Nízká morálka afghánských vojáků, časté dezerce nebo nedostatečná podpora ze strany vlády. To je jen částečný výčet důvodů, proč afghánská armáda nebyla schopná se Tálibánu ubránit.
Podle zdroje uzbeckého informačního serveru Gazeta.uz byli na palubě dva příslušníci afghánské armády, které zdravotníci převezli do nemocnice. Pilot letadla se katapultoval a přežil.
Uvedla to stanice Tolo News. Prezidentská kancelář z bezpečnostních důvodů místo pobytu Ašrafa Ghaního neupřesnila. Představitelé Tálibánu si informaci ověřují.
Mluvčí Tálibánu v Dauhá sdělil, že bojovníci se mají držet v okrajových částech Kábulu a nepoužívat násilí, dokud hnutí nepřevezme moc. O tom podle něj nyní Tálibán jedná s vládou.
„Je zajímavé, že Tálibán o sobě vůbec nemluví jako o Tálibánu. Pořád o sobě mluví jako o mudžahedínech - těch, co přišli osvobodit afghánský národ, Afghánistán. A tváří se tak.“
Vládní jednotky prchají směrem k uzbecké hranici, informovala agentura Reuters s odvoláním na vedení provincie Balch. Útok islamistů na provinční správní středisko začal v sobotu ráno.
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg v úterý vyzval afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního k vyjednávání o urovnání konfliktu s Tálibánem.
Podle dostupných informací se dostal fotoreportér Dániš Siddikí společně s afghánským důstojníkem do křížové palby o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku.
Nejasnosti okolo prezidentského úřadu komplikovaly afghánský mírový proces. Ghaního mluvčí dodal, že Abdulláh povede radu pro mírové rozhovory a že členové jeho týmu budou součástí vládního kabinetu.
V sobotu se Spojené státy a hnutí Tálibán dohodly, že by se zahraniční vojska měla stáhnout z Afghánistánu. Ne všichni však vnímají dohodu jako pozitivní vývoj, píše AFP.
Prezident Ghaní zdůraznil, že k propuštění vězňů se afghánská vláda nezavázala. Dohodu, která se má stát základem politického řešení konfliktu v Afghánistánu, podepsaly USA a Tálibán v sobotu.
Volby se konaly vloni v září, na potvrzení výsledků se ale muselo čekat kvůli sporům, technickým obtížím a podezřením z podvodu. Ghaního vítězství naznačily už předběžné výsledky v prosinci.
Hlasy sčítá afghánská Nezávislá volební komise, na kterou dohlíží i zástupci prezidentských kandidátů. Na pomalý postup si kandidáti opakovaně stěžují.
Předběžné volební výsledky se očekávají v polovině října, oficiální pak 7. listopadu. V případě, že nikdo z kandidátů nezíská 51 procent hlasů, bude se konat druhé kolo.
Tálibán Afghánce dříve vyzval, aby se volebním místnostem vyhýbali. Na mnoha místech se ale podle agentury AP začaly tvořit dlouhé fronty ještě předtím, než se volební místnosti otevřely.
Někdejší ministr vnitra Sálih, který bude v zářijových volbách po boku prezidenta Ghaního kandidovat na funkci prvního viceprezidenta, údajně vyvázl s lehkým zraněním. Kdo za útokem stojí, není jasné.
Afghánský generální prokurátor odvolal z funkce předsedu tamní fotbalové federace Karíma Keramuddína kvůli aféře údajného sexuálního, fyzického a psychického zneužívání hráček národního týmu.
Afghánský prezident Ašraf Ghaní nabídl Tálibánu uznání za legitimní politickou skupinu. Podle Reuters je nabídka součástí navrhovaného politického procesu, který by mohl ukončit boje.
Afghánský ministr obrany a náčelník generálního štábu afghánské armády rezignovali na své funkce. Stalo se tak poté, co bojovníci Tálibánu při útoku na základnu u Mazáre Šaríf zabili 140 vojáků.