V CHKO Broumovsko letos zahnízdilo sedm párů sokolů stěhovavých. Dvě hnízdění úspěšná nebyla, přesto hnízda opustilo nejvíc sokolích mláďat v novodobé historii, bylo jich celkem čtrnáct.
Táta čáp zemřel a samice by se o ně sama nepostarala. Ptáčat čápa bílého se ale v záchranné stanici ujali zkušení pěstouni: čapí pár, který už odchoval desítky takových sirotků.
Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec, v jejich zahřívání se střídají.
V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená, uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Ve čtvrtek v noci snesla čapí samička v Bohuslavicích u Trutnova první vejce. Očekávají se další přírůstky. Co se v hnízdě děje, můžete sledovat živě díky webkameře na komíně.
Maličká a Klepetan - tak se jmenují dva čápi, jejichž milostný příběh už dobrých 15 let sleduje snad celé Chorvatsko. Letošní epizoda byla obzvláště dramatická.
Velkou radost mají pracovníci zoo v Hluboké nad Vltavou z narození čtyř mláďat čápů černých. U tamního čapího páru se to za patnáct let stalo teprve podruhé. Ve voliéře, kde čápi nemají přirozené prostředí, se to dlouho nedařilo.
Ornitologové na Žďársku napjatě čekají na čápy bílé. Zatím jich přiletěla na svá hnízdiště jen hrstka. Jedním z míst, kde už lidé bíločerného elegantního ptáka mohou sledovat, je Nové Veselí. Hnízdo uprostřed městyse obývá jak samec, tak i samice. Většinou tam ale lze zahlédnout jen jednoho z nich, protože druhý je na lovu.
Čápů bílých v Česku neubývá, a to navzdory skutečnosti, že vloni nevyvedli skoro žádná mláďata. Vyplývá to z údajů, které dnes uveřejnila Česká společnost ornitologická. Celkem v zemi žije něco přes 3000 čápů, z toho asi 800 hnízdících párů.
Ptákem roku 2014 se stal čáp. Ornitologové budou tyto opeřence celý rok bedlivě sledovat a sčítat. Pomoci s tím můžou i lidé v Kněžmostě na Mladoboleslavsku. Tamní kovář totiž vyrobil speciální hnízdo, které společně s ornitology umístili na vrchol nevyužívaného komína.
Nejenom díky plánovanému celoevropskému sčítání se stali čáp bílý a čáp černý ptáky roku 2014. Opeřenec s typickým dlouhým zobákem, který se dostal do bajek, rčení a pranostik, je velmi oblíbený i mezi lidmi na jihu Čech. Navíc je jakýmsi indikátorem stavu životního prostředí, a také proto je neustále pod drobnohledem.
Ptákem roku 2014 vyhlásila Česká společnost ornitologická čápa černého a čápa bílého. K volbě přispělo několik důvodů, mimo jiné i celoevropské sčítání obou druhů plánované na letošní rok.
Teplotní zlom přišel po nejchladnějším jaru za dlouhá desetiletí a pořád se ještě sčítají i škody po ničivých povodních. To vše zasáhlo nejen obyvatele postižených oblastí a ekonomiku, velké ztráty zaznamenali i ochránci přírody. Podle nich znamená letošní rok tragédii pro populaci bílých čápů, jejichž hnízda zdecimovaly nízké teploty a prudké jarní deště. A vážné ztráty utrpěly i další ptačí druhy.
Město Blatná finančně podporuje Záchrannou stanici pro živočichy v Makově i čápy bílé, kteří i přes zimu zůstávají na komíně pivovaru. Městská rada schválila na činnost stanice pro letošní rok 20 tisíc korun a na monitoring čápů pět tisíc korun.