V Rijádu ho přijal korunní princ Muhammad bin Salmán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP se dá očekávat, že Šara bude jednat v Rijádu o rekonstrukci Sýrie po dlouhé občanské vládě.
Největší ozbrojenou skupinou v Sýrii mimo vítěznou Haját Tahrír aš-Šám jsou Kurdy vedené Syrské demokratické síly. Povstalci s podporou Turecka proti nim vedou ofenzivu na severovýchodě země.
„Poté, co Izrael poškodil Hizballáh a Hamás, přišla na řasu Sýrie,“ usuzuje bývalý opoziční politik Mazen Maialeh. „Signály zatím vypadají pozitivně,“ hodnotí vývoj lékařka Samira Sibaiova.
Skupina od roku 2017 spravovala provincii Idlib, kde podle expertů vytvořila určitou úroveň stability, vládnoucí pragmatismem a disciplínou. Zároveň si ale vybudovala silné bezpečnostní síly.
„Povstalci byli prostě najednou velmi úspěšní a zbořilo se to jako domeček z karet,“ popisuje pád režimu Bašára Asada v Sýrii bezpečnostní expert Jiří Schneider.
Postup povstalců však ve třetím největším syrském městě vyvolal u obyvatel obavy. Tisíce z nich se podle exilové organizace a místních zdrojů rozhodly Homs opustit.
Druhé syrské největší město padlo během pár dnů do rukou povstalců. Obyvatelé se cítí nejistě ohledně budoucnosti. Obavy mají jak z příchozích islamistů, tak z reakce Damašku, píše Guardian.