„Vím, že je to frustrující, i mě to frustruje. Americká vláda určitě velmi dobře zná postoj australské vlády“ řekl Albanese v rozhovoru s televizí ABC v Londýně.
Advokáti Juliana Assange chtějí po britském nejvyšším soudu, aby zrušil rozhodnutí nižší instance, které umožňuje vydání zakladatele serveru WikiLeaks do Spojených států.
V USA byl Snowden obviněn ze špionáže a krádeže, hrozí mu 25 až 30 let vězení, případně doživotí. Nejprve se skrýval v Hongkongu, v srpnu 2014 dostal povolení k pobytu Rusku.
Dříve to byl analytik Bradley Manning, který vynášel dokumenty. Ve věznici podstoupil změnu pohlaví a čelí obvinění za odmítání vypovídat o Julianu Assangovi, zakladateli serveru WikiLeaks.
Chelsea Manningová ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty. V březnu o svém činu odmítla vypovídat před velkou porotou.
Ministerstvo spravedlnosti USA viní Juliana Assange ze spiknutí, kterého se měl dopustit spolu s americkým vojákem Bradleym Manningem, když v roce 2010 vstoupili do tajné počítačové sítě.
V roce 2013 byl Manning odsouzen k 35 rokům vězení za vyzrazení důvěrných informací. Ve vězení nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.
Chelsea Manningová měla ve vězení strávit dlouhých 35 let, ale si odpykala pětinu. Trest dostala za to, že - ještě jako Bradley Manning - předala serveru WikiLeaks statisíce tajných dokumentů.
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, jenž zveřejnil utajované informace, bude moci zůstat v Rusku dalších několik let. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Snowden v Rusku pobývá od roku 2013, v USA mu za vyzrazení státního tajemství hrozí desítky let vězení.