„Úplná blbost,“ vyvrací lež vedoucí doktorka infekční kliniky na Bulovce Markéta Geleneky. Dezinformace, kterou má podle zjištění CEDMO za věrohodnou 53 procent Čechů, vyvrací Ověřovna!.
Podle odborníků se nyní nemoc mezi lidmi šíří výrazně méně než v předešlých týdnech, současné počty souvisejí s delší inkubační dobou, nemocní se mohli nakazit až před třemi týdny.
U většiny nemocných není potřeba hospitalizace, v nemocnici skončilo asi 2,2 procenta nakažených. Souvisí to i s věkovou strukturou infikovaných, medián je 20 let.
„Vývoj šlo docela dobře předvídat. Musíme si uvědomit, že strategie České republiky není založena na pravidelném přeočkování touto vakcínou,“ říká k situaci okolo černého kašle lékařka Bezdíčková.
„Opatření máme nastavená na úrovni krajských hygienických stanic, v sociálních i školských zařízení. A nejsou argumenty k tomu, abychom systém museli přenastavovat,“ myslí si Matyáš Fošum.
Kvůli vysokému počtu případů je letos podle ministerstva zdravotnictví vyšší zájem i o očkování, letos se nechalo přeočkovat už více než 45 000 lidí, loni necelých 24 000 za celý rok.
V Česku je nejvíce případů černého kašle od roku 1959, lékaři letos evidují přes 6400 nakažených. Podle perinatologa Jiřího Vojtěcha může mít nemoc velmi závažný průběh zejména u novorozenců.
Za uplynulý týden přibylo 1100 případů černého kašle. Jde letos o druhý nejvyšší týdenní nárůst. Od začátku roku je evidováno celkem 6397 nakažených. Informace přináší Státní zdravotní ústav.
Nových případů přibylo za týden 1044, proti předcházejícímu týdnu méně. „Na poklesu počtu infikovaných se pravděpodobně podílely dva dny volna, kdy nebylo školní vyučování,“ uvedla mluvčí SZÚ.
Molekulární genetik z Akademie věd České republiky také vysvětlil V pořadu Jak to vidí… na Dvojce, co jsou skákavé geny, jaké mají vliv na náš mozek a proč lidem během vývoje zmizel ocásek.
Od začátku roku eviduje Státní zdravotní ústav už 4253 nakažených černým kašlem. Čtvrtina z nich, 1151 nakažených, přibyla za poslední týden. Nákaza si vyžádala už druhou oběť, zemřela seniorka.
Černý kašel patří k nejnebezpečnějším infekčním nemocem dětského věku. Česko hlásí přes 3100 případů, nejvíce za 60 let. Server iROZHLAS.cz proto přináší klíčové otázky a odpovědi k tomuto onemocnění.
„Černý kašel se zatím vymýtit nepodařilo, proto se pediatři snaží ochránit děti a říkat, že očkování hexavakcínou je potřeba zahájit včas a neoddalovat ho,“ říká pediatrička Hana Cabrnochová.
V Česku letos zemřel první pacient nakažený černým kašlem. Byl ve věku 55 až 64 let, uvedl v pondělí Státní zdravotní ústav ve své zprávě. Bezprostřední příčinou nebyl černý kašel, řekla KHS.
Kašel, teplota a bolest v krku. To jsou některé z příznaků černého kašle. Česko má letos 3084 případů, nejvíc od roku 1963. Od pondělí do pátku minulého týdne navíc přibylo 810 případů černého kašle.
Česká vakcinologická společnost požádala gynekology, aby těhotným ženám doporučovali očkování proti černému kašli. Protilátky matky totiž získá i dítě.
Případů černého kašle v Česku bylo letos do pátečních 11.30 podle Státního zdravotního ústavu 3084, tento týden zatím 810. Více případů bylo na území ČR naposledy v roce 1963.
Proč měl Bohuslav Svoboda, který se léčil s černým kašlem, na jedné akci tento týden respirátor, ale na jiné už ne? „Na tohle ne úplně umím odpovídat,“ došla mu při rozhovoru pro iROZHLAS.cz slova.
SZÚ už na začátku letošního roku informoval, že očekává epidemii černého kašle. Do minulého týdne zaznamenal 1666 případů, víc bylo naposledy na začátku 60. let krátce po zahájení očkování.
Záškrt se loni v ČR objevil po 27 letech, letos bylo už šest případů a zemřel jeden senior. Černého kašle je za leden a únor čtyřikrát více než loni za celý rok, téměř 1700 případů.
Vakcína proti černému kašli účinkuje tři až pět let, poté svoji účinnost snižuje. Epidemioložka Kateřina Fabiánová doporučuje přeočkování, v případě novorozenců nákaze předcházet očkováním matky.
Onemocnění je vysoce nakažlivé pro „vnímavé“ jedince. To zahrnuje neočkované nebo ty, kteří mají už delší odstup od poslední dávky očkování proti černému kašli, říká dětská lékařka Ilona Hülleová.
„U starších dětí a dospělých se v první fázi projevuje jako standardní kašel a rýma, proto se často neodhalí,“ upozorňuje Renata Ciupek. Dospělým doporučuje přeočkování, zejména před narozením dítěte.
Od začátku letošního roku lékaři zachytili téměř 700 případů, v minulém týdnu jich bylo 188. Nejvíce ohroženými skupinami jsou neočkované děti a senioři.
V roce 2020 neobdrželo všechny tři dávky vakcíny proti záškrtu, tetanu a černému kašli 22,7 milionu dětí. Je to o 3,7 milionu více než v roce 2019 a nejvyšší hodnota od roku 2009.