Část Teplických skal je kvůli hnízdění sokola zavřená. Podle kritiků je omezení turismu zbytečné

V Teplických skalách znovu zahnízdil pár sokola stěhovavého, dravý pták si opět vybral takzvané chrámové stěny. Správa CHKO Broumovsko kvůli tomu stejně jako v minulých letech omezuje pohyb turistů, sokolové prý musí mít klid na vyvedení mláďat. Řada lidí s rozhodnutím ochranářů nesouhlasí a považuje uzavírání skal za zbytečné.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokol stěhovavý

Sokol stěhovavý | Foto: Jan Rosenauer

Nejdřív se zdálo, že letos zůstane tradiční hnízdiště sokola stěhovavého v Teplických skalách prázdné, samice totiž zahynula. To by pro návštěvníky znamenalo ničím neomezený provoz.

Nakonec bylo všechno jinak. „Ve chvíli, kdy tam byl už normální plynulý provoz, si další samice sokola to hnízdo vybrala. To nám říká, že ten sokol zas tak rušen těmi návštěvníky není. Tak proč se opět zavírá část okruhu,“ diví se starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Václav Plecháček

Podle něj takové rozhodnutí ochranářů ovlivní návštěvnost skal. „Máme obavu z toho, že si to opět velká spousta turistů, kteří se k nám třeba chystají, rozmyslí a pojedou někam jinam. To je pořád dokolečka každý rok,“ zlobí se starosta.

Podobný názor má i Martina Tauchmanová z místního informačního centra, které je provozovatelem okruhu. Podle ní jde ochranářům o prestiž a rozhodnutím jen „honí body“, že jsou na území pod svou správou schopni uchránit hnízdiště před nebezpečím.

„Ale nevím, jestli to nebezpečí je skutečně to, co oni říkají,“ říká Tauchamnová.

Obavy ochranářů jsou prý zbytečné, v minulosti se podle ní nestalo, že by hnízda někdo úmyslně poničil a sokoly ohrožoval.

Tauchmanová si myslí, že situace by se mohla řešit i jinak než několik stovek metrů dlouhou uzavírkou, která brání turistům okruh projít. Podle ní by člověk ze správy mohl fungovat jako „výchovný činitel“, který by třeba návštěvníky upozorňoval, aby se chovali tiše. „Bohužel, na to správa neslyší,“ poznamenává Tauchmanová.

„Vždycky se najde někdo, kdo je hlučný“

Petr Kuna ze Správy CHKO Broumovsko namítá, že omezení pohybu turistů zajistí klid, který zahnízdění sokoli potřebují, což se při velké návštěvnosti obvykle nedaří. Vždycky se prý najde někdo, kdo je hlučný.

„Ty excesy se stávají. Jsou lidé, kteří jsou schopni si ve skalách rozdělávat oheň, máme tam nalezené staré odpálené petardy, takže je opravdu těžké vydávat v risk kriticky ohrožený druh živočicha, který hnízdí v republice v počtu zhruba 50 hnízd,“ podotýká Kuna.

Turisté, kteří se v nejbližších týdnech do teplických skal chystají, se tak musí připravit na to, že se podél chrámových stěn neprojdou.

Na druhou stranu jim však ochranáři připravili možnost hnízdící pár sokolů pozorovat s pomocí stativového dalekohledu. Lidé uvidí, jak sokoli sedí na vejcích či později jak se starají o mláďata.

„To zvětšení je zhruba stokrát, takže se vlastně přiblížíte na vzdálenost asi deset metrů od té hnízdní dutiny,“ popisuje Kuna.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme