Stát bude mít zřejmě větší zisk z povrchové těžby hnědého uhlí. Senát dnes beze změn schválil novelu takzvaného horního zákona. Do státního rozpočtu by měly přibýt stovky milionů korun.
Proti plánovanému rozšíření těžby štěrkopísku v trojúhelníku mezi Neratovicemi, Mlékojedy a Tišicemi na Mělnicku bojují starostové tamních obcí. Obyvatelé mají obavy z hluku těžebních strojů, prachu, neúměrného dopravního zatížení i ze znehodnocení přírody.
Sněmovna zrušila vyvlastňovací paragraf. Lidé, kteří žijí nad zásobami uhlí nebo jiných surovin, už se nemusejí bát, že kvůli těžbě o své domovy přijdou. Vlastníkům domů a pozemků dá novela také lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.
Posílit roli státu v jednáních s občany dotčenými těžbou strategicky důležitých surovin chce ministerstvo průmyslu a obchodu. Klíčovou roli by měl stát sehrávat na základě takzvané velké novely horního zákona, podle které by si měl stát více hlídat své nerostné bohatství.
Lidé žijící na území ohrožené těžbou čekají na dnešní rozhodnutí sněmovny. Poslanci budou hlasovat o tom, zda z horního zákona vyškrtnou vyvlastňovací paragrafy. Novelu už sněmovna jednou schválila. Předlohu jí ale vrátil prezident Václav Klaus. Podle něj nahrává spekulantům a připravuje vládu o důležitý nástroj energetické politiky.
Prezident Václav Klaus vetoval novelu horního zákona. Ta ruší možnost vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin, hlavně uhlí. Podle prezidenta by se vláda schválením novely připravila o významný nástroj energetické politiky a otevřela by cestu ke spekulacím s pozemky. Prezidentovo veto ještě mohou ještě přehlasovat poslanci.
Přístup vlády k hornické legislativě ohrožuje pracovní místa v regionech s již tak vysokou nezaměstnaností. Tvrdí to odboráři z těžařské firmy Czech Coal a dnes kvůli tomu přišli spolu se zástupci měst a obcí Ústeckého kraje demonstrovat před Strakovu akademii. Nelíbí se jim novela horního zákona, která ruší vyvlastňování pozemků kvůli těžbě.
Téměř 1500 horníků ze severu Čech se dnes chystá demonstrovat před Úřadem vlády. Z Mostu vyjede směrem na Prahu celkem 32 autobusů. Horníkům vadí, že ve hnědouhelných dolech klesá zaměstnanost a že ještě nejsou prolomeny limity těžby uhlí.
Senát dnes rozhodne, jestli vyvlastňovací paragrafy zůstanou v horním zákoně. Vládní novela je ruší a lidem žijícím v oblastech těžby uhlí dává větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. ČSSD, která má v horní komoře většinu, chce ale možnost vyvlastňování zachovat. Jinak prý hrozí katastrofální důsledky pro ekonomiku.
Lidé žijící na území ohroženém těžbou mohou být klidnější. Poslanci schválili novelu horního zákona, ze které zmizely vyvlastňovací paragrafy. Změna pravidel přinese podle vlády větší ochranu pro obyvatele a majitele pozemků, domů a jiných nemovitostí v oblastech těžby uhlí.
Vyřídit stavební povolení na dům, garáž nebo třeba altánek na zahradě, které leží na chráněném nerostném ložisku, může trvat i několik let a někdy je navíc i dražší. Stát a těžaři tato pravidla vymezují kvůli případné budoucí těžbě. Jenže podle nedávného vyjádření ombudsmana je horní zákon z dob komunismu zastaralý a práva lidí nepřiměřeně omezuje. Změnit by se to mělo už příští rok.
Stát už zřejmě nebude moci vyvlastnit lidi, kteří mají domy nad ložisky hnědého uhlí nebo dalších nerostů. Práva vlastníků těchto nemovitostí posiluje novela horního zákona, kterou schválila vláda.
Stát by měl mít dál možnost vyvlastňovat pozemky kvůli těžbě nerostných surovin. Shodli se na tom prezident Václav Klaus se zástupci Svazu průmyslu a dopravy, těžařů, Svazu měst a obcí a Konfederace zaměstnavatelů a podnikatelů. Ti dnes s hlavou státu jednali o novele horního zákona, kterou bude projednávat vláda.
Do konce letošního roku předloží vláda sněmovně novelu horního zákona. Měly by z něj zmizet paragrafy z 80. let, které umožňují vyvlastňování ve prospěch těžby. Premiér Petr Nečas potvrdil zařazení novely do legislativního plánu na letošek, přestože byla v původním návrhu až v roce 2013.
Obyvatelé Horního Jiřetína se bojí vyvlastňování kvůli těžbě uhlí. Vláda se totiž chystá vyškrtnout komunistické vyvlastňovací paragrafy z horního zákona až v příštím roce. Jiřetínští by chtěli tento legislativní krok urychlit.
V Poslanecké sněmovně pokračoval spor mezi premiérem Janem Fischerem a poslancem Strany zelených Martinem Bursíkem. Ten využil sněmovních interpelací a znovu vyzval předsedu vlády, aby vysvětlil postup kabinetu při stažení horního zákona ze sněmovny.