Otevřené násilí se změnilo v podivnou zákopovou válku, která občas znovu přeroste v násilné střety. Kukijové mluvili o státním terorismu, meiteiští politici o narušování pořádku a výrobě opia.
Konflikt mezi čečenskou a africkou komunitou se vyostřil poté, co měl být 10. června napaden šestnáctiletý Čečenec lidmi afrického původu. Čtvrť Grésilles se následně změnila v bojiště.
Násilnosti v době mezi 12. a 17. zářím propukly po shromáždění, které se konalo u příležitosti toho, že se z exilu do země vrátilo vedení Oromské osvobozenecké fronty (OLF).
Okresní soud v Děčíně by měl začít řešit loňský útok v Rumburku. Rvačka odstartovala etnické nepokoje. Skupina Romů údajně cestou z diskotéky napadla jiné mladíky. Tři Romové jsou obžalování z ublížení na zdraví s rasovým podtextem.
V Makedonii narůstá etnické napětí mezi makedonskou většinou a minoritními Albánci. Od čtvrtka minulého týdne, kdy byla nalezena zastřelená těla pěti mladých Makedonců u hlavního města Skopje, planou nacionální vášně na obou stranách. Přestože úřady zatím neznají pachatele, podle lokálních médií stojí za vraždami místní Albánci.
Maďarský parlament zpřísnil trestní zákon, podle kterého lze zbavit svobody každého, kdo v různých gardistických uniformách zastrašuje příslušníky etnických nebo náboženských menšin. Novela, proti které hlasovala výlučně extrémně radikální pravice, začne platit už v příštích dnech a činnost polovojenských skupin ztíží.
V Moskvě zadržela policie na 800 lidí ve snaze zabránit etnickým srážkám. Úřady zakročily v několika čtvrtích hlavního města proti skupinám nacionalistů a národnostních menšin. Hrozba střetů vzrostla po sobotních výtržnostech ruských nacionalistů a fotbalových fanoušků. Ti žádali vyšetřování úmrtí fanouška, který přišel o život v pranici s mladíky ze Severního Kavkazu.
Necelý týden po začátku etnických násilností v jižním Kyrgyzstánu tamní úřady znovu zvýšily počet obětí. Při střetech Kyrgyzů s Uzbeky podle nejnovějších údajů zahynulo nejméně 191 lidí. Mnozí ale varují, že ani toto číslo zdaleka nebude konečné. Zločiny spáchané v uplynulých dnech teprve zvolna vycházejí najevo.
V Jižním Kyrgyzstánu neklesají obavy z dalšího násilí. Otevřených přestřelek mezi Kyrgyzy a Uzbeky v posledních desítkách hodin sice ve městě Oš i Džalalabád ubylo, do klidu má ale situace velmi daleko. V regionu vládne obrovské napětí a strach, že se krizi, kvůli níž uprchlo ze svých domovů více než 100 000 lidí, nepodaří zvládnout. Přímo ve městě Oš natáčela naše zpravodajka Lenka Kabrhelová.
Čína zahájila masivní kontrolu obyvatel v ujgurském Sin-ťiangu. V autonomní oblasti na západě země také zavádí mimořádná bezpečnostní opatření. Peking chce zabránit opakování loňských násilností, při kterých na začátku července zahynulo nejméně dvě stě lidí.
Na 100 lidí zahynulo při etnických srážkách v jižním Kyrgyzstánu. Dočasné kyrgyzské vládě, která se chopila moci po dubnových protestech, se násilnosti nedaří zastavit. Desetitisíce etnických Uzbeků prchají přes hranici do sousedního Uzbekistánu.