Motorka jako symbol emancipace. V Burkině Faso představuje vlastní dopravní prostředek nezávislost

Motorky a motorkářské gangy jsou ve větší části světa výsadou mužů. V západoafrické Burkině Faso tento dopravní prostředek rády požívají například džihádistické skupiny k rychlým a překvapivým přesunům a útokům. V hlavním městě Burkiny Faso se ale motorky zároveň staly symbolem opačného trendu – a to emancipace žen.

Ouagadougou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V bourání stereotypů Burkiňankám pomáhá i Ženské centrum pro začátky a vyučení v řemeslech

V bourání stereotypů Burkiňankám pomáhá i Ženské centrum pro začátky a vyučení v řemeslech | Foto: Zohra Bensemira | Zdroj: Reuters

Ulicemi Burkinského hlavního města Ouagadougou projíždí přes den víc motorek než aut. A na motorkách mají převahu ženy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Zdeňka Nováka

„Motorka je v první řadě nutnost, abych se dostala z místa na místo. Vystihuje to burkinské ženy, naší odvahu. K jízdě na motorce potřebujete kuráž a my jí máme," řekla agentuře AFP Valérie Dambréová.

V letech 2011 až 2020 se počet motorek v Burkině Faso ztrojnásobil a dnes je má asi každý sedmý obyvatel země. Velký podíl na tom mají právě i ženy. V době ekonomických těžkostí jsou díky tomu nezávislejší.

I když ve venkovských oblastech téhle muslimské země posilují islamističtí ozbrojenci, hlavně ve městech získávají ženy více svobod. Samy provozují drobné živnosti, často na prodej ovoce nebo zeleniny, a motorky jsou pak pro ně symbolem získané nezávislosti.

‚Burkinské holky‘

Fenoménu motorkářek z Ouagadougou si všiml i nigerijský režisér Kagho Idhebor. „V různých částech světa jezdí na motorkách celkem hodně lidí. Ale nikde jsem neviděl tolik žen na motorkách a jezdit s takovým přístupem - tak nezávislým. To mě uchvátilo!“ řekl Idhebor agentuře AFP.

Idhebor o fenoménu natočil dokumentární film Burkina Babes, což je slovní hříčka, která využívá místního pojmenování obyvatel Burkiny Faso - Burkinabe - a mění ho na Burkinské holky.

V bourání stereotypů Burkiňankám pomáhá i Ženské centrum pro začátky a vyučení v řemeslech, kde se učí nejen řídit, ale i opravovat - jak motorky, tak auta.

Desítky lidí zemřely při útocích ozbrojenců v Burkině Faso. Země čelí islamistickému povstání

Číst článek

„Výnosné profese byly špatně rozdělené mezi muže a ženy. Chtěl jsem proto ženám pomoci dostat se i do netradičních odvětví, aby se díky tomu mohly ekonomicky osamostatnit,“ vysvětlil agentuře AFP zakladatel centra Bernard Zanga.

Mladým ženám centrum pomáhá, pro mladé matky má k dispozici školku i psycholožku. Za 25 let vychovalo 700 auto a moto mechaniček.

„Muži se nás snaží odradit. Říkají: ‚Jsi žena, co tady děláš, to je mužská práce. Tvoje místo je v kuchyni, v kanceláři.‘ Ale proč bych nemohla?“ ptá se Berenice Zagaliová, jedna z absolventek Ženského centra.

„Já to umím líp,“ uzavírá a dokazuje tak, že ona si s tím hlavu nedělá.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme