Dvě hodiny jsem dělal mrtvého, abych přežil Bataclan, říká kreslíř. U soudu byl jen párkrát

Ve Francii míří do finále soud s islamisty, kteří 13. listopadu 2015 zaútočili na několika místech v Paříži. Atentátníci tehdy zabili 130 lidí. Nejvíc obětí bylo v hudebním klubu Bataclan. Útok přežil i šestapadesátiletý kreslíř Fred Dewilde, který chce být ve středu u vyhlašování rozsudku.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stále se prý probouzí s myšlenkami na Bataclan a s podobnými vzpomínkami taky usíná. Promítl je do komiksu „Můj Bataclan“ který vyšel i v češtině

Stále se prý probouzí s myšlenkami na Bataclan a s podobnými vzpomínkami taky usíná. Promítl je do komiksu „Můj Bataclan“ který vyšel i v češtině | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Měl jsem štěstí, že jsem vyvázl živý. Viděl jsem, jak dav pošlapal mladou dívku. Chtěl jsem ji pomoct vstát, ale nedokázala to. Zůstal jsem s ní. Leželi jsme před jevištěm. Vedle té dívky byl mrtvý kluk. V ten okamžik jsem pochopil vážnost toho, co se děje. Dvě hodiny jsem dělal mrtvého, abych přežil,“ říká Radiožurnálu kreslíř Fred Dewilde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž s přeživším z útoku v Bataclanu

Stále se prý probouzí s myšlenkami na Bataclan a s podobnými vzpomínkami taky usíná. Promítl je do komiksu „Můj Bataclan“, který vyšel i v češtině.

„Podobná zkušenost vás od základu změní. Stonásobně posílí vaše dobré i špatné stránky. K tomu se potom přidává strach, stres, neustálé nepříjemné pocity a to všechno se samozřejmě nemůže slučovat s vaším předchozím životem,“ říká. 

Nebyl jsem schopný zvládat stres v práci, potýkal jsem se s depresemi a teď jsem v invalidním důchodu. Rozvedl jsem se s matkou své dcery. Náš vztah nebyl nadále možný,“ popisuje kreslíř.

Fred Dewilde zobrazuje útočníky z Bataclanu jako kostlivce | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Fred Dewilde od 13. listopadu 2015 namaloval stovky obrázků a skic, právě jejich prostřednictvím se zbavuje hrůz, které zažil v Bataclanu.

‚Chování mrchožroutů.‘ Soud poslal do vězení zloděje, kteří ukradli z Bataclanu dílo umělce Banksyho

Číst článek

„Vyšel jsem z klasického znázornění Narození Páně, kde Marie drží ve svých rukou Ježíše. Tento obraz je ale podstatně temnější. Já jako Ježíš jsem v náručí smrti, která je tady místo Marie. Chtěl jsem tím vyjádřit, že jsem se narodil v smrti. Proto to zlověstné prostředí kolem. Jsou tady hadi, chapadla a pavouci. Potřeboval jsem šest let, abych mohl tento obraz nakreslit,“ popisuje jeden z obrazů.

Freda Dewilde doprovází jeho pes Speed. „Když jsme si ho pořizovali, tak jsem vůbec netušil, jak hodně mi Speed bude pomáhat. Když žijete ve městě jako je Paříž a vyjdete se psem, tak musíte mluvit s lidmi. Vznikají tak vazby a kontakty. Ze začátku jsem z toho měl strach,“ říká o svém psovi kreslíř.

„Aspoň kvůli němu na tu hodinu a půl jdu ven. Je stále se mnou, když pracuju, jím i spím. Je to můj kamarád, který mi pomáhá překonat ty hrůzy z 13. listopadu 2015,“ vysvětluje.

Kreslíř Fred Dewilde se psem Speedem, který mu pomáhá srovnat se se zážitky z klubu Bataclan | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Soud s islamisty

Fred Dewilde byl u soudu s islamisty jen párkrát. Jednou, když vyslýchali jeho kamaráda, který stejně jako on přežil útoky v Bataclanu. A pak ještě na obhajovací a obžalovací řeči. Chce být taky u středečního rozsudku. Častěji ale k soudu nemohl a nechtěl, protože by to prý psychicky nezvládl.

Doživotí bez možnosti propuštění. Prokuratura ve Francii žádá pro teroristu z Bataclanu výjimečný trest

Číst článek

Mezi obžalovanými je čtrnáct pachatelů, další jsou souzení v nepřítomnosti. Jsou to lidé, kteří pomáhali teroristům, zařizovali jim přepravu, ubytování i zbraně. Mezi obžalovanými je i jediný žijící člen teroristického komanda Salah Abdeslam, kterému hrozí doživotí.

„Nezajímá mě tolik, jaký trest dostanou. Pro mě je tohle vyřešené. Jsou ve vězení a je skoro jisté, že dostanou maximální možné tresty. Bojím se ale toho, že jakmile ten soud skončí, tak si všichni budou myslet, že je to za námi, a že jsme odškodnili oběti. Od toho jsme ale ještě velmi daleko,“ myslí si kreslíř.

Fred vidí v historickém soudu s islamisty paralely s Norimberským procesem po druhé světové válce, i když ten jak zdůrazňuje, následoval po ještě větším krveprolití. „Myslím, že se v obou případech bavíme o stejné ideologii, o ideologii nenávisti, které se nezbavíme bez práce,“ říká.

Touto prací má Fred na mysli lepší integraci uprchlíků a vzdělávání mladých, kterým by se předešlo šíření nenávistných myšlenek. Sám se zúčastňuje seminářů proti radikalizaci.

Jeden z posledních obrazů, které Fred Devilde o útoku v Bataclanu nakreslil | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme