Rumunsko brání Srbsku v získání statusu kandidáta na vstup do EU

Srbsko se stále nedočkalo statusu kandidátské země na vstup do Evropské unie. Jednání ministrů pro evropské záležitosti sedmadvacítky v Bruselu se protahuje, objevily se totiž nové požadavky Rumunska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbský prezident Boris Tadič a předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso

Srbský prezident Boris Tadič a předseda Evropské komise Jose Manuel Barroso | Zdroj: ČTK

Loni v prosinci unijní lídři rozhodnutí o Srbsku odložili kvůli nepokojům na jeho hranicích s Kosovem. Tento problém Bělehrad s Prištinou už vyřešily.

Výhrady k přiznání kandidátského statusu má teď nově Rumunsko, které chce od Srbska záruky ochrany práv svých národnostních menšin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání v Bruselu sleduje zpravodaj ČRo Pavel Novák

Jde o konkrétně o skupinu Vlachů žijících v údolí řeky Timok na východě Srbska u hranic s Bulharskem. Tam má podle Rumunska žít asi 300 tisíc Vlachů, kteří jsou pozůstatkem dávného rumunského osídlení.

Celkem by tak v Srbsku mělo žít ne asi 40 tisíc etnických Rumunů v oblasti Vojvodina, ale dokonce 350 tisíc. Pro ně žádá Bukurešť uznání jazykových a dalších práv.

Je tedy možné, že rozhodnutí o kandidátském statusu pro Srbsko by mohli ministři pro evropské záležitosti nechat až na premiéry, kteří se sejdou na unijním summitu ve čtvrtek a v pátek.

Bělehrad požádal o členství v Evropské unii v prosinci 2009. Udělení statusu kandidátské země ale není automatickou vstupenkou do EU a do zahájení přístupových rozhovorů může uplynout ještě dlouhá doba.

Jiná bývalá jugoslávská republika Makedonie dostala kandidátský status už rok potom, co v roce 2005 podala přihlášku, ale vyjednávání dosud vůbec nezačala, a to hlavně kvůli sporu s Řeckem ohledně názvu této země.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme