Příbuzní čínských politiků využívají daňové ráje, ukrývají tam majetek
Mezi lidmi, které firmy v daňových rájích vlastní, jsou například rodinní příslušníci čínského prezidenta Si Ťin-pchinga nebo bývalého premiéra Wen Ťia-paa.Nejpopulárnější jsou Kajmanské a Britské Panenské ostrovy. Zjistili to západní novináři. V Číně je ale téma tabu.
„Takzvané offshorové struktury, což znamená Britské Panenské ostrovy nebo také Kajmanské ostrovy, využívají investoři proto, aby přes tyto společnosti řídili svoje holdingové struktury,“ vysvětluje český advokát žijící v Honkongu Michal Čáp.
Tento právník v jedné z místních offshorových advokátních kanceláří pracoval a ví tedy, jak tyto společnosti fungují.
O čínských vlastnících firem registrovaných v daňových rájích natáčela Kateřina Procházková
Klienti jsou především bohatí investoři z Hongkongu nebo kontinentální Číny. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů vypátralo, že mezi vlastníky firem registrovaných v daňových rájích je i množství příbuzných vysokých čínských politiků.
Mezi tisíci klienty je i rodina někdejšího čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, bývalého premiéra Li Pchenga nebo zesnulého vůdce a ekonoma Teng Siao-pchinga.
„Daňový aspekt byl v minulosti hlavní výhodou. Dnes je podstatné, že čínští a jiní investoři cítí své investice více v bezpečí, když je ovládají přes například Britské Panenské ostrovy,“ konstatuje Čáp.
Bohatým Číňanům jde především o jistoty, což mimo jiné znamená mít majetek mimo Čínu. Málokdo z nich je ale ochoten o těchto investicích hovořit. Peking je dokonce popírá.
„Neznám detaily tohoto případu. Z pohledu čtenáře jen mohu říct, že v daném článku není mnoho logiky. Je těžké mu věřit. Lidé z něj musí mít pocit, že je za ním něco víc,“ vyjádřil se k článkům o majetku rodin politiků mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Články, které o majetku místních politiků publikovali západní novináři, jsou v Číně nedostupné. Internetové stránky s nimi jsou zablokované a tiskoviny neprodejné.
Nekterým novinářům, kteří o aféře psali, nebyla v těchto týdnech prodloužena novinářská víza a museli Čínu opustit.