„Zvažovali jsme, jestli Klínovec, který je protkán sjezdovkami, lanovkami a různými objekty, má nebo nemá být do CHKO zahrnut,“ vysvětluje ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc.
Při posledním sčítání tetřevů na Šumavě přírodovědci zjistili, že jeho populace se výrazně zvýšila. Je proto možné, že by se pro lidi mohli otevřít některé oblasti.
CHKO by měla podle ministerstva životního prostředí chránit především zachovanou krajinu s rozsáhlými celky rašelinišť. Obce a kraje budou mít lhůtu 90 dní pro podávání námitek.
V CHKO Broumovsko letos zahnízdilo sedm párů sokolů stěhovavých. Dvě hnízdění úspěšná nebyla, přesto hnízda opustilo nejvíc sokolích mláďat v novodobé historii, bylo jich celkem čtrnáct.
„Fungování národního parku říkáme tzv. nepéče. A krajina Křivoklátska by toto neunesla nebo by byla těžce degradovaná,“ myslí si Jaroslav Jirásek, starosta obce Městečko u Křivoklátu.
Gigafactory nedaleko chráněné krajinné oblasti na Karvinsku má opět blíž k možné realizaci. V pořadu Pro a proti diskutují starosta Bohumína Petr Vícha (SOCDEM) a Petr Očko z CzechInvestu.
Černé stavby, nebo jen přírodní útočiště pro trampy? Tuhle otázku si kladou v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Server iROZHLAS.cz se vydal po stopách trampů.
Plán kritizuje Asociace vodní turistiky a sportu a proti jsou i vodáci, kteří podepisují petici. Mimo jiné jim vadí, že projekt vzniká v první zóně chráněné krajinné oblasti Blanský les.
Myslivci, včelaři a rybáři se obávají, že vyšší stupeň ochrany bude znamenat více omezení. Ministerstvo životního prostředí má do konce měsíce srpna rozhodnout, zda proces vyhlašování vůbec spustí.
Stálo to několik let úsilí, plánování a spolupráci s mnoha úřady. Nakonec ale Ústecký kraj prohlásil Vlčice za Starými Křečany na Děčínsku přírodní památkou.
Správci CHKO Jeseníky se obává, že by kříž přitahoval pozornost a lidé by k němu chtěli vystoupit, čímž by pošlapali místní vzácné rostliny a způsobili jejich vymizení.
Strážci přírody požadují po vládě větší pravomoci, aby pohlídali chráněné krajinné oblasti před vandaly. Blíže se tématu věnuje Mf Dnes. Více ze sobotních médií přibližuje výběr Radiožurnálu.
Podle vedoucího správy CHKO Český ráj bikeři vyřezali podél pěšiny průsek v mladých stromech, aby jimi bylo možné projíždět. „Poškodili je a ořezali tak, aby cestou mohli bez problému projíždět.“
Vydání výjimky kritizovalo ekologické Hnutí Duha, které rozhodnutí Správy CHKO Šumava označilo za nesprávné a stanovené omezující podmínky za velmi nedostatečné.
U obce Lopeník na Uherskohradišťsku, která leží v CHKO Bílé Karpaty, se pohybuje medvěd. Šelmu spatřil v úterý ráno chovatel krav a ovcí, když šel obstarat dobytek. Zvíře zaplašil.
Pokud by byl výskyt medvěda ještě častější, existuje možnost jej odchytit a odvézt do zoologické zahrady či vypustit v přírodě na jiném místě, případně ho uspat a nasadit mu obojek a monitorovat ho.
V chráněné krajinné oblasti Brdy se objeví zhruba za tři týdny první turistické značky. Do konce května chtějí značkaři z Klubu českých turistů (KČT) nakreslit 70 kilometrů tras pro pěší.
Brdy jsou ode dneška Chráněnou krajinnou oblastí. Na některá místa bývalého vojenského újezdu se lidé podívají po devadesáti letech. Armáda zatím odminovala polovinu území, celé ho zpřístupní do konce roku 2018.
V chráněné krajinné oblasti Brdy budou po jejím vzniku chybět turistické značky. Značkaři z Klubu českých turistů smí vyznačit trasy až po zániku vojenského újezdu. Souhlasit s tím totiž musí Správa chráněné krajinné oblasti Brdy, která vznikne až v lednu 2016.
Na silnicích v budoucí chráněné krajinné oblasti Brdy by měla být omezena rychlost na 50 kilometrů za hodinu. Na dnešním jednání se starosty dotčených obcí v Jincích na Příbramsku se na tom shodli ministr obrany Martin Stropnický a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba z hnutí ANO).
Interní audit prokázal závažné nedostatky ve vedení Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Její vedoucí Michaela Pruknerová proto musela skončit. Podle ní ale byla celá kontrola účelová. Teď pracuje ve Správě CHKO jako vedoucí provozního oddělení. Řízením je pověřený současný šéf Litovelského Pomoraví Michal Servus.
Ekologické organizace a vědci z Olomouce a Ostravy žádají odvolání šéfky Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Kritizují totiž nedostatečnou ochranu přírody v oblasti. Michaela Pruknerová ale nařčení odmítá a vzkázala, že rezignovat nehodlá.
Máchův kraj se oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, vznikla tak nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Oblasti kolem Doks by to mělo zaručit zachování unikátní přírody.
Chráněná krajinná oblast (CHKO) Kokořínsko se od září rozšíří o Máchův kraj na Českolipsku. Na jeho území je řada druhů vzácných rostlin a živočichů. Některé se dokonce na jiných místech České republiky nevyskytují. V chráněném území se tak nově ocitne několik obcí. Žádných výrazných omezení se tam ale nebojí.