Česká společnost je v emancipaci žen zhruba na půli cesty. V hodnocení postojů k práci, péči o domácnost, rovnému odměňování a k dalším oblastem získala v průměru 53 bodů ze 100.
Román Těla od Kláry Vlasákové řeší emancipaci, mateřství, pocit vlastní užitečnosti nebo generační spory. „Pocit neužitečnosti je pro člověka, zvlášť v současné době, zásadní,“ popisuje spisovatelka.
Etiopské ženy čelí dětským svatbám, obřízkám a znásilnění. Základního vzdělání dosáhne pouze polovina z nich, popisuje v rozhovoru Etiopanka, která jako jedna z mála získala univerzitní vzdělání.
Po únorovém převratu 1948 se naplno dostala do veřejného prostoru i žena v pojetí komunistickém, tedy „v pokrokovější variantě ženství´, což představovalo plné zařazení do pracovního procesu.
„Spousty stereotypů udržujeme bez toho, abychom si uvědomili, že to jsou stereotypy. Například stereotyp, že se ženy nehodí pro některá povolání, a proto není vhodné, aby se žena věnovala chirurgii.“
V Tělech se Vlasáková věnuje i představám o tom, jak má žena vypadat, aby ve společnosti nevyčnívala špatným směrem. Sama se konformně češe, obléká a líčí tak, aby zapadla.
V letech 2011 až 2020 se počet motorek v Burkině Faso ztrojnásobil, dnes je má každý sedmý obyvatel země. Velký podíl na tom mají právě ženy. V době ekonomických těžkostí jsou díky tomu nezávislejší.
Lepší rovnováhu mezi prací a životem by chtělo 80 procent českých žen. Uvedli to personalisté, podle kterých covidová pandemie zpomalila rovnocennost žen a mužů.
Záporačka a mistryně chaosu s příznakem roztomilosti Harley Quinn (Margot Robbie) se vrací v novém, pro diváky mladší 15 let nevhodném filmovém dobrodružství.
„Ženy přinášejí nový politický styl, který spočívá ve schopnosti získat si pozornost a dotáhnout do konce zdánlivě beznadějné záležitosti,“ píše v komentáři Petr Holub.
Je už takovým zavedeným pravidlem, že objeví-li se ve veřejném prostoru žena, slétnou se na ni jako supi různí hodnotitelé a začnou se předhánět v tom, kdo na její adresu řekne urážlivější výrok.
Indie je nejlidnatější demokracie, její ekonomika rychle roste a země se pyšní prastarou kulturou. Přesto největší pozornost země přivolává svým postojem vůči ženám.
„Ráda k mužům vzhlížím a do jisté míry se nechávám řídit. Osobně by mně nechyběla emancipace, například volební právo. A to proto, že mám muže, který si mě váží,“ říká herečka Bára Štěpánová.
V Česku vyvolala fotografie z pražského akvaparku zachycující ženu v plavkách zahalujících celé její tělo debatu o tom, zda patří burkiny na české pláže a vodní břehy.
Slovo emancipace je rodu ženského. Nic jiného bychom ani nečekali, s tím výrazem si přece okamžitě spojíme zrovnoprávnění žen. Jenže - ona je to původně věc čistě mužská. Rodina nesmí vymřít po meči!
Pozice organizace Islámský stát, která ovládá část území Iráku a Sýrie, ostřeluje z kabiny moderní stíhačky F-16 i jedna muslimka. Pětatřicetiletá Mariam al-Mansúríová je první vojenskou pilotkou Spojených arabských emirátů a spojenecké nálety na pozice Islámského státu jsou její první ostrou akcí.
O španělských mužích se říká, že svým ženám v domácnosti zrovna moc nepomáhají. Zato jsou podle statistik evropskými přeborníky v sezení před televizí. Platí to hlavně o starší generaci mužů.