Čínský telekomunikační gigant Huawei stále trvá na tom, že její technologie není bezpečnostní hrozbou. A to přesto, že byla i v České republice vyřazena z několika výběrových řízení.
Česko je stále oblíbenějším cílem turistů z Číny. Třeba letos v červnu jich podle Českého statistického úřadu přijelo 77 tisíc. Oproti jiným turistům ale Číňané stráví v Česku nejméně času.
Čínští investoři chtějí někde „zaparkovat peníze“. Podle zdrojů Wall Street Journal nakoupili občané říše středu jen v roce 2016 majetek v zahraničí v hodnotě 100 miliard dolarů.
V sobotních novinách se dočtete o popularitě Chorvatska u čínských turistů i dětech, které si na internetu vymýšlí osobní údaje a přidávají si roky. Víc v přehledu Radiožurnálu.
V Číně se prodává stále víc letenek, na rostoucí poptávku ale nestačí momentální počet pilotů. Tamní aerolinky jich proto chtějí do dvaceti let vycvičit půl milionu.
Slávistický stadion Eden, budova bývalé Živnobanky v centru Prahy nebo hotel Le Palais Art Hotel Prague. To všechno jsou nemovitosti, na kterých se v minulých dnech objevila bankovní zástava.
V tisku se ve středu dočtete, že průměrný věk aut v Česku je téměř 15 let. Píše to Mladá fronta DNES. Podle deníku Právo čínským turistům na pražském Letišti Václava Havla pomáhá šest asistentů.
Letecká společnost Sechuan Airlines létá od pátku do Prahy. Po Pekingu a Šanghaji je to třetí přímá linka z Číny. Letadla Sechuan Airlines spojí Prahu s Čcheng-tu, hlavním městem provincie S’-čchuan dvakrát týdně. Česká republika je přitom u čínských turistů stále oblíbenější. Za první půlrok jich tuzemsko navštívilo 135 tisíc.
Ministerstvo vnitra řeší 60 azylových žádostí Číňanů. Podle zjištění Hospodářských novin je podali tamní pronásledovaní křesťané. Pokud by jim stát vyhověl, oficiálně by tak konstatoval, že Čína porušuje lidská práva, upozorňuje deník. V poslední době přitom dochází ke sbližování obou zemí. Prezident Miloš Zeman by podle mluvčího Jiřího Ovčáčka proti udělení azylu nebyl.
Francie přestává být nejoblíbenější evropskou destinací Číňanů. Hlavním důvodem jsou teroristické útoky, kvůli kterým míří turisté z nejlidnatější země světa více do severní a střední Evropy včetně České republiky.
Obrovské žluté čínské znaky na rudém podkladu se za poslední dva dny staly koloritem pražských ulic a stejné to bude i dnes. Stovky Číňanů se v Praze chystají opět obsadit důležité body, kudy pojede prezidentská kolona. Vede je prý láska k vůdci. Trochu složitější je to s otázkou, kdo to všechno organizuje.
Bohatí Číňané letos utráceli za vzácné obrazy, mince nebo unikátní kabelky. A to na dražbách v Londýně, USA či v Hongkongu. Například obraz nahé ženy od Amedea Modiglianiho koupil nejmenovaný čínský sběratel za zhruba 4,25 miliardy korun. Jde tak o dosud největší částku, kterou kdo v historii zaplatil za dílo tohoto italského malíře.
Španělská policie zadržela 89 podezřelých z nelegálního obchodování s lidmi. Organizace je pašovala do Evropy z Číny. Za osobu si účtovala v přepočtu kolem půl milionu korun.
Čínští turisté si oblíbili Česko. Podle Českého statistického úřadu jich ve 2. čtvrtletí přiletělo o polovinu víc než ve stejném období loni. V počtu ubytovaných dokonce přeskočili cestovatele z Jižní Koreje.
V roce 2014 přijelo do České republiky rekordní množství zahraničních turistů. Podle předběžných odhadů jich bylo téměř osm milionů. Němce, Rakušany a Poláky lákal nižší kurz koruny.
Česko loni navštívilo 7,3 milionu zahraničních turistů. V historii země je to rekordní číslo. Zahrnuje cizince, kteří alespoň jednu noc přespali v hotelu nebo penzionu.
Mezi lidmi, které firmy v daňových rájích vlastní, jsou například rodinní příslušníci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo bývalého premiéra Wen Ťia-paa.Nejpopulárnější jsou Kajmanské a Britské Panenské ostrovy. Zjistili to západní novináři. V Číně je ale téma tabu.
Nejméně deset lidí zemřelo na následky veder, které zasáhly východ a jih Číny. Teploty se na některých místech země pohybují více než dva týdny okolo 40 stupňů Celsia. V okolí Šanghaje padly dokonce nejvyšší teplotní rekordy za posledních 140 let.
Zlaté doly v Africe dělají z Číňanů milionáře. Na těžbě žlutého kovu vydělávají hlavně v Ghaně, která je druhým největším producentem zlata na černém kontinentu. Novodobí zlatokopové z Číny používají tajné metody těžby, ghanské úřady jim ale v takovém podnikání nebrání.
Nikdy nepodceňuj outsidery, budou si pamatovat organizátoři televizní soutěže Čína má talent. Je i diváky totiž překvapil třicetiletý Iain Inglis, který pochází z velšského Cardiffu a v soutěži zpíval tradiční komunistické revoluční písně. Na finále to přesto nestačilo, a můžeme se domnívat, že právě z politických důvodů.
Už za tři dny skončí v Pekingu Sjezd čínských komunistů. Straníci slavnostně jmenují po deseti letech nové vedení země a rozejdou se zpět do svých provincií. Běžní občané se ale do voleb nemohou nijak zapojit ani je veřejně komentovat. Většina z nich tedy politiku raději ignoruje.
V Pekingu dnes začal 18. sjezd komunistické strany. Přes dva tisíce čínských politiků mají v následujících dnech schválit nové vedení země, včetně prezidenta a premiéra. S novou vládou by údajně mohly přijít také ekonomické a politické reformy. Po těch už otevřeně volají i mladí Číňané.
Zpěvák slovenské skupiny Elán Jožo Ráž nakonec o zbrojní průkaz nepřijde. S odvoláním na slovenskou policii o tom informoval deník SME. Ráže začala nedávno prověřovat policie poté, co v rozhovoru pro český týdeník Instinkt prohlásil, že použije svoji pistoli proti asijským přistěhovalcům.
Čína na londýnské Olympiádě vyhrává jako málokterá země. Během prvních čtyř dnů získala devět zlatých medailí a drží se na špici pomyslného žebříčku olympijských vítězů. Poté, co mladá plavkyně Jie Š'-wen uplavala světový rekord, se ale začalo mluvit o možném dopingu čínských sportovců.
Rostoucí vliv čínské komunity zaznamenává v posledních letech mnoho evropských zemí. Výjimkou není ani Španělsko. I když je tato jihoevropská země cílem hlavně přistěhovalců z Latinské Ameriky či Severní Afriky, Číňanů je ve Španělsku rok od roku víc a víc. A roste taky jejich ekonomická prosperita.
Podobně jako Rusko, které na smrt Václava Havla zatím oficiálně nereagovalo, mlčí také představitelé Číny. Český velvyslanec v Číně Libor Sečka však v Ranním Radiožurnálu poznamenal, že první články se už objevily.
Made in Italy, značka dosud zajišťující nejvyšší kvalitu i tradici, zejména oblečení. Město Prato označované za konfekční metropoli Apeninského poloostrova je dnes doslova zaplaveno desetitisíci čínských dělníků a obchodníků, kteří chrlí miliony kusů oblečení do celého světa. A vše s nášivkou ‚Made in Italy‘, přestože na nich italského není už vůbec nic.