V předvečer obsazení Československa vzal šéf vojenského zpravodajství František Moravec archivy a odletěl s nimi do Británie. Zahájil odboj a pro BBC začal rozebírat dění na bojišti.
„V dopise zpravodajci hodnotí úspěšnou akci Anthropoid a likvidaci Reinharda Heydricha, ale zmiňují se v něm také o tom, jaký teror fašisté rozpoutali v protektorátu,“ popisuje ředitel muzea.
V audiozáznamu uslyšíte hlas generála Františka Moravce, legionáře, meziválečného vysokého štábního důstojníka, a hlavně velitele československé vojenské rozvědky za druhé světové války.
„Kdybychom se zeptali parašutistů a těch lidí, kteří jim pomáhali a položili svůj život, tak by to byla otázka nepatřičná. Mělo to obrovský smysl,“ říká historik Eduard Stehlík.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zařadila úspěšný útok na Heydricha mezi nejvýznamnější diverzní akce druhé světové války. Díky Jozefu Gabčíkovi nese i silnou slovenskou stopu, řekla.
„Pro nás je velmi dojemné, jak si i skoro 60 let po jeho smrti Češi našeho dědu pamatují a ctí ho. Moc nás to těší. Ani nevím, jak to vyjádřit. Prostě velmi dojemné,“ dodal Alan Moravec Gard.
Superšpión, neústupný vlastenec. Muž, který rozhodl o atentátu na Heydricha. Brigádní generál František Moravec. Jeho ostatky se po půl století od úmrtí v USA vrací do Česka.
Letoun urnu s popelem někdejšího velitele československé rozvědky, který stál za atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, přepraví z Washingtonu do Čáslavi.
Moravec, někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně, je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
Pátrání se rozjelo, do hledáčku zpravodajské vyšetřující služby se dostal kapitán generálního štábu působící v Hradci Králové, jednatřicetiletý důstojník Edmund Kalmár.
František Moravec pravděpodobně sestavil plán na likvidaci Reinharda Heydricha. Válečný zpravodaj byl posléze v první třicítce generálů, jež chtěli komunisté odstranit.