Montemor-o-Novo (Portugalsko)||red|Literatura|KNIŽNÍ SOUTĚŽ
„Třetího dubna 2011, když jsem se chystal k odletu z Pekingského mezinárodního letiště, se na mne sesypal houf policistů v civilu a já vzápětí na jednaosmdesát dní zmizel v černé díře,“ píše Wej-wej.
Prohlášení, které bylo v pátek podle agentury DPA zveřejněno na Literárním festivalu v Berlíně, podepsali laureátka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová nebo čínský výtvarník Aj Wej-wej.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava vznikl v roce 1997 poté, co jej založili studenti gymnázia. V současnosti patří mezi největší festivaly dokumentů ve střední a východní Evropě.
Zatímco na jiných festivalech často laureáti přebírají pozlacené sošky zvířat, na Ji.hlavě se tento rok rozdávají dětské stavebnice. Jejich autorem je čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej.
Během čtvrtečního zahájení festivalu bude rovněž udělena cena za nejlepší krátký dokument. Cenu za přínos světové kinematografii v Jihlavě dostane kazašský režisér Sergej Dvorcevoj.
Newyorčané si mohou sobotní procházku ve městě zpestřit pátráním po dílech slavného umělce Aj Wej-weje. Jeho výstava pod názvem 'Dobré ploty dělají dobré sousedy' vstupuje do svého prvního víkendu.
Uprchlíky vnímané jako nelidskou hmotu bez vlastní identity, jména a životního příběhu ukazuje nejnovější dílo čínského umělce Aj Wej-weje. Vytvořil je speciálně pro Národní galerii v Praze (NG). Jmenuje se Zákon cesty a sestává z naddimenzovaného nafukovacího člunu a panáků bez tváře symbolizujících dnešní migranty. Aj Wej-wej kritizuje západní politiky za jejich odmítavý postoj k uprchlíkům.
UDÁLOSTI 2017. Nejviditelnější změnu v příštím roce asi čekají výstavní prostory pražského Veletržního paláce. Ze dvorany se odstěhují obří plátna Slovanské epopeje a monumentální dílo Alfonse Muchy o českých a slovanských dějinách vystřídá dílo čínského umělce Aj Wej-wej.
Právníka čínského umělce a občanského aktivisty Aj Wej-weje odsoudili v Číně za podvod. Sia Lin měl řadu lidí připravit v přepočtu o víc než 36 milionů korun, aby splatil své dluhy z hazardních her. Podle obhajoby jde o odvetu za to, že muž u soudu pravidelně hájil odpůrce vlády.
Aténské muzeum kykladského umění ode dneška hostí výstavu čínského umělce Aj Wej-weje. K vidění budou jeho starší práce, ale i nová díla zaměřená na uprchlickou krizi, která umělec vytvořil ve svém ateliéru na ostrově Lesbos.
Nejznámější čínský umělec a disident Aj Wej-wej zavítal poprvé do Prahy. V hlavním městě představil své sochařské dílo a v této souvislosti upozornil na aktuální migrační krizi. Aj Wej-wej, kterého dlouhodobě pronásleduje autoritářský režim v Pekingu, se zúčastnil i diskuse s pražskými vysokoškoláky.
Jedna z největších světových osobností současného umění, čínský umělec a disident Aj Wej-wej, upozornil v Praze na problém uprchlíků a zkritizoval Čechy za jejich přístup k nim.
Kritik čínského režimu a světoznámý umělec Aj Wej-wej poprvé představuje své dílo v Česku. Dvanáct bronzových soch představujících čínský zvěrokruh stojí před Veletržním palácem v Praze. V souvislosti s výstavou se do České republiky chystá i sám umělec. Přijet by měl koncem týdne. Výstava potrvá do konce srpna.
Svoje pekingské studio zná skoro stejně dobře jako různé policejní služebny. Jeden z nejvyhledávanějších světových umělců, Číňan Aj Wej-Wej, dostal od úřadů zpátky cestovní pas a mohl po několika letech znovu zamířit do ciziny. Kritik poměrů v čínské společnosti přijel do Londýna, kde mu dnes v Královské akademii umění začíná velká výstava, která zákonitě poutá mimořádnou pozornost.
Londýn odmítl udělit světoznámému čínskému umělci a disidentovi Aj Wej-wejovi víza potřebná k půlročnímu pobytu ve Velké Británii. Vstup do země mu povolil pouze na několik týdnů. Imigrační úřad tvrdí, že 57letý Číňan ve své žádosti zamlčel předchozí problémy se zákonem. Aj Wej-wej ovšem namítá, že nikdy nebyl oficiálně obžalován ani odsouzen, jen zadržen a vyslýchán.
Žádný čínský umělec není na západě tak populární jako Aj Wej-wej. Dosud největší prezentace jeho díla je ode dneška k vidění v berlínské galerii Martin Gropius-Bau. Řadu děl a instalací vytvořil světoznámý čínský výtvarník a architekt speciálně pro tuto expozici. Samotného zahájení se ale nezúčastnil - čínská vláda už mu třetím rokem zadržuje pas.
Čínská média odsuzují vystoupení popové legendy Eltona Johna. Předmětem slovních útoků však není kvalita jeho hudby, ale podpora čínskému umělci Aj Wej-wejovi. Veřejnému nepříteli čínského režimu totiž Elton John věnoval svůj pekingský koncert. List vládní komunistické strany teď hrozí, že Čína přestane zvát západní umělce.
Čínští fanoušci se konečně dočkali. V Šanghaji a poté i v Pekingu totiž vystoupila jedna z největších hvězd světové populární hudby, Elton John. Koncert britského zpěváka však přidělal vrásky na čele komunistických úřadů. Elton John ho totiž věnoval Aj Wej-wejovi, který je v Číně označován za veřejného nepřítele číslo jedna.
Disident a výtvarník Aj Wej-wej opět neuspěl u soudu. S čínskou justicí vede už déle než půl roku spor o pokutu, kterou mu vyměřila za údajné daňové úniky. Populární umělec prý okradl stát o miliony jüanů, které má teď doplatit.
Za letní olympiádu před čtyřmi roky utratila Čína asi 40 miliard dolarů. Dělníci vystavěli nejen nové stadiony a olympijská centra, ale také hotely, domy, silnice a linky metra. Peking se během příprav proměnil k nepoznání. Ne vše se ale podařilo podle plánů – stadiony zůstaly nevyužité a slibovaná svoboda slova je v nedohlednu.
Pozveme-li vás teď v rádiu k poslechnu výstavy obrazů, neklepejte si na čelo! Nejde o vtip. Je pravda, že tradičně si spíše chodíme poslechnout koncerty a výstavy prohlédnout, ale vždy tomu tak být nemusí. Jako právě na výstavě českého umělce Milana Grygara, na kterou vás teď zavedeme do Pekingu.
Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej perzekuovaný komunistickými úřady míří na olympiádu do Londýna. Nikoli ovšem proto, že by mu Peking povolil vycestovat ze země nebo že mu Spojené království nabídlo politický azyl. Aj Wej-wej se totiž podílí na podobě pavilonu, který je součástí akcí, konaných u příležitosti pořádání LOH ve Velké Británii.
Čínské úřady přezkoumají rozhodnutí o mnohomilionové pokutě, ke které za údajné krácení daní a podvody před několika měsíci odsoudily čínského umělce Aj Wej-weje. Tvůrce olympijského stadionu Ptačí hnízdo se totiž proti rozsudku odvolal a tvrdí, že jde o pomstu.
Čínský umělec Aj Wej Wej nepřestává dráždit pekingské úřady. Autor olympijského stadionu Ptačí hnízdo v Pekingu si nejprve vydobyl uznání doma i ve světě. Jenže potom začal kritizovat úřady a ocitl se ve vazbě. Čínská ani světová veřejnost se ale od něj překvapivě neodvrátila a vyjadřuje mu čím dál větší podporu.
Už přes sto stoupenců čínského disidenta a umělce Aj Wej-weje se svléklo a své akty vystavilo na internet. Netradičním happeningem tak reagují na další vyšetřování známého čínského umělce. Po tříměsíčním věznění a pokutě za krácení daní teď totiž Aj Wej-weje čínské úřady vyšetřují kvůli šíření pornografie.