„Definice přispěje k tomu, že do praxe budou zavedena vodítka pro jednotný kvalitní postup všech důležitých profesních skupin,“ říká vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Dosud se mluví o tom, jak byla oběť oblečená, kudy šla, jak se chovala. Jde o zažité možná až kulturní stereotypy, které je nutné vymýtit,“ zdůrazňuje Klára Šimáčková Laurenčíková.
O potřebě chránit děti se začalo mluvit v souvislosti s případem dvaatřicetiletého muže z Liberce. Založil si dětský spolek železnice, ačkoli byl v minulosti dvakrát odsouzen za znásilnění dětí.
„Automaticky jakýkoliv sexuální čin, který bude zahrnovat dítě pod dvanáct let, bude považován za znásilnění, to jsme dosud neměli – to znamená zvýšenou ochranu dítěte,“ říká advokátka
Novela počítá i s bezbranností oběti, kdy oběť není schopná projevit nebo utvářet svou vůli z určitého objektivního důvodu - kvůli nemoci, spánku, duševní poruše či silné opilosti.
Podle nové definice zákona se trestný čin znásilnění bude vztahovat na jakýkoliv pohlavní styk s nesouhlasem či jakýkoliv styk s dítětem mladším dvanácti let.
Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná nevznikne. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.