Portmann se zabývá ve svém výzkumu osudy židovské liberecké obce. „Vzhledem k tomu, že jde o pohraničí, je výzkum do jisté míry náročný. Často je to detektivní práce,“ přibližuje historička.
„Morávek byl takový český James Bond. Jeho příběhy divokostí překonávají i bondovky, které sledujeme v televizi. Kdyby Ian Fleming znal Morávka, napsal by to podle něj,“ prohlásil badatel Pavel Černý.
„Možná nejdůležitější otázkou nikoli pro nás, ale třeba pro Senát nebo pro prezidenta je, jestli pan Fremr neuvedl při slyšeních v Senátu senátory a senátorky v omyl,“ přibližuje historik.
Zatímco v nedaleké Třešti nebo Velkém Meziříčí odpor proti okupantům skončil nezákonnými popravami místních obyvatel, v Brtnici se tomu podařilo zabránit. Možná i proto se na něj téměř zapomnělo.
Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav?
„Odmítáme se vší rozhodností snižující a urážlivé výroky ministra informací Václava Kopeckého o úrovni a ceně vysokoškolského studia,“ stálo v prohlášení, které podepsal Vladimír Peška.
„Ten pocit se dá těžko popsat. Korunovačních klenotů se vždycky dotýkáme s tím největším respektem a největší opatrností,“ popisuje Petr Chotěbor z odboru památkové péče kanceláře prezidenta.
Kniha Vězení jako zrcadlo společnosti letos získala mezinárodní cenu Egona Erwina Kische. Napsali ji společně sociální antropolog, historička a psycholožka.
Historik říká: „V posledních letech se daří historikům mýty vyvrátit. Ukázalo se, že za neúspěchy vojáků z českých zemí sloužících v rámci rakousko-uherské armády stála kombinace několika faktorů.“
V tisku se dočtete, že historici shánějí sponzory na analýzu DNA ostatků Přemyslovců. Píše o tom Mf Dnes. Podle deníku E15 vznikne u Prahy evropská logistická základna pro čínské e-shopy.
Jak vznikala Charta 77 a jak se její prohlášení šířilo mezi lidmi v Československu i do zahraničí, popsali historici Petr Blažek a Radek Schovánek v nové knize s názvem Prvních 100 dnů Charty 77.
Historici v knize Okupace 1968 a její oběti zpřesnili počet obětí, které si vyžádala okupace Československa v roce 1968. Podle aktuálních čísel zemřelo v jejím důsledku do konce roku 1968 137 lidí.
Další deníky jednoho z bývalých pohlavárů fašistického Německa Heinricha Himmlera se našly v centrálním archivu ruského ministerstva obrany v Podolsku u Moskvy. Záznamy z let 1938, 1943 a 1944, o nichž se myslelo, že jsou už nenávratně ztracené, se podařilo objevit pracovníkům Německého historického institutu (DHI) v Moskvě společně s ruskými odborníky.
Vojenští historici objevili další letoun, který se zřítil po jedné z největších leteckých bitev druhé světové války nad naším územím. Přes půl století po něm pátrali v Čechách, nakonec jeho fragmenty našli v Rakousku. Letadlo objevili vojenští badatelé Ivo a Jiří Šaškovi z Prahy. Po 70 letech tak zbývá objevit už jen jediný stroj, který byl v srpnu 1944 při letecké bitvě nad Jindřichohradeckem sestřelen.