Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu.
„Jsou to polyestery přírodního původu, které mají velký potenciál nahradit plasty, které dneska vyrábíme z neobnovitelných zdrojů – z ropy, z uhlí,“ říká Pavel Dvořák, vedoucí výzkumné skupiny.
Americké výzkumy přišly na souvislost mezi velikostí organismu a šancí na přežití v přírodě. „Nejvíc tady ale máme bakterií a organismů, které nevidíme,“ upozorňuje bioinformatik Jan Pačes.
Plány stávající vlády na výstavbu dálnic v Česku váznou, píše sobotní Mf Dnes. Ještě v srpnu premiér sliboval otevření až 40 nových kilometrů dálnic. Bude to ale nejspíš o polovinu méně.
Ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) překvapilo, že si opozice vybrala jako jeden z cílů útoku na vládu navrhované snížení zdravotních plateb za státní pojištěnce od poloviny roku.
V českém tisku se v pondělí dočtete, že až polovinu biomasy, kterou disponují Lesy ČR, bude nově odebírat společnost miliardáře Petra Pauknera. Smlouvu podepsal bývalý šéf, píšou Hospodářské noviny.
Česko usiluje o to, aby se z obnovitelných zdrojů vyrábělo 22 procent hrubé konečné spotřeby energie. Jedním z těch zdrojů je spalování lesní odpadní biomasy, tedy větve i shnilé části kmenů.
S plánem, jak teplárnám pomoct a zabránit jejich případným krachům, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu. Podle Radiožurnálu chce změnu zakomponovat do zákona o podporovaných zdrojích energie.
Na přeměnu teplárenství by z Modernizačního fondu v příštích deseti letech mělo putovat zhruba 40 až 70 miliard korun. Nedostane se ale zdaleka hned na všechny.
Klimatické změny, vysychání, nebo politické problémy na Blízkém východě můžou mít za následek rostoucí migraci. Nepříznivé podmínky ale také nutí tamní národy hledat zajímavá technologická řešení. Izrael už dokázal, že odsolování mořské vody je ekonomicky zajímavé a dokáže zabezpečit celou jeho populaci. Palestinci se zase stávají pionýry ve využití obnovitelné energie, pro kterou mají velice příznivé podmínky. V rozjezdu jim pomáhá i Česká republika.
Ještě dlouhé roky potrvá výzkum pěstování rychle rostoucích topolů v Bystřici, který začal před dvanácti lety. Město si jimi chce zajistit větší energetickou soběstačnost, protože v tamní kotelně topí štěpkou.
Skládat uhlí a pak ho sypat z těžkých uhláků do kotle, nebo otočit knoflíkem a topit? Zdálo by se, že odpověď je celkem jednoduchá. Přesto se v tuto chvíli lidé v Račicích na Litoměřicku přou o vznik nové kotelny na biomasu, která by jim centrální vytápění umožnila. Jedni mají obavy ze zadlužení vesnice, jiní poukazují na zkušenosti řady obcí po celé zemi, které tyto kotelny zrušily. Po letech provozu totiž obvykle vyčerpaly místní zásoby a biomasu musely dovážet draze a zdaleka.
Před pěti lety se obec Kounov na Rakovnicku rozhodla přejít na centrální vytápění biomasou. Jenže se zdá, že stomilionový projekt je pro malou obec příliš velkým soustem – nedokáže totiž sehnat peníze na spolufinancování. Pokud do konce června peníze nesežene, hrozí jí, že přijde o dotaci a projekt se neuskuteční.
|Květa Moravcová, Pavel Polák, Marína Dvořáková|Zprávy z domova
Stát chce pokutovat kutily, kteří si budou chtít sami zprovoznit kotle nebo kamna na dřevo či biomasu. Podle novely zákona o hospodaření s energií si bude muset každý majitel tepelného zařízení na obnovitelné zdroje najmout na zprovoznění odborníka. Když si kotel, nebo kamna zapojí sám, může dostat pokutu až sto tisíc korun.
Opuštěný kulturní dům ve Frýdlantě nad Ostravicí se na obrovskou kotelnu na biomasu letos rozhodně nezmění. Krajský úřad totiž nařídil přísné posouzení vlivu stavby na životní prostředí a investory tak čeká náročný a zdlouhavý proces EIA. Plány investora to pozdrží minimálně o několik měsíců.
Možná už koncem léta začnou v Račicích se stavbou kotelny na biomasu, topit v ní mají dřevními štěpky. Radnice slibuje lidem levnější a čistší teplo. Obec bude jednou z mála v Česku, která na to dostane dotaci od fondu životního prostředí.
Delegace odpůrců továrny na biomasu dnes míří s peticí proti její výstavbě z podhůří Beskyd do sídla ostravského krajského úřadu. Lidé mají obavy, aby Frýdlant nad Ostravicí nezamořil zápach a zplodiny.
Úspora energie a čistota ovzduší. To jsou podle starostky obce Kounov na Rakovnicku Dany Bechyňské z KSČM dva důvody, proč se obec rozhodla pro projekt centrálního vytápění biomasou. Od příštího roku zmizí kouřící komíny, kvůli kterým se nad domy často vznáší temný oblak. Na více než stomilionovou investici obec získala dotaci ve výši 85 milionů korun, na zbylých pětadvacet milionů si musí vzít úvěr a na dlouhá léta se zadlužit.
Spalování biomasy může mít různé podoby. Ve Velké Británii se teď chystá projekt obřích rozměrů. Měl by být větší než největší evropská hydroelektrárna a větší než kterékoli zařízení na obnovitelné zdroje.
V teplárně Mydlovary na Českobudějovicku dnes spustí nový energoblok. Vyrobí elektřinu pro zhruba šest tisíc domácností. Kromě toho bude vyrábět i teplo. Zajímavý je tím, že je na biomasu.
Teplo, elektřinu a plnou nádrž našeho auta většinou nechodíme sbírat do lesa. V kraji kolem rakouského města Güssing je to ale jinak. Ze stromů v tamních lesích se získávají energie i pohonné hmoty. Město má díky biomase nakročeno k energetické soběstačnosti. Šetří peníze, láká nové firmy a tamní nápady zvědavě okukuje celý svět.
Biomasa je jedním z budoucích zdrojů energie. I to je jedním z důvodů, proč dnes bude na České zemědělské univerzitě v Suchdole konference s názvem Biomasa a energetika.
Podpora obnovitelných zdrojů z biomasy a bioplynu by mohla v České republice způsobit podobný problém, jaký nedávno představoval takzvaný solární Boom. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek s tím, že připravovaný zákon o podpoře obnovitelných zdrojů nepočítá s podporou nových zařízení tohoto typu. Co víc, současnou podporu chce ministerstvo zredukovat.
Ministerstvo zemědělství dnes představí podmínky, za kterých budou moci lidé získat dotace na zakládání porostů rychlerostoucích dřevin. Na příští rok má připraveny dotace na biomasu ve výši dvaceti milionů korun.
Kvůli spalování biomasy vlády možná změní některé zákony. V České televizi to řekl premiér Petr Nečas. Důvodem je riziko, že výroba elektrického proudu spalováním biomasy může vyvolat obdobné problémy jako podpora solárních elektráren.
Bioplynové stanice se stávají stále populárnějšími mezi českými zemědělskými podniky. Zatímco loni podalo žádost o dotaci na zřízení bioplynové stanice jen 34 zemědělských podniků, tak letos je to už více než 80 podniků. Farmáři na ně mohou získat stoprocentní úvěry a jejich provozem většinou dotují další nerentabilní části podniků.