„Očekávání slibů byla velmi silná, teď ale volič Směru může dopady konsolidace pocítit velmi negativně, víc než voliči jiných stran,“ říká Grigorij Mesežnikov a komentuje dění na Slovensku.
Spory ve slovenské vládní koalici přerostly ve veřejný konflikt. O zklidnění neshod mezi hnutím Hlas a Slovenskou národní stranou se neúspěšně pokusil i prezident Peter Pellegrini.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
Výsledek Směru je pozoruhodný i proto, že pravděpodobně nezafungoval efekt, který očekávali mnozí analytici – a sice že voliči na Slovensku se budou solidarizovat se zraněným premiérem.
Novým předsedou slovenské vládní strany Hlas-sociální demokracie se podle očekávání stal ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Hlasovalo pro něj 750 z 825 delegátů, 15 bylo proti.
„Podpora, kterou získal, je dobrým základem pro další působení v politice,“ říká Holečková v rozhovoru pro Radiožurnál. Věří také, že Pellegrini dostojí svým slovům a společnost opět spojí.