‚Nejsou důkazy špionáže,‘ uvedl Londýn ke ztrátě tajných dokumentů o střetu torpédoborce u Krymu

Britské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že červnová ztráta utajených dokumentů podle dosavadního vyšetřování nesouvisela se špionáží. Informovala o tom agentura Reuters. Tajné dokumenty úřadu, které obsahovaly i podrobnosti o střetu britského torpédoborce a ruské pohraniční stráže v Černém moři, se při incidentu dostaly až na autobusovou zastávku v anglickém hrabství Kent.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

britský torpédoborec Defender

britský torpédoborec Defender | Foto: Murad Sezer | Zdroj: Reuters

„Vyšetřování nenašlo žádné důkazy špionáže a dospělo k závěru, že dokumenty nebyly kompromitovány našimi nepřáteli,“ oznámil britský ministr obrany Ben Wallace. Člověk zodpovědný za ztrátu bezmála padesátistránkové složky utajených dokumentů podle ministra přišel o bezpečnostní prověrku. 

Vysoce postavený úředník ministerstva se sám ke ztrátě přihlásil. Promočené dokumenty objevil neznámý člověk na autobusové zastávce v jihoanglickém hrabství Kent na konci června. Spisy předal BBC, která je následně vrátila ministerstvu obrany.

Británie předem naplánovala námořní incident s Ruskem, píše BBC. Našly se tajné dokumenty

Číst článek

„Vyšetřování nezávisle potvrdilo okolnosti ztráty, včetně manipulace s dokumenty v rámci ministerstva, místa, kde se ztratily, a způsobu, jak k tomu došlo. Odpovídá to sledu událostí, který jedinec sám nahlásil,“ dodal Wallace.

„Tajné, výhradně pro Brity“

Většina nalezených dokumentů měla označení „citlivé“, což je nižší stupeň utajení. Jeden dokument ale nesl označení "tajné, výhradně pro Brity" (Secret UK Eyes Only), což je jedno z nejvyšších utajení významných pro bezpečnost země, napsala BBC, která tyto dokumenty nezveřejnila.

3:31

Británie a Rusko, dvě bývalé velmoci, na sebe zavrčely

Číst článek

Mezinárodní pozornost si vysloužily pasáže o střetu mezi ruskou pohraniční stráží a britským torpédoborcem Defender z 23. června nedaleko pobřeží Ruskem okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu, které podle BBC dokazují, že incident v Černém moři Británie předem plánovala.

Oficiálně po incidentu britské ministerstvo obrany hovořilo o „pokojném proplutí ukrajinskými teritoriálními vodami“ při přesunu z ukrajinské Oděsy ke Gruzii.

Rusko, které Krym v roce 2014 anektovalo, Brity obvinilo z narušení svých výsostných vod. K lodi Defender vyslalo vícero vlastních plavidel a také přes 20 letadel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme