„Zpráva posudku doporučuje, že by se nemělo zasahovat způsobem převracení zeminy," říká krajský radní. Policie však s posudkem nesouhlasí a požaduje celkovou sanaci objektu.
„Vlákna azbestu pronikají dýchacím ústrojím do plic, kde se mohou zabodávat a způsobit i rakovinu – hlavně při opakovaném kontaktu. Problém je, že k otravě nedochází akutně,“ říká expertka Straková.
Podle České inspekce životního prostředí policie přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit posudek o rozsahu zasažení.
V tisku se v pátek dočtete, že nemocnice řeší, co s nespotřebovanými léky proti covidu-19. Nakoupily je sice na pokyn vlády, ale za vlastní peníze. A pokud je teď nevyužijí, neproplatí je pojišťovny.
Zhruba sedmitisícový Asbestos dostal své jméno již v 19. století kvůli dolům, ze kterých se v jeho okolí těžil chryzotil, jedna z forem azbestu. V roce 2011 se ale poslední důl uzavřel.
Azbestová vlákna se nacházela v tamní izolaci, které dělníci odtěžili asi 150 tun. Samotného azbestu bylo pod podlahou podle Správy Pražského hradu několik tun.
Někteří byli v minulosti přesvědčeni také o jejich možné spojitosti s azbestem, který ve stavbě ze 70. let stále je. Ministerstvo zahraničí tvrdí, že hodnoty azbestu jsou v normě.
V pátečním tisku se dočtete o tom, že v zemích Visegrádské čtyřky roste cena ojetých aut. Ženám se v českém lékařství daří víc. A odborníci zkoumají, jak lze zbavit koruny stromů jmelí.
Deník Mladá fronta Dnes píše o tom, že ministerstvo dopravy hodlá vrátit výrobci problematické lokomotivy Emil Zátopek. Lidové noviny zase informují o petici na ochranu před azbestem.
Plány ministerstva zemědělství, rakovinotvorný azbest nebo výstavba kanceláří. To jsou témata, kterým se věnuje páteční tisk. Jeho přehled připravil Radiožurnál.
Američan Stephen Lanzo používal dětský pudr firmy desítky let, načež onemocněl rakovinou. Může za to Johnson & Johnson, rozhodl teď soud a nařídil vyplatit odškodnění 37 milionů dolarů.
Dělníci v Třebíči bourali školu plnou azbestu bez jakékoli ochrany. Firma tím mohla podle soudní znalkyně ohrozit zdraví lidí. Podle norem musejí takové práce probíhat za přísných podmínek.
Jedenáct bývalých manažerů společnosti Pirelli se dopustilo zabití. Tak zní verdikt milánského soudu. Firmu vyrábějící pneumatiky vedli v době, kdy její dělníci v milánské továrně pracovali v prostředí zamořeném azbestem. Ten může způsobit rakovinu a další vážná onemocnění. Více než 20 dělníků kvůli azbestu zemřelo. Obhajoba se chce proti verdiktu odvolat.
Areál bývalého sirotčince v Liberci se změnil k nepoznání. Vedle budovy z přelomu 19. a 20. století vyrostly přístavby a panuje tam velmi čilý ruch. Na stavbě nového lůžkového hospice pracuje až 70 lidí najednou. Oklepávají se staré zdi, oblouky oken se obkládají dřevem a pracuje se na přístavbách. Stavbu ale přibrzdil nález skládky s nebezpečným azbestem. Ta se teď musí odborně zlikvidovat.
Mateřská škola Jiráskova v Novém Jičíně je po čtyřměsíční odmlce opět v provozu. Během rozsáhlé rekonstrukce rozebrali řemeslníci téměř celou budovu, odstranili ze stěn nebezpečný azbest a školku pak v podstatě znovu postavili. Děti si tak budou moci hrát ve zdravějším prostředí.
Azbestová aféra na českobudějovických školách má soudní dohru. Před dvěma lety musela českobudějovická radnice uzavřít školy na sídlišti Máj, protože se v nich objevil nebezpečný azbest. Stalo se tak jen několik týdnů po rekonstrukci, kterou tehdy měla na starost společnost OHL ŽS. Radnice se teď soudí o náhradu škody.
V základní škole Dukelská ve Strakonicích řeší problémy s azbestem. Nadlimitní množství azbestových a minerálních vláken v ovzduší vedlo už loni k uzavření propojovacího krčku mezi pavilony školy. Sloužil jako průchod a poskytoval prostor pro šatny prvního stupně.
Základní škola Závodu míru v Pardubicích se po dvouměsíční pauze otevře dětem. Její rekonstrukci oddálil nečekaný objev azbestu. Ten je ale už pryč, a tak tam dnes konečně zahájí výuku. Až dosud se 550 dětí tísnilo na třech jiných školách ve městě.
Na Základní škole Závodu míru v Pardubicích, která byla uzavřena kvůli azbestu, končí zateplovací práce. O prázdninách tam přitom stavebníci naměřili nadlimitní množství nebezpečného azbestu. Dnes už je problém téměř vyřešený, kontrolní měření žádný výskyt nezaznamenala, a tak dnes může začít stěhování.
Na pardubické Základní škole Závodu míru finišují zateplovací práce, děti se budou moci vrátit do svých tříd možná už začátkem listopadu. O prázdninách tam stavbaři odhalili nebezpečný azbest, proto se opravy budovy prodloužily a žáci i učitelé museli v září nastoupit do náhradních prostor v jiných školách.
Tři pardubické školy si postupně zvykají na přeplněné budovy. Už tři týdny hostí několik stovek dětí. Škola na Závodu Míru je totiž stále zavřená, hygiena tam zakázala vstup kvůli zdraví škodlivému azbestu.
Říjnový termín otevření základní školy Závodu Míru v Pardubicích, která je uzavřená kvůli odstraňování azbestu, je nejistý. Stavební firma má práce dokončit v dohodnutém termínu, otevření školy však mohou pozdržet ještě kontrolní měření kvality vzduchu.
Některé pardubické základní školy budou zřejmě po prázdninách praskat ve švech. Jejich kapacity zatíží mimořádná akce, a sice přijetí několika stovek žáků ze Závodu míru. Kvůli azbestu zůstane tamní škola až do října zavřená.
V centru Jeseníku začíná demolice bývalé školní jídelny. Dělníci musí nejdříve šetrně odstranit veškerý azbest, kterého je v budově zhruba 60 tun. Kvůli podtlakovému prostředí se neobejdou bez ochranných overalů a respirátorů, pokaždé musí navíc procházet přes dekontaminační komoru.
Demolice pavilonu v areálu Základní školy Průchodní v Jeseníku se bude provádět v podtlakovém prostředí, aby se zabránilo uvolňování nebezpečného azbestu. Taková byla podmínka hygieniků. Právě dnes dělníci začnou se stavbou lešení na střeše, ze kterého spustí plachty až k zemi.
Magistrát města České Budějovice bude požadovat po firmě OHL ŽS náhradu škody ve výši 18 milionů korun. Důvodem je likvidace škod po zjištění přítomnosti nadlimitních hodnot azbestových látek, k jejichž uvolnění došlo při rekonstrukci školních budov v roce 2011.
Mateřské školce ve Fulneku zbývá necelý rok a půl. Pak půjde k zemi. Radnice totiž zjistila, že ve třicet let staré budově je azbest, a tak upustila od její plánované rekonstrukce a chystá demolici. Na jejím místě má příští rok vyrůst nová moderní stavba buď z montovaných kontejnerů, anebo ze dřeva.