Odborníci demonstrovali, jak by bylo možné dron na hranici chráněného prostoru detekovat, převzít jeho řízení, donutit přistát, případně zlikvidovat přenosným protiletadlovým raketovým systémem.
Vojenští experti vyzývají NATO k ustavení alespoň částečné bezletové zóny nad Ukrajinou, volá po tom i tamní prezident Volodymyr Zelenskyj. Co by to znamenalo pro další vývoj války?
„Co teď Ukrajině nejvíc škodí, není převaha vzdušných sil Ruska, které se zapojují málo. Problémem jsou rakety dělostřelectva, raketomety, balistické a křídlaté rakety s plochou dráhou letu,“ říká.
Mezinárodní společenství tajně připravilo plán bezletové zóny nad Sýrií. S odvoláním na evropské zdroje to napsal kuvajtský deník ar-Ráí. Pokud nejde o součást psychologického nátlaku na Damašek a zpráva je pravdivá, je to vůbec první doklad takových vojenských plánů.
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, která ruší bezletovou zónu v Libyi. V platnost vstoupí 31. října. Skončí tak i několikaměsíční vojenská operace Severoatlantické aliance.
Severoatlantická aliance začala dohlížet na bezletovou zónu nad Libyí. Chystá se také na převzetí velení všech operací mezinárodního společenství vůči režimu plukovníka Kaddáfího. Oznámilo to dnes velení spojených aliančních sil.
NATO by se mělo k převzetí velení nad celou operací v Libyi odhodlat v nejbližších dnech. Začalo pro to už připravovat operační plán. Zatím rozhodla rada velvyslanců členských zemí Aliance o zahájení dozoru nad bezletovou zónou nad Libyí.
O moc nad Libyí dál bojují jednotky plukovníka Kaddáfího a rebelové, nepřímo podporovaní mezinárodní vzdušnou a námořní operací. Do ní se přitom po složitých jednáních rozhodlo zapojit NATO, které má v Libyi převzít zodpovědnost za vynucování bezletové zóny.
Severoatlantická aliance se zapojí do dozoru nad bezletovou zónou v Libyi. V zemi bude ale nadále působit také stávající koalice. O tom, že se NATO přidá k vynucování zákazu letů na Libyí, rozhodla rada velvyslanců jejích členských zemí v Bruselu. Aliance také začala plánovat převzetí velení nad všemi vojenskými operacemi. Na osvobozených územích v Libyi to lidé přijali s nadšením.
Francouzské bojové letouny sestřelily podle stanice ABC nad Libyí armádní stíhačku. Zásah byl součástí operace na vynucení bezletové zóny kvůli ochraně libyjských civilistů před letectvem Muamarra Kaddáfího.
Už za několik hodin by mohly začít vojenské údery v Libyi. Francie, Velká Británie a další země jsou připraveny zaútočit na vybrané strategické cíle režimu Muammara Kaddáfího. Naopak Severoatlantická aliance oznámila, že v Libyi v nejbližších hodinách nezasáhne. Libye už uzavřela svůj vzdušný prostor.
Už za několik hodin by mohly začít vojenské údery v Libyi. Francie, Velká Británie a další země jsou připraveny zaútočit na vybrané strategické cíle a svými letouny bránit bombardování měst na západě země silami Muammara Kaddáfího. Libye už uzavřela svůj vzdušný prostor.
Na schválení mezinárodních vojenských akcí proti Kaddáfího režimu měl rozhodující vliv postoj arabských zemí. Spojené státy začaly vyhlášení bezletové zóny naplno prosazovat až když se ukázalo, že takové opatření požaduje také Arabská liga.
Rada bezpečnosti OSN souhlasí s vytvořením bezletové zóny nad Libyí. Rezoluce schvaluje použití všech prostředků na ochranu civilistů před silami plukovníka Muammara Kaddáfího. Tedy i očekávaný vojenský zásah.
Rada bezpečnosti OSN bude hlasovat nejen o vytvoření bezletové zóny nad Libyí, ale zřejmě i o širší rezoluci. Navrhovateli řešení jsou Británie, Francie a Libanon. Spojené státy nakonec plánu zřejmě taky dají zelenou.
10:18
|Markéta Bartošová, Ondřej Bouda, Jan Piroch|Zprávy ze světa
Francii se nepodařilo přesvědčit další státy G8 o nutnosti bezletové zóny nad Libyí. Proti bylo především Rusko a Německo. V závěrečném dokumentu vyzve skupina nejsilnějších ekonomik Radu bezpečnosti OSN jen ke zvýšenému tlaku na Kaddáfího režim, především pomocí ekonomických sankcí.
Rozhodnutí o zřízení bezletové zóny nad Libyí by mělo padnout do osmačtyřiceti hodin. Shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí skupiny G8 v Paříži. Jednali o společném postupu před tím, než se touto otázkou bude zabývat Rada bezpečnosti.
Vytvoření bezletové zóny nad Libyí je stále pravděpodobnější. Bez ohledu na odpor některých zemí, zejména Německa, nabývá plán stále konkrétnějších podob poté, co ho výrazně podpořily Francie a Velká Británie.