Ztracená perská armáda se našla na Sahaře

Významný nález se zřejmě podařil italským archeologům Angelovi a Alfrédu Castiglionovým, když objevili v egyptské poušti hory vybělených kostí. Mají za to, že se jedná o ostatky padesátitisícové armády, která se ztratila při kataklizmatické bouři na pochodu z egyptských Théb do oázy Síwa před dvěma a půl tisíci lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Písečná duna v Západní poušti

Písečná duna v Západní poušti | Foto: Ludvík Hegrlík

Právě toto téma považují archeologové za jednu z největších záhad starověkého Egypta. Vše začalo v roce 525 před naším letopočtem, kdy Egypt dobýval tehdejší perský král Kambýses, syn Kýra Velikého. Většinu ho dobyl a poté vyslal velkou část svého vojska proti království Kúš v dnešním Súdánu.

Zde příliš úspěšný nebyl, vojsko bylo podle Herodota tak špatně zásobeno, že se někteří vojáci uchýlili i ke kanibalismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezu pozůstatků perské armády mluvil na Rádiu Česko zahraničně -politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák.

Druhá, asi padesátitisícová, část vojska byla, alespoň podle řeckého historika Herodota, který se ovšem narodil až sto let po perském tažení v Egyptě, vyslána proti oáze Síwa, kde ležel proslulý Amonův chrám.

Tato armáda však nikdy do oázy nedošla. Podle Herodota ji cestou zasypala písečná bouře a armáda zmizela.

Mnozí archeologové později zbytky této padesátitisícové armády hledali, ovšem nikdo neměl to štěstí. Až nyní se to pravděpodobně podařilo italským bratrům Castiglionovým.

Ti na rozdíl od svých předchůdců hledali armádu úplně někde jinde. Většina archeologů totiž logicky předpokládala, že se armáda ubírala k Síwě nejkratší a nejpohodlnější cestou přes oázy směrem k severu, protože vyrazila z egyptských Théb, které jsou na egyptském jihu.

Vojsko šlo jinudy

Podle Italů ale perská armáda směřovala jinou cestou, aby nemusela zdlouhavě dobývat jednotlivé egyptské oázy. Stačilo tedy zdánlivě málo, tedy hledat na úplně jiném, nepravděpodobném místě a podařilo se. Zatím se podařilo odkrýt jen část pozůstatků a dalších starověkých artefaktů, zbytek na archeology ještě čeká.

Podle italských archeologů se ostatky perských vojáků podařilo najít necelých 100 kilometrů od tehdejší oázy. V okamžiku své zkázy bylo tedy vojsko téměř u cíle.

Dvojčata Angelo a Alfred Castiglioni se proslavili již před dvaceti lety, když odkryli starověké město Berenike Panchyros v dnešním Súdánu, které bylo významné četnými zlatými doly v okolí.

Ladislav Dvořák, Milan Slezák, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme