„Pozdravila jsem prezidenta Bidena a viceprezidentku Harrisovou. Naštěstí byl uvítací rozhovor krátký, viceprezidentka mi řekla, ať už jdu k dětem,“ popisuje uvítání po výměně vězňů Kurmaševová.
Mezi nejhorší zážitky Alsu Kurmaševové v ruské vazbě patřily zimní měsíce. Na cele střídavě nešlo topení a venku byly třicetistupňové mrazy, popisuje ve třetím díle seriálu Putinova vězeňkyně.
„Prvních pět nocí jsem strávila v takové hodně tmavé a špinavé cele, skoro bez světla. Byla jsem v šoku,“ popisuje rusko-americká novinářka Svobodné Evropy Alsu Kurmaševová.
Alsu. For long months, I followed her fate. How she traveled to Russia, how she was arrested. And then, one day, the news came of a major prisoner exchange. Her name was on the list.
Alsu. Dlouhé měsíce jsem sledoval její osud. Jak odjela do Ruska, jak ji zadrželi a opakovaně jí prodlužovali vazbu. A pak přišla zpráva o velké výměně vězňů.
Ve vazbě byla Alsu v otřesných podmínkách 9 měsíců. Za údajné šíření lživých informací o ruské armádě dostala nakonec trest 6,5 roku. Noční můru ukončila až srpnová výměna vězňů mezi Ruskem a Západem.
Rusko a Bělorusko dohromady propustily 16 lidí, včetně novináře Evana Gershkoviche nebo rusko-americké novinářky Alsu Kurmaševové. Podívejte se na přehled dalších významných propuštěných vězňů.
„V novinářských kruzích už se dávno povídalo, že se přeci jen něco chystá mezi Ruskem a západními zeměmi, především Spojenými státy. Naděje tam byla,“ říká Jaroslav Šimov z ruské redakce RFE.
Součástí výměny by měli být občané USA, Německa, Polska, Slovinska, Norska, Ruska a Běloruska. 10 vězňů, včetně dvou nezletilých, mělo být přesunuto do Ruska, tři do USA a 13 do Německa.
Loni v červnu, když chtěla odletět z ruské Kazaně, kam se přijela postarat o nemocnou matku, jí v tom úřady zabránily. „O procesu jsme se dozvěděli ze zpráv,“ řekl v rozhovoru manžel Pavel Butorin.
V Praze je doma, v Kazani ve vězení. Alsu Kurmaševová. Novinářka Rádia Svobodná Evropa. Proč ji Rusové loni zatkli a už nepustili? Máme o ní aspoň nějaké zprávy?