Rumunsko brání Srbsku v získání statusu kandidáta na vstup do EU
Srbsko se stále nedočkalo statusu kandidátské země na vstup do Evropské unie. Jednání ministrů pro evropské záležitosti sedmadvacítky v Bruselu se protahuje, objevily se totiž nové požadavky Rumunska.
Loni v prosinci unijní lídři rozhodnutí o Srbsku odložili kvůli nepokojům na jeho hranicích s Kosovem. Tento problém Bělehrad s Prištinou už vyřešily.
Výhrady k přiznání kandidátského statusu má teď nově Rumunsko, které chce od Srbska záruky ochrany práv svých národnostních menšin.
Jde o konkrétně o skupinu Vlachů žijících v údolí řeky Timok na východě Srbska u hranic s Bulharskem. Tam má podle Rumunska žít asi 300 tisíc Vlachů, kteří jsou pozůstatkem dávného rumunského osídlení.
Celkem by tak v Srbsku mělo žít ne asi 40 tisíc etnických Rumunů v oblasti Vojvodina, ale dokonce 350 tisíc. Pro ně žádá Bukurešť uznání jazykových a dalších práv.
Je tedy možné, že rozhodnutí o kandidátském statusu pro Srbsko by mohli ministři pro evropské záležitosti nechat až na premiéry, kteří se sejdou na unijním summitu ve čtvrtek a v pátek.
Bělehrad požádal o členství v Evropské unii v prosinci 2009. Udělení statusu kandidátské země ale není automatickou vstupenkou do EU a do zahájení přístupových rozhovorů může uplynout ještě dlouhá doba.
Jiná bývalá jugoslávská republika Makedonie dostala kandidátský status už rok potom, co v roce 2005 podala přihlášku, ale vyjednávání dosud vůbec nezačala, a to hlavně kvůli sporu s Řeckem ohledně názvu této země.