Šest vdov a 28 dětí. Po smrti krále Zuluú v Jihoafrické republice řeší rodina nástupnický spor

Vrchní soud v Jihoafrické republice řeší majetek zesnulého krále Zuluů. Obrátila se na něj jedna z šesti vdov po panovníkovi. Zároveň není jisté, kdo usedne na trůn. Po třiasedmdesátiletém králi zůstalo šest vdov a 28 dětí. Nástupnictví navíc ovlivňují rodinné spory.

Pietermaritzburg (Jihoafrická republika) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vdovy po králi Zuluů Goodwillu Zwelithinim na jeho pohřbu

Vdovy po králi Zuluů Goodwillu Zwelithinim na jeho pohřbu | Foto: Phill Magakoe | Zdroj: Reuters

Na Vrchní soud v Pietermaritzburgu, hlavním městě jihoafrické provincie KwaZulu-Natal, se obrátila královna Sibongile Dlamini, první manželka, která požaduje výhradní uznání jako jediné legální manželky zesnulého krále Goodwilla Zwelithiniho, který zemřel na komplikace spojené s diabetem v březnu.

Počítání slonů z vesmíru. Vědci je mapují pomocí snímků ze satelitu vzdáleného 600 kilometrů od Země

Číst článek

Vdova zároveň požaduje poloviční podíl jeho majetku, který zahrnuje vysokou finanční částku, ale taky obrovské pozemky a několik nemovitostí. Tvrdí, že ji král jako svou budoucí manželku v roce 1969 unesl ze školy. Bylo jí tehdy 20 let a stala se obětí tehdejší tradice únosu za účelem uzavření manželství. Soud by měl o žalobě jednat 7. května.

Jihoafrický vrchní soud ale řeší i jiný spor, a to ten nástupnický. Některé z králových dcer totiž zpochybňují otcovu, tedy královu, poslední vůli. Jeho podpis na závěti údajně není pravý, ale padělaný. Podle jihoafrického listu Sunday Times už závěť posuzují odborníci na písmo. Co je ale obsahem poslední vůle, není známé. Palác požádal o soukromí, aby mohl truchlit.

Měsíc po smrti krále Zwelithiniho zemřela i jedna z jeho manželek, což vyvolalo dohady o vraždě. Královna Mantfombi byla po smrti krále Goodwilla Zwelithiniho jmenovaná regentkou, tedy dočasnou panovnicí, než rodina určí mužského panovníka.

Důvodem je, že jako jediná z šesti manželek zuluského krále měla královskou krev. Byla příbuznou eswatinského krále Mswatiho III. 29. dubna ale zemřela ve věku 65 let na blíže neurčenou nemoc. To vyvolalo podezření, že se stala obětí vraždy, že byla například otrávena.

Nejstarší syn regentky

Údajné otravy se týká další spor v rodině, který vyústil tiskovou konferencí tří králových dětí. Uspořádali ji princezna Thembi a dva další princové. Thembi médiím řekla, že se je rodina snaží nařknout z otravy královny Mantfombi. Veřejnost je má údajně za vrahy.

Na to zareagoval bratr mrtvého krále Mongosuthu Buthelezi, kterého prý princezna Thembi zklamala. Prý se ho snaží obvinit z šíření lží o otravě královny a nedává mu prostor k vyjádření.

‚Bojí se, volá a pláče.‘ Sirotčinec zachraňuje mláďata nosorožců, jejichž matky zabili pytláci

Číst článek

Úřad krále nemá v Jihoafrické republice formální politickou moc, je ale velmi silnou společenskou institucí. V Jihoafrické republice totiž žije asi 11 milionů Zuluů, kteří žijí hlavně v provincii KwaZulu-Natal na jihovýchodním pobřeží země. Zuluoné tvoří asi 18 procent jihoafrické populace.

Králova funkce je spíš ceremoniální a sjednocující, pro Zuly zároveň velmi vážená, spojená s tradicemi. Monarchův rozpočet plní daňoví poplatníci. Ročně pracuje s částkou v přepočtu asi 90 milionů korun.

Největší šance stát se králem národa Zulu v Jihoafrické republice má sedmačtyřicetiletý princ Misuzulu - nejstarší syn zesnulé královny regentky Mantfombi. To se ale snaží zastavit část rodiny zmiňovanou žalobou u Vrchního soudu v Pietermaritzburgu.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme