Soud nařídil propustit Manningovou z vězení. Dříve vynesla tajné dokumenty pro WikiLeaks
Americký federální soudce ve čtvrtek nařídil, aby Chelsea Manningová, dříve analytik americké vojenské tajné služby Bradley Manning, byla po více než roce propuštěna z vězení. Tam byla držena proto, že odmítala vypovídat v kauze WikiLeaks. Informovala o tom agentura Reuters.
Žádosti Manningové o prominutí pokuty ve výši 256 tisíc dolarů, tedy šesti milionů korun, za odmítnutí vypovídat však soudce odmítl vyhovět.
Vynesla tajné dokumenty pro WikiLeaks, teď je v nemocnici. Manningová se pokusila o sebevraždu
Číst článek
Právníci Manningové předtím oznámili, že se jejich klientka pokusila o sebevraždu. Manningová se údajně pokusila vzít si život ve věznici v Alexandrii ve státě Virginie. Byla převezena do nemocnice, kde se zotavuje.
Páteční slyšení před federálním soudem v kauze pohrdání soudem, kvůli níž byla od loňského května v cele předběžného zadržení, bylo podle čtvrtečního rozhodnutí soudu nakonec zrušeno, píše Reuters.
Mannningová, která se před časem rozhodla pro změnu pohlaví, čelila obvinění, že odmítala vypovídat o zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi.
Podle soudního rozhodnutí ale už její výpověď nebude k vyšetřování zapotřebí, a její další zadržování tak nemá smysl.
V roce 2010, tehdy ještě jako vojín Bradley Manning, vynesla statisíce tajných vojenských dokumentů o působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu. V roce 2013 ji vojenský soud poslal na 35 let do vězení. Tehdejší prezident Barack Obama před odchodem z úřadu zkrátil Chelsea Manningové trest na pětinu a v květnu 2017 byla propuštěna.