„Budeme bránit každý centimetr čtvereční členských zemí Severoatlantické aliance. Stejně jako evropské země stojí za Spojenými státy,“ zdůraznil americký velvyslanec Bijan Sabet.
Švédský premiér Ulf Kristersson připomněl, že ke švédskému vstupu do NATO vedla ruská invaze na Ukrajinu, a prohlásil, že aliance je nyní silnější než kdykoli dříve.
Turecko a Maďarsko jsou poslední státy, které zatím neratifikovaly vstup Švédska do NATO. Erdogan nesouhlasil se švédskou údajnou podporou „teroristickýc organizací“. Teď poslal návrh do parlamentu.
BRICS je blok rychle rostoucích ekonomik, který založilo Rusko, Čína, Indie a Brazílie, později přibyla i Jihoafrická republika. Mezi kandidáty na členství jsou i země, které mají ekonomické problémy.
Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO.
Podobný postoj pak mají i další členové užšího předsednictva. Podle nich je hnutí demokratické a musí se držet stanov, které neumožňují, aby byl vyloučen člen, který se nedopustil trestného činu.
„Stejně jako Petr Gazdík nejsem aktérem současné kauzy kolem městských zakázek v Praze. A stejně jako Petr Gazdík jsem připraven nebýt součástí užšího vedení hnutí STAN,“ napsal v krátkém vyjádření.
O místo v Radě pro lidská práva se v pátek ucházelo 18 států. Všechny z nich byly do orgánu zvoleny. Pro zvolení do rady bylo zapotřebí, aby ve prospěch kandidátské země hlasovalo nejméně 97 států.
Kriminalisté spolek prověřují kvůli podezření, že uváděl vyšší počet členů a tím získával vyšší dotace. Zabývají se také postupem úředníků, kteří o dotacích v letech 2010 a 2016 rozhodovali.
Německo varuje londýnskou vládu, že odmítavý postoj k přijímání běženců může ohrozit jednání o nových podmínkách britského členství v EU. Napsal to deník TheTimes. Britský premiér David Cameron se snaží získat pro svou zemi z Bruselu nové pravomoci před chystaným referendem o setrvání země v EU.
Česko možná skončí v některých mezinárodních spolcích a organizacích. Ministerstvo financí tak chce snížit poplatky za členství, které ročně přijdou na víc než tři miliardy korun. Do konce února se rozhodne, která členství si stát ponechá a která zruší.
Za 10 let členství za sebou Česká republika dokázala nechat v Evropské unii výraznou stopu. Mnozí si dodnes pamatují pád Topolánkovy vlády v roce 2009, právě uprostřed půlročního předsedání Radě Evropské unie. Ještě větší pozornost na sebe ale v Bruselu strhla umělecká instalace výtvarníka Davida Černého Entropa.
Hltání příběhů ‚hochů od Bobří řeky‘ se stávalo často na počátku dětské touhy po dobrodružství a pevném přátelství, které nabízelo členství ve skautu. Přestože od vydání Foglarova díla už uplynula řada let, Junák, který skauty sdružuje, si na nedostatek členů nemůže stěžovat. Naopak, děti láká i dnes.
Poslanec a bývalý primátor Pavel Bém, kterého před několika dny ODS přijala zpět za svého člena, si nemyslí, že jeho návrat stranu poškodí. Řekl to dnes ve 20 minutách Radiožurnálu. Obavy vyslovili v reakci na Bémovo znovupřijetí přední politici ODS, jako místopředseda strany Jiří Pospíšil nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.
Britská vláda by měla přehodnotit podmínky členství v Evropské unii, případné změny by vyžadovaly široký souhlas. V rozhovoru pro rozhlas BBC to naznačil premiér David Cameron. Ten čelí tlaku části stranických kolegů, kteří požadují přesun některých pravomocí z Bruselu do Londýna.
Vstoupili byste dobrovolně za poplatek 200 korun ročně do spolku, ve kterém se uplácí? Přesně tohle si od lidí slibuje Fotbalová asociace České republiky, která od Nového roku naplno spouští nový systém členství.
Srbsko se stále nedočkalo statusu kandidátské země na vstup do Evropské unie. Jednání ministrů pro evropské záležitosti sedmadvacítky v Bruselu se protahuje, objevily se totiž nové požadavky Rumunska.
Chorvaté se podle předběžných výsledků včerejšího referenda vyslovili pro členství v Evropské unii. Vstup do Unie podpořilo 66 procent hlasujících, nízká volební účast ale naznačuje, že dlouhá jednání a dluhová krize Chorvaty unavily. Mnozí přesto věří, že členství v Unii bude přínosné pro ekonomiku země.
Den po přijetí Palestiny za člena světové kulturní organizace UNESCO vycházejí najevo další plány vlády v Rámalláhu. Palestinci chtějí požádat o přijetí v dalších 16 agenturách světové organizace.
Srbsko dnes dostalo doporučení Evropské komise, aby se stalo dalším kandidátem na členství v Unii. Status kandidátské země by mohlo získat na počátku prosince. Evropská komise by pak mohla navrhnout zahájení vstupních rozhovorů s Bělehradem, jakmile bude pokračovat v dialogu s Kosovem a plnit podmínky, které si s ním dohodne.
Palestinci 20. září oficiálně požádají o přijetí do Organizace spojených národů. Žádost o uznání nezávislosti a následné přijetí za člena OSN má palestinský prezident Mahmúd Abbás osobně předat šéfovi světové organizace Pan Ki-munovi. O termínu informoval palestinský ministr zahraničí s tím, že se jedná o zahajovací den zasedání Valného shromáždění OSN.
Turecko bude připravené vstoupit do Evropské unie nejpozději začátkem roku 2014. Prohlásil to hlavní turecký vyjednavač s EU Egemen Bagis při své návštěvě Bratislavy. Turecko ale podle něj očekává vstřícnější postoj evropských zemí, než s jakým se doposud setkávalo.
Znojemská senátorka za KSČM Marta Bayerová obhájila členství ve straně. Místní sdružení ji chtělo na dnešním jednání vyloučit, protože v komunálních volbách na podzim kandidovala za konkurenční sdružení a zhoršila tak výsledek KSČM.
Kvůli kauze expremiéra Stanislava Grosse se dnes sešlo mimořádné grémium ČSSD. Sociální demokraté požadují vyšetření podezření, že Grossovi spolupracovníci měli dostat údajně zaplaceno za privatizaci Mostecké uhelné. Bývalý šéf ČSSD Gross už včera kvůli aféře požádal o přerušení členství ve straně.
Unijní komisař pro rozšíření Štefan Fülle předal Srbsku evropský dotazník. Pokud komise srbské odpovědi přijme, mohlo by Srbsko už na konci příštího roku získat statut kandidátské země a tedy i širší přístup k evropským fondům.
Čtyři kandidátské země usilující o vstup do Evropské unie uslyší, jak jsou připravené na členství. Evropská komise vydá hodnotící zprávy o pokroku Chorvatska, Islandu, Bývalé jugoslávské republiky Makedonie a Turecka. Kromě nich zhodnotí i vývoj v dalších zemích západního Balkánu. Nejblíže do Unie zatím mají nakročeno Chorvatsko a Island.