„Pokud by se člověk měl koronavirem opakovaně nakazit, bylo by to poměrně raritní,“ říká pro iROZHLAS.cz epidemiolog Roman Prymula. Jak přesně se virus přenáší? Bude mutovat? A kdy bude kulminovat?
V ohrožení jsou tak zejména nemocnice s množstvím pacientů, kde se virus dostane do kanalizace. Pokud se nebude se splašky náležitě zacházet, může virus zamořit vzduch.
Nedostatek testů, který by u pacientů koronavirus prokázal, se stal jedním z hlavních problémů wuchanského boje s epidemií. Spolehlivost těchto testů je navíc často sporná.
Ministři zdravotnictví zároveň v Bruselu ve čtvrtek jednali o tom, že by se do budoucna s ohledem na možné ohrožení výroby léků měla přesunout alespoň část produkce důležitých léků na evropské území.
„Poté, co bylo během středy potvrzeno dalších 39 případů nákazy, někteří pasažéři uvedli, že z vedlejších kajut zaslechli hlasitý pláč,“ říká pro iROZHLAS.cz Američanka.
Zdravotníci, kteří v Číně bojují proti koronaviru, jsou natolik vyčerpaní, že se u některých objevují psychické problémy. Osmadvacetiletý lékárník po deseti dnech nepřetržité práce zemřel na infarkt.
„Na Západě se často hovoří o svobodě nebo lidských právech, my v Číně ale dnes mluvíme o otázce života a smrti,“ říká zdravotnice, která pro pro BBC popsala těžkou práci lidí bojujících s koronavirem.
Portál Globel Times s odkazem na regionální média o jeho smrti informoval už během čtvrtečního odpoledne. Za několik hodin ale nemocnice, ve které se doktor léčil, uvedla, že je v kritickém stavu.
„Je zde hodně obytných budov a pro naše zdraví to může být hrozba,“ tvrdí podle Al-Džazíry majitel restaurace, která se nachází jen 500 metrů od místa, kde má nová nemocnice v Nan-tchung stát.
Wuchanská sportovní centra a výstaviště se mění na provizorní nemocnice, která mají celkem nabídnout 10 tisíc lůžek. Zdravotnice z místa ale varuje, že chybí personál, který by se o pacienty staral.
Li Wen-liang byl jedním z prvních, kdo si u pacientů všiml šíření neznámé nemoci. Rozhodl se proto upozornit své kolegy, úřady ho ale umlčely. Ty se nyní stávají terčem kritiky a důvodů je víc.
Z Číny je evakuovalo francouzské letadlo, kterým se přepravili do Bruselu. Tam je v neděli večer vyzvedl český vládní speciál. Sanitkou pak byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce.
„Protože zatím neexistuje žádný standardní postup, zkoušíme nové kombinace léků,“ popisuje ředitel nemocnice v Bangkoku, která hlásí úspěch v léčbě wuchanského koronaviru.
Stále existuje temná vize, že se nový koronavirus bude rozšiřovat stejně rychle jako prasečí chřipka a zároveň tragicky dopadne větší podíl případů, než říkají současné statistiky.
„Nelze předpokládat, že v našich hygienických, sociálních, kulturních podmínkách by tady v Evropě vzniklo ohnisko podobného charakteru jako v Číně,“ říká hlavní hygienička Eva Gottvaldová.