku sundávejte pouze během pití a při konzumaci jídla. Jakmile dojíte či dopijete, opět si ji prosím nasaďte,“ píše se na stránkách aerolinky, která do země pyramid létá třikrát týdně. Trasu ale obsluhuje dvakrát týdně i společnost Air Cairo a letadla se chystá od konce března nasadit i EgyptAir.

Velmi omezené možnosti

Ministerstvo zahraničí dále upozorňuje, že nemůže zaručit, jak bude s občany Česka nakládáno, pokud budou mít pozitivní test až po přistání. „V případě v Egyptě zjištěného pozitivního výsledku budou možnosti Velvyslanectví České republiky v Káhiře, s ohledem na pomoc směrem k nakaženému českému občanovi, velmi omezené,“ stojí na webu.

1:58

Egypt spustil registrace k očkování proti koronaviru. Zájem obyvatel je spíše chladný

Číst článek

Egyptská arabská republika se řadí k zemím s vysokým rizikem nákazy covidem-19, a na mapě resortu zdravotnictví tak svítí tmavě červeně. Proto musí cestující před letem zpět podstoupit PCR test, vyplnit příjezdový formulář, na pět dní se odebrat do samoizolace a tu ukončit dalším PCR testem.

Mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková již dříve pro Aktuálně.cz řekla, že mezi turisty vede v letošní zimě suverénně Egypt. Na to upozornilo i pražské letiště. K Rudému moři podle něj v lednu zamířilo o 55 procent více cestujících než loni ve stejném období.

Již v minulém týdnu vládla rozhodla o zemích, které označila jako země s extrémním rizikem nákazy, a zakázala do nich Čechům cestovat. Mezi nimi se ocitly Brazílie, Jihoafrická republika, Keňa, Tanzanie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie nebo Zimbabwe.

Právě Zanzibar se stal „zamořeným“ rájem turistů poté, co po nich země nevyžadovala po příletu negativní test na koronavirus. Kvůli obavám ze šíření jihoafrické mutace ale vláda zakázala tento ostrov až do 11. dubna navštěvovat. V porovnání s Českem byla protiepidemická opatření v zemi minimální.

Návštěvníci ostrova stojí za prvními případy výskytu jihoafrické mutace v Česku, které minulý čtvrtek potvrdila také národní referenční laboratoř Státního zdravotního ústavu. Tanzanské úřady také od loňského dubna nezveřejňují žádné souhrnné statistiky o počtu nakažených a úmrtí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme