OSN dala zelenou k zásahu v Libyi, Kaddáfí hrozí západu válkou
Rada bezpečnosti OSN souhlasí s vytvořením bezletové zóny nad Libyí. Rezoluce schvaluje použití všech prostředků na ochranu civilistů před silami plukovníka Muammara Kaddáfího. Tedy i očekávaný vojenský zásah.
Pro příslušnou rezoluci se vyslovilo deset z patnácti členů rady, pět členů včetně Ruska a Číny se hlasování zdrželo. Obě velmoci tak nevyužily práva veta, které mají jako země se stálým křeslem v Radě bezpečnosti. Velmi ostře vystupovala pro zásah Francie.
Americký prezident Obama svolal hned po hlasování v OSN schůzku svých poradců pro národní bezpečnost. Spojil se také po telefonu s britským premiérem Davidem Cameronem a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Kancelář amerického prezidenta zatím nedává najevo, k jakým závěrům dospěl ani kdo a kdy povede očekávanou vojenskou akci proti silám Muammara Kaddáfího. Bílý dům jen ve stručném prohlášení obecně oznámil shodu zmíněných tří zemí na koordinaci vojenských operací.
Rezoluce neumožňuje vyslat do Libye vojáky, ale pouze zřídit bezletovou zónu a vést v odůvodněných případech letecké útoky na pozemní cíle. Návrh dokumentu obsahuje také další postihy vůči vládě Muammara Kaddáfího. Mimo jiné i zmrazení účtů a majetku Libyjské centrální banky a Libyjské národní naftařské společnosti.
V Benghází se slaví
Rezoluce RB OSN povstalcům dodala naději. V Benghází vyrazily do ulic tisíce lidí. Stříleli do vzduchu, mávali vlajkami libyjského království a odpalovali světlice.
Libyjské ministerstvo zahraničí rezoluci OSN odsoudilo, protože prý "vyzývá Libyjce, aby se vraždili navzájem." Kaddáfí sám se nechal slyšet, že "když se svět zbláznil, zblázníme se taky."
Západu vyhrožoval totální válkou a útoky na civilní cíle. Řekl, že rezoluce jen rozdělí zemi a vyvolá občanskou válku. Zároveň ale připustil, že je připraven o příměří jednat.
Z významných měst drží povstalci už jen Benghází a Tobrúk. Přitom Kaddáfího jednotky se blíží k Benghází. Podle posledních zpráv jsou asi 100 kilometrů od něj. A město bombardují letadla.
Podle všeho se Kaddáfí pokouší zničit poslední bašty odporu ještě dřív, než se mezinárodní jednotky zmobilizují. Ve večerním rozhlasovém vystoupení vyhrožoval povstalcům masakrem. Jeho syn prohlásil, že do 48 hodin bude po všem.
Stíhačky mohou vzlétnout v řádu hodin
Zkoordinovat celou akci nebude jednoduché. Podle některých odhadů by se z počátku mohla vytvoří malá ochranná zóna nad Benghází.
Itálie dala okamžitě po hlasování OSN k dispozici své letecké základny. Francie tvrdí, že její letadla mohou vzlétnout do několika hodin. Také Kanada slíbila vyslat své letouny.
Američané se zatím drží v pozadí a čekají na podporu arabských zemí. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová intenzivně jedná o účasti dvou až pěti arabských států. Podle diplomatických zdrojů se mají do prosazování bezletové zóny zapojit Katar a Spojené arabské emiráty.
Český ministr obrany Alexandr Vondra řekl, že české Gripeny se operace nezúčastní a také jiná naše účast je nepravděpodobná. České letouny nejsou podle něj pro takovou akci vybavené.
Zničení protivzdušné obrany
Nejpravděpodobnější variantou v těchto chvílích je společná akce britských a francouzských jednotek bez americké účasti a za logistické podpory některých arabských zemí.
Jak by zásah v Libyi mohl vypadat, nastínil na Rádiu Česko Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha
Odborník na politickou geografii Michael Romancov z Metropolitní univerzity Praha připomněl, že síly, která má Kaddáfí k dispozici, jsou oproti povstalcům lépe vyzbrojené a lépe koordinované. Razantní zásah ze vzduchu ale podle něj může přinést velkou a rychlou změnu situace.
„Na prvním místě bude nezbytné neutralizovat protivzdušnou obranu. Předpokládejme, že Britové a Francouzi mají informace o prostředcích, které má Kaddáfí k dispozici a o jejich rozmístění. Pokud se toto podaří, pak budeme svědky útoků na komunikační linie, případně na jednotky, které budou podnikat útoky proti Benghází. To by mělo povstalcům umožnit konsolidovat síly a ochránit civilní obyvatelstvo,“ řekl Romancov.
Británie i Francie mají podle Romanova dostatek prostředků k tomu, aby akci provedly sami a navíc disponují silnou mezinárodní podporou.
Kaddáfí myslí výhružky vážně
Podle redaktora Českého rozhlasu Martin Dorazín, který se nedávno z Benghází vrátil, se nedá se očekávat, že by Kaddáfí přistoupil na podmínky bezletové zóny. Bude se naopak pokoušet získat co nejvíc.
„Obávám se, že půjde o nějaký masakr, že třeba shodí bomby do nějaké obydlené oblasti, aby otestoval soudržnost mezinárodního společenství,“ řekl Dorazín. Mezinárodní společenství by podle něj mělo zasáhnout co nejrychleji.
„Kaddáfího jednotky zatím v Benghází nejsou, jen se tam objevila dvě letadla, která zaútočila na tamní kasárna. Jedno z nich, možná obě, se podařilo sestřelit. Kaddáfího prohlášení o tom, že vtrhne do Benghází, jsou zatím jen propagandou,“ tvrdí Dorazín.
Kaddáfího výhružky odvetnými údery proti vojenským a civilním cílům ve Středomoří se podle něj musejí brát vážně. „Pokud bude napadený, tak se dá očekávat, že zaútočí i na moři v oblasti Středozemního moře,“ obává se redaktor Českého rozhlasu.
EU rozhodne až příští týden
Evropská unie oznámila, že je připravená rozhodnutí Rady bezpečnosti uplatňovat.
„Plně schvalujeme požadavek OSN na úplné zastavení násilí a útoků proti civilistům. Rezoluce poskytuje jasný právní základ pro členy mezinárodního společenství k poskytnutí ochrany civilnímu obyvatelstvu,“ píše se v prohlášení předsedy Evropské rady Hermana van Rompuye a unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonové.
Minulý pátek se ale sedmadvacítka nedokázala na výzvě k zavedení bezletové zóny shodnout. Proti byla řada států včetně Česka. Oba čelní politici Unie v prohlášení slibují, že Evropa přijme rozhodnutí k situaci v Libyi na pondělní schůzce ministrů zahraničí a na summitu na konci příštího týdne. Nedá se ale vyloučit, že zareaguje i dříve.