„Situace se změní a najednou o naše svobody a hodnoty můžeme přijít. Velmi těžko se získávají zpátky,“ říká Jitka Smolíková. V Broumově pořádá připomínku 17. listopadu i další kulturní akce.
Jeden z bohatších českých krajů je relativně kompaktním regionem, z něhož výrazněji vybočuje jen Broumovsko. To patří i v celorepublikovém srovnání mezi ty nejchudší a nejvíce znevýhodněné oblasti.
Klasicistní most se sochami svatých v Hejtmánkovicích u Broumova by mohl dál spojovat oba břehy Liščího potoka. Místní přiměli úředníky, aby místo bourání zvážili opravu.
„Šindelová střecha je v havarijním stavu, jsou v ní deseticentimetrové díry. Vše je provizorně zaplachtované a začínáme se samotnou opravou,“ popsal Petr Horký ze spolku Trinitas.
„Sedí na okolních stromech a čekají, až začnou ovečky rodit. Vyklovou mláděti oči, všechny měkké tkáně, v podstatě ho zabijí,“ nastiňuje problém chovatel ovcí.
Reportéři Radiožurnálu stále putují Stezkou Českem a byli také už v Adršpašsko-teplických skalách. Samotné skalní město je mezi turisty velmi vyhledávané – je do něj dokonce regulovaný vstup.
Kůrovce, který se objevuje v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, je podle správců lesů i ochranářů téměř nemožné zastavit. V polských Stolových horách lesnicí napadené stromy neodstraňují.
O mimořádný odstřel žádají obce Šonov, Martínkovice, Heřmánkovice a Božanov. Vlků podle starostů přibývá a útoky ohrožují život tamním chovatelům, již v minulých letech jim způsobili milionové škody.
Na Broumovsku a Trutnovsku pokračují útoky vlků na hospodářská zvířata. Farmáři z této oblasti už letos získali od státu odškodnění přes 1,5 milionu korun. A s vlky se snaží vypořádat také na Šumavě.
Obvodní soud pro Prahu 10 zamítl žalobu několika farmářů z Broumovska, kteří chtěli regulovat počet vlků. Po soudu požadovali, aby státu nařídil změnu zákona, jež by to umožnila.
Benediktinské opatství svatého Václava v Broumově má nárok na dva pozemky u Heřmánkovic na Broumovsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Státní pozemkový úřad přitom před rokem pozemky vydat odmítl. Tvrdil, že se na ně nevztahuje zákon o církevních restitucích. Benediktini usilují na Broumovsku zhruba o 4 tisíce hektarů. Dnešní rozsudek není pravomocný.
Na Broumovsku se už několik měsíců pohybují vlci. Jsou pravděpodobně dva a podle ochranářů plní v krajině důležitou roli. Jako výborní lovci totiž mohou pomáhat regulovat přemnožená divoká prasata, srnky a další lesní zvěř. V okolí Adršpachu vlci zabili už několik desítek takových zvířat, zároveň se ale zaměřili i na chovné ovce.
Čtrnáct obcí na Broumovsku spouští netradiční projekt, který se bude týkat zhruba 17 tisíc lidí. Díky novince bude možné zjistit, kolik jednotlivé domácnosti vyprodukují komunálního odpadu a jak ho třídí.
Na Broumovsku stále ubývá lékařů. Problémy pociťují nejen malé obce, ale i samotné město Broumov. V něm brzy hrozí akutní nedostatek především dětských praktiků.
Od prvního ledna by až na výjimky neměli za katedrou působit učitelé bez patřičného vzdělání. Po novele zákona o pedagogických pracovnících tak část kantorů přišla o práci. Sehnat za ně náhradu nemusí být problém ve větších městech, v pohraničí, na malých školách to však působí nemalé problémy.
Od dnešního rána se zjednodušila cesta na Broumovsko. Po čtyřech měsících se po rekonstrukci otevřela Pasa - silnice, která spojuje region s Náchodem a zbytkem země. Práce na rozšiřovaném úseku ale budou ještě zruba měsíc pokračovat a začnou se také opravovat silnice na dosavadní objízdné trase.
Ve Vlčí rokli na Broumovsku by ještě letos měly být nové dřevěné chodníky a žebříky. Spojnice mezi Adršpašskými a Teplickými skalami je už řadu měsíců pro turisty uzavřená, a její otevření se několikrát odložilo. Ministerstvo životního prostředí tento týden uvolnilo peníze na opravy turistických cest.
V Teplických skalách znovu zahnízdil pár sokola stěhovavého, dravý pták si opět vybral takzvané chrámové stěny. Správa CHKO Broumovsko kvůli tomu stejně jako v minulých letech omezuje pohyb turistů, sokolové prý musí mít klid na vyvedení mláďat. Řada lidí s rozhodnutím ochranářů nesouhlasí a považuje uzavírání skal za zbytečné.
Starostové na Náchodsku a Broumovsku se obávají další hrozby pro životní prostředí. Po problémech s průzkumem těžby břidlicového plynu se teď na polské straně hranic údajně chystají dolovat uran.
Pískovcové věže ve skalním městě v Adršpachu možná brzy nebudou jedinou výškovou dominantou východočeského Broumovska. Konkurovat by jim mohly až padesát metrů vysoké těžební věže. Oblast láká zahraniční těžaře, kteří chtějí z hlubin dolovat břidlicový plyn. Narazili ale na odpor místních obyvatel a starostů. Stát se bude muset rozhodnout, jestli žádosti o těžbu vyhoví.
Polské město a gmina Radkow oznámilo, že chystá geofyzikální průzkum a geologické práce za účelem hledání ložisek uranu. Ochránci přírody na české straně se obávají ohrožení životního prostředí. Radkow totiž leží v těsné blízkosti státní hranice v sousedství s chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko.