Zvláštní zpravodaj ČRo na Filipínách: Situace po Hayinu připomíná anarchii
Zničené domy, obchody i hotely. Na ulicích mrtví, které vyplavilo moře. Filipínské úřady zatím neznají přesný rozsah škod po tajfunu Haiyan. Podle odhadů zahynulo až 10 tisíc lidí. Na místo dorazil už zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš. Jak informuje, prezident Benigno Aquino vyhlásil v zemi kalamitní stav, aby tak urychlil přísun pomoci pro postižené.
„Jedním slovem se to dá popsat jako naprostá anarchie,“ shrnul své první dojmy z postižené oblasti zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.
Provinční metropole je celá zpustošená. Přitom je to jediné místo, které je spojené se světem alespoň prostřednictvím místního, částečně poničeného letiště.
O velmi napjaté situaci v místě postižené supertajfunem Haiyan mluvil přímo z Filipín zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš
Katastrofa však zasáhla nejen oblast s městem Tacloban, ale i další místa, se kterými dosud nejsou úřady ve spojení. Lidé se snaží v naprostém zoufalství dostat k jakýmkoli potravinám.
Většina lidí, která přežila řádění živlu, je na tom psychicky velmi špatně. Přišli o své příbuzné, nemají vodu, potraviny ani kde spát.
Konta pro pomoc lidem zasaženým tajfunem:
ADRA: 41594159/0300, vs 395
Dárcovské SMS zprávy v podobě DMS ADRA na číslo 87777
Charita ČR: 55660022/0800, vs 133
Dárcovská SMS ve tvaru DMS CHARITASVET na číslo 87777
Český červený kříž: 222885/5500, vs 777
Dárcovská SMS ve tvaru DMS CCK na číslo 87777
Člověk v tísni: 37893789/0300
Počet obětí poroste, předvídají pozorovatelé
Nasazené policejní jednotky si dosud de facto neumějí vynutit pořádek a dochází k rabování obchodů nejen s potravinami, ale i se spotřebním zbožím. Situace je tak velmi nebezpečná.
Mezitím na Filipíny míří humanitární pomoc ze zahraničí. Vyhlášený kalamitní stav však příliš nepomáhá k její distribuci. Jak připomíná zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu, zapotřebí by byl výjimečný stav, který by mohl stabilizovat situaci větším nasazením armády a bezpečnostních jednotek.
„Pokud na Filipínách mluvíme o výjimečném stavu, má to velmi nepříjemné konotace z minulosti. A toho se chce prezident vyvarovat. Na druhé straně to brzdí dodávku humanitární pomoci, která je naprosto nezbytná,“ připomněl Robert Mikoláš.
S mnoha postiženými místy se nedaří stále navázat spojení, upozornil Robert Mikoláš v Hlavních zprávách Radiožurnálu
A tak letadla z různých zemí jsou připravena i na sousedních ostrovech. Například Belgičané vyčkávají na Srí Lance na povolení už druhý den. A jsou připraveni okamžitě odletět s humanitární pomocí, ať už je to pitná voda, nebo stany a přikrývky.
Zapojilo se i válečné letectvo USA, které pomáhá filipínským jednotkám „Pořád ale nevíme, jak to je v dalších městech, se kterými se nedaří spojit,“ poznamenal z Filipín zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš.
Doručit pomoc statisícům lidí bude obtížné
„V tuto chvíli není jen problém dopravit humanitární pomoc do oblasti, ale vůbec se do oblasti dopravit,“ zdůraznil Marek Štys, vedoucí humanitárních programů Člověk v tísni.
„Naši lidé budou přistávat pozítří v Manile a potom se budou do Taclobanu, nebo na ostrov Samar, který by podobným způsobem postižený, dostávat kombinací vnitrostátních letů, lodní automobilové dopravy.“
O konkrétních podobách pomoc mluvil Štys, vedoucí humanitárních programů Člověk v tísni
Připomněl, že Filipíny jsou vlastně ostrovním shlukem a doprava je nesmírně náročná. Dostávat pomoc ke statisícům postižených letecky je podle Štyse prakticky nemožné.
„První krok, na kterém určitě filipínská vláda pracuje, je oblasti zpřístupnit, obnovit letiště, cesty a telekomunikační spojení.“
Marek Štys také připomněl, že konkrétní pomoc nakupují v místě. „Prakticky nic nedovážíme z České republiky nebo Evropy, snažíme se všechny vybrané peníze, které používáme na humanitární pomoc, utrácet místně.“ Je to také dobré na podporu tamního trhu a navíc jsou tamní lidé na podobné potraviny předměty zvyklí.
„Máme otevřenou veřejnou sbírku SOS a také jsme zveřejnili rádcovskou DMS,“ připomněl Marek Štys - podrobnosti spojení naleznete výše v našem factboxu nebo na internetových stránkách Člověka v tísni.
Tajfun Haiyan se nad Vietnamem změnil v tropickou bouři. Filipíny truchlí
Číst článek
České humanitární organizace vysílají na Filipíny peníze i pomocníky
Číst článek