Fred Dewilde od 13. listopadu 2015 maloval stovky obrázků a skic, právě jejich prostřednictvím se zbavoval hrůz, které zažil v Bataclanu. Nakreslil o tom i komiks Můj Bataclan.
Francouzská premiérka Élisabeth Borneová si oběti připomněla v místech, kde teroristé zaútočili – pieta začala u Národního stadionu, kde se před osmi lety hrál přátelský zápas mezi Francií a Německem.
Obžalovaných je sedm mužů a jedna žena. Mezi obžalovanými ale není žádný přímý účastník útoku, jako tomu bylo v případu soudu s radikály z Bataclanu z roku 2015.
Abdeslam, jediný přeživší strůjce pařížských atentátů z listopadu 2015, při kterých zahynulo 130 lidí, dostal výjimečný trest – doživotí bez možnosti předčasného propuštění.
Soud ve středu vynesl rozsudek nad 20 muži souzenými za teroristické útoky. Všichni kromě jednoho, Farida Kharkhacha, byli shledáni vinnými ve všech bodech obžaloby, včetně terorismu.
Ve středu si vyslechne rozsudek 14 lidí obžalovaných z atentátů z roku 2015. Tehdy teroristé v Paříži zabili 130 lidí. Francie se podobným atentátům snaží zabránit i vzděláváním dětí ve školách.
„Měl jsem štěstí, že jsem vyvázl živý. Viděl jsem, jak dav pošlapal mladou dívku. Chtěl jsem ji pomoct vstát, ale nedokázala to. Zůstal jsem s ní,“ říká kreslíř Fred Dewilde.
Zlodějům stačilo osm minut, aby ukradli obraz truchlící dívky zahalené závojem, který Banksy namaloval na protipožární dveře hudebního klubu Bataclan, kde atentátníci v roce 2015 zabili na 90 lidí.
Výjimečný trest by dostal jediný přeživší ze strůjců útoků v Paříži v roce 2015. U dalších osmi mužů, kteří se na přípravách podíleli, navrhuje prokuratora doživotí s možností propuštění.
Večer 13. listopadu 2015 byl Fred před hlavním podiem Bataclanu a poslouchal koncert skupiny Eagles of Death Metal. Kolem tři čtvrtě na deset do sálu vtrhlo teroristické komando a začalo střílet.
Byl to pro něj 799. hudební koncert. Nakonec při něm jen těsně unikl smrti. Pomohla mu přitom myšlenka na jeho malého syna. Cédric Rizzo byl před šesti lety v pařížském hudebním klubu Bataclan.
Graffiti na protipožárních dveřích v klubu Bataclan, kde teroristé v roce 2015 zavraždili 90 lidí, zobrazuje truchlící zahalenou ženu. Z klubu malba zmizela loni, kdy ji kdosi ukradl i s dveřmi.
Belgické úřady zatkly a obvinily muže, který se podílel na teroristickém útoku v Paříži v listopadu 2015, informovala agentura AFP. Podle belgického listu La Derniere Heure jde o Mohammeda E.
Ubaydullah a Adel jsou muslimové narození v Norsku. První z nich je islámský extremista, druhý dokumentarista, který z těsné blízkosti natáčí praktiky, jakými džihádisté do svých řad lákají Evropany.
Kontroverzní francouzský film o milostném vzplanutí na pozadí předloňského teroristického útoku na koncertní síň Bataclan v Paříži se zatím vysílat nebude.
Salaha Abdeslama, jediného přeživšího podezřelého ze spáchání teroristických útoků v Paříži v roce 2015, budou denně převážet vrtulníkem k soudu v Belgii.
V předvečer prvního výročí teroristických útoků v Paříži se opět otevřel pařížský klub Bataclan, ve kterém islamističtí teroristé zabili 90 lidí na koncertě skupiny Eagles of Death Metal. Klub svým koncertem otevřel britský zpěvák Sting.
Do pařížského Bataclanu se skoro po roce vrací hudba. Oblíbená koncertní hala zůstala po útoku teroristů z loňského 13. listopadu zavřená. Během koncertu skupiny Eagles of Death Metal tam tehdy islamisté pozabíjeli devadesát lidí. Bataclan od té doby prošel rekonstrukcí a v sobotu večer na jeho pódiu vystoupí britský zpěvák Sting.