„Když si získáte něčí důvěru a on se otevře, tak je to skvělé. Některé příběhy, které nám vyprávějí, jsou fascinující,“ popsala Eliška Mocková v seriálu Narozeni do svobody.
„Některé noclehárny mají možnost, když má osoba bez domova třeba psa, vstoupit i se zvířetem,“ vysvětluje ředitel Centra sociálních služeb Jan Desenský.
Někteří u praktického lékaře nebyli roky, jiní nemají svého doktora, a někdy ani zdravotní pojištění. Pro lidi bez střechy nad hlavou fungují v Praze a v Ostravě ordinace Armády spásy.
„Nemít domov, to není jen o tom, že nemám střechu nad hlavou, ale že nemám žádné zázemí. Nemám důvěru, že budu zítra ještě na živu, že budu někde bydlet, budu mít kde spát,“ tvrdí Jan František Krupa.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, dává český sociální systém obrovské finanční prostředky na řešení důsledků, ale velmi malou částku na řešení preventivních kroků.
V Česku je denně znásilněno až 34 žen, píše regionální Deník. Mf Dnes zase upozorňuje na kritický nedostatek řidičů autobusů. Více ve výběru z médií od Radiožurnálu.
Nocleženka na noc zajistí lůžko v jedné z nocleháren Armády spásy. V rámci pobytu zajišťuje také jídlo, teplý nápoj a možnost se osprchovat a získat podporu sociálního pracovníka.
Hlavní město Praha ve spolupráci s neziskovými organizacemi zahájilo minulý týden pilotní projekt terénního očkování lidí bez domova. Za tři dny se podařilo naočkovat více než 100 zájemců o vakcínu.
Podle náměstka hejtmana pro sociální oblast Jiřího Navrátila (KDU-ČSL) je v Ostravě v bytové nouzi přibližně 4230 domácností, v Havířově 700 a v Karviné dokonce 960.
„Proč to dotyčný říká a čeho se vlastně opravdu bojí, ale není můj příběh. Ale věřím, že dobrých lidí je většina. Taky věřím, že rozumný člověk si v tom pravdu najde,“ říká Jan František Krupa.
Někteří lidi bez domova ztratili kvůli koronaviru i to málo, co měli. Ve velkých městech bez turistů teď nic nevyžebrají a nabídka občasných brigád je prakticky nulová.
Sčítání loni na jaře ukázalo, že v Česku žilo celkem 21 300 lidí bez stálého bydlení, z nich 2600 dětí. Podle zástupců Armády spásy se situace mohla letos po nástupu koronavirové krize zhoršit.
Objevují se také informace, že díky přílivu nových bytů na dlouhodobý trh poletí ceny nájmů dolů. Nové byty jsou skutečně nabízené za nižší ceny a je jich najednou dost.
Cena jedné nocleženky je 100 korun a do projektu jsou zapojeny noclehárny po celé republice. Minulou sezónu lidé koupili přes 23 000 poukazů. Armáda spásy je využila úplně všechny.
Ordinace pro chudé v Ostravě už pomohla stovkám pacientům. Dostupnou lékařskou pomoc využívají hlavně lidé bez domova, sociálně slabší nebo třeba senioři.
Podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka jen zlomek neziskových organizací dostává peníze od státu. A je na zadavateli, tedy nejčastěji na ministerstvu nebo kraji, aby rozhodl, na co dá peníze.
V Praze je zatím v noclehárnách míst dostatek. Kdyby v příštích dnech kapacita nestačila, nechají organizace svá denní centra pro potřebné v provozu i přes noc.
V centru Prahy rozdávala Armáda spásy potravinové balíčky a oblečení lidem střechy nad hlavou. Akce přilákala přes sto lidí v tíživé životní situaci. Dárky nadělovaly i některé osobnosti Českého rozhlasu.
Komunitní centrum Armády spásy v havířovském Šumbarku čeká stěhování. Budova, ve které působí, je dnes v dezolátním stavu a radnice chystá její bourání. Oprava by totiž vyšla na 18 milionů korun a to podle města není výhodná investice. Všichni nájemníci tak budou muset změnit adresu.
Opavská Armáda spásy hledá dárce vánočního cukroví. Lidé, kteří mají dostatek a chtějí se rozdělit, ho mohou přinést do center na Nákladní nebo Rybářské ulici v Opavě. Udělají tak radost mužům bez domova nebo opuštěným matkám s dětmi.
Armáda spásy se v České republice stala registrovanou církví. Charitativní sdružení, které se angažuje po celém světě, vyznává všeobecné křesťanství. V Československu působila Armáda spásy od roku 1919, komunistický režim ji v roce 1950 zakázal a činnost obnovila až v roce 1990.
Pražský magistrát se rozhodl, že se pokusí zpříjemnit život cestujícím v hromadné dopravě. Hlavně pak na tramvajových linkách. Vykáže z nich lidi, kteří projíždějí městem celé dny a noci, protože nemají kam jít. Radnice proto zřizuje zvláštní tým, který by měl přimět bezdomovce, aby služeb MHD využívali méně než dosud.
Paní Karla měla rodinu, práci, dům a nic jí nechybělo. Přesto nakonec zcela propadla alkoholu a bojuje s ním už více než 10 let. Teď dostala jako první žena po léčbě šanci od havířovské Armády spásy. Neziskovka totiž začala nově pronajímat byty bývalým alkoholičkám a gamblerkám, které jsou po odchodu z psychiatrické léčebny bezradné.
Některá charitní centra v Karlovarském kraji hlásí vytížené kapacity nocleháren nebo denních center. Většinu nově přicházejících klientů tvoří amnestovaní vězni, propuštění z okolních nápravných zařízení. Plno je například v Domě na půli cesty, který ve Staré Roli v Karlových Varech provozuje Farní charita. O služby karlovarské Armády spásy je také zvýšený zájem.
Opožděné lednové dávky naženou lidi do náruče lichvářů. Takové obavy mají sociální pracovníci na Ostravsku. Mnohé rodiny na státní příspěvky stále čekají. Potřebují přitom zaplatit nájem, splátky a hlavně koupit jídlo. V havířovském azylovém domě Armády spásy už rozdávají krizové potravinové balíčky.
Sněhová kalamita a nízké teploty jsou kritické také pro bezdomovce. V Praze byla nalezena těla dvou mužů, kteří pravděpodobně zemřeli na podchlazení. Kdo chce předejít takovému konci, může vyhledat pomoc v zařízeních provozovaných například Armádou spásy nebo občanským sdružením Naděje. Lidé, kteří chtějí bezdomovcům pomoci, je mohou minimálně na tuto možnost upozornit.